Možda je jedna od najmanjih zemalja u Evropi, ali Malta ima mnogo toga da ponudi svojoj sve većoj populaciji stranaca, posebno penzionerima. I ne mislimo samo na njene slikovite plaže i istorijske gradove koji krase ovu malu ostrvsku državu u Sredozemnom moru.

Malta je upravo proglašena trećom najboljom zemljom za penzionisanje na Starom kontinentu od strane Global Citizen Solutions, kompanije za konsultacije na temu migracija. Portugal i Španija su zauzeli prva dva mesta na listi koja ističe destinacije koje nude više od turističkih atrakcija i savršenih pejzaža.

"Malta se može pohvaliti neverovatnim zdravstvenim sistemom, atraktivnim cenama nekretnina, fantastičnim poreskim oslobađanjima i podsticajima, političkom stabilnošću, širokim spektrom zabavnih opcija, idealnom vremenskom prognozom tokom cele godine i velikom populacijom koja govori engleski jezik, između ostalog," navodi se u izveštaju.

Zemlja, smeštena između Italije i Libije, ima populaciju nešto veću od 530.000 stanovnika. Zbog svog strateškog položaja u centralnom Sredozemlju, njena kultura i tradicije su eklektična mešavina koja odražava severnoafričke, evropske i bliskoistočne uticaje kroz vekove. I dok je možda imala burnu prošlost, prema podacima Svetske banke, Malta je trenutno jedna od najsigurnijih zemalja u Evropi.

Ovo je dodatna prednost Malte

Kao dodatna prednost, engleski je jedan od zvaničnih jezika Malte, što privlači mnoge iseljenike koji govore engleski jezik i olakšava kulturnu asimilaciju i svakodnevni život.

Kao i većina evropskih zemalja, Malta pruža univerzalnu zdravstvenu zaštitu svojim građanima i legalnim stanovnicima. Međutim, građani koji nisus a teritorije EU moraju imati privatno zdravstveno osiguranje, čija godišnja premija zavisi od faktora poput starosti i zdravstvenog stanja osobe. Prema finansijskom sajtu SmartAsset, mesečne zdravstvene premije u zemlji koštaju manje od 100 dolara, dok su medicinske usluge značajno jeftinije nego u SAD-u (trošak iz svog džepa za laboratorijske analize, na primer, iznosi približno 30 dolara).

Troškovi života su takođe niži nego u nekim zemljama EU, sa procenjenim prosečnim mesečnim budžetom od 2.600 do 3.000 dolara. Opcije za stanovanje su raznovrsne, ali kao jedna od najgušće naseljenih zemalja na svetu, većina ljudi živi u stanovima ili kondominijumima. Global Citizen Solutions navodi Valetu (glavni grad Malte), zaliv Svetog Pavla i Viktoriju, glavni grad ostrva Gozo, kao najbolje gradove za penzionere.

Pored toga, državljani koji nisu sa Malte mogu dobiti odobren boravak u zemlji za manje od godinu dana ulaganjem najmanje 110.000 evra (oko 120.000 dolara) u nekretnine. Ovo im takođe daje pravo da putuju bez viza u sve zemlje EU i Šengena.

Maltu prate Grčka i Turska u prvih pet zemalja najboljih za penzionisanje u Evropi, prema sajtu Global Citizen Solutions.

(JA/EUpravo zato)