Svetski dan osoba sa autizmom, ustanovljen je od strane Ujedinjenih nacija, a prvi put je obeležen 2008. godine i od tada je postao globalna inicijativa.
Svetski dan osoba sa autizmom svakodnevno se obeležava kroz različite aktivnosti i događaje, kao što su edukativne kampanje, paneli, sportske manifestacije, ali i osvetljavanje zgrada i javnih objekata u plavoj boji, simbolu autizma. Svaka godina ima svoju temu koja je usmerena na specifične aspekte života osoba sa autizmom.
Ovaj dan poziva zajednice širom sveta da prepoznaju značaj ranog prepoznavanja autizma i obezbede pristup odgovarajućim resursima i tretmanima za osobe sa autizmom, a takođe i da podrže porodice koje se suočavaju sa izazovima života sa autizmom.
Povodom ovog dana, organizacije, institucije i pojedinci širom sveta organizuju različite aktivnosti kako bi podigli svest o ovom poremećaju, omogućili bolju edukaciju i integraciju osoba sa autizmom, te se borili za njihova prava i ravnopravnost u društvu.
Svetski dan osoba sa autizmom ove godine se obeležava pod sloganom "Unapređenje neurodiverziteta i ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija (UN)", kojim se naglašava ukrštanje između neurodiverziteta i globalnih napora za održivost i pokazuje kako inkluzivne politike i prakse mogu da pokrenu pozitivne promene za pojedince sa autizmom širom sveta, saopštile su UN.
Kako navode UN, ovogodišnja diskusija istražuje ulogu neurodiverziteta u oblikovanju politika koje promovišu dostupnost, jednakost i inovacije u više sektora.
Podsticanjem dijaloga i saradnje u više sektora, Svetski dan svesti o autizmu 2025. ojačaće potrebu za kontinuiranim naporima da se eliminišu barijere, promovišu inkluzivne politike i prepoznaju doprinosi autističnih pojedinaca društvu i postizanju ciljeva održivog razvoja.
(M.A./EUpravo zato)