Arheolozi su uvereni da su na albanskoj strani Ohridskog jezera pronašli ostatke najstarijeg naselja u Evropi. Navodno, na tom području postoje dokazi o organizovanom lovu i poljoprivrednim aktivnostima zajednice koja je ovde živela pre 8.000 godina.
Tim istraživača iz Švajcarske i Albanije svakodnevno po nekoliko sati provodi na tri metra dubine nalazeći drvene stubove koji su podupirali kuće.
Takođe su prikupili kosti domaćih i divljih životinja, kao i predmete od bakra i keramike koji su bili detaljno ukrašeni.
Albert Hafner, sa Univerziteta u Bernu, izjavio je da su slična naselja otkrivena u alpskom i mediteranskom regionu, ali da je naseobina na Ohridu, u mestašcetu Lin, starija oko pola milenijuma, što znači da je postojala pre šest ili osam hiljada godina.
"Pošto se nalazi pod vodom, organski materijal je dobro očuvan i to nam omogućava da otkrijemo šta su tadašnji ljudi jeli i koje kulture su sejali", poručio je Hafner.
Više studija je pokazalo da je Ohridsko jezero, na granici Severne Makedonije i Albanije, najstarije u Evropi. Prema procenama, staro je više od milion godina.
Starost jezera se utvrđuje kroz radiokarbonsko datiranje i dendrohronologiju koja meri godišnji rast godova na drveću. Više od hiljadu uzoraka drveta je sakupljeno na jezeru.
Veruje se da je naselje zauzimalo površinu od oko šest hektara, ali je svega 1 odsto iskopan i to nakon šest godina istraživanja.
Albanski arheolog, Adrijan Anastasi, rekao je da su najverovatnije potrebne decenije kako bi se područje u potpunosti istražilo.
"Na osnovu toga kako su živeli, šta su lovili i jeli, i kako su gradili naselje, možemo reći da su za to vreme bili izuzetno pametni", zaključio je Anastasi.
(EUpravo zato/France 24)