Nemačka je obustavila sve svoje dobrovoljne humanitarne vize za izbeglice, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova na zvaničnom sajtu u četvrtak (24. jul).

Do sada je zemlja povremeno odobravala određeni broj humanitarnih viza, često uz bezbedan prolaz, ljudima u opasnim situacijama, poput opozicionara iz Rusije ili sirijskih izbeglica iz Turske.

Kako navodi portalu Table.Briefings portparol ministarstva, svi ti programi sada su obustavljeni i biće trajno ukinuti što je pre moguće, u skladu sa koalicionim sporazumom nove vlade.

Ova odluka dolazi nakon kontroverze u vezi sa programom prijema Avganistanaca koji su bili posebno ugroženi nakon dolaska talibanskog režima na vlast 2021. godine. Kroz taj program, više od 45.000 Avganistanaca preseljeno je u Nemačku, uključujući i bivše lokalne saradnike nemačke vojske.

Međutim, ranije ove godine pojavili su se izveštaji da dolasci nisu bili dovoljno bezbednosno provereni, uz sumnje u identitet pojedinih osoba iz Avganistana. Vlada Olafa Šolca tada je tvrdila da su svi dolasci bili propisno provereni.

Najviše viza Avganistancima

U okviru šire politike pooštravanja kontrole migracija, nova vlada predvođena konzervativcima suspendovala je prethodna obećanja o vizama, ostavljajući oko 2.300 ljudi "zaglavljeno" u Pakistanu, iako su već bili u procesu preseljenja u Nemačku.

Ipak, ta odluka suočila se s pravnim preprekama. Tako je početkom jula jedan administrativni sud u Berlinu presudio da Nemačka mora omogućiti bezbedan prolaz ako je prethodno već data pravno obavezujuća saglasnost , konkretno se radilo o slučaju jedne avganistanske porodice.

U poslednje četiri godine, najviše humanitarnih viza Nemačka je izdala upravo Avganistancima, zatim Sirijcima i Rusima. Ukupan broj primljenih izbeglica u okviru ovih programa konstantno opada, sa 23.000 u 2022. na 10.500 prošle godine, pokazuju podaci nemačkog Ministarstva spoljnih poslova koje prenosi Table.Briefings.

(EUpravo zato)