Radionica o nadzoru tržišta održana je u Beogradu 24. i 25. oktobra u okviru akcije „Podrška EU za unutrašnje tržište,“ finansirane od strane Evropske unije preko IPA fonda, koji je namenjen pružanju podrške zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo u EU.

Akciju sprovodi španska agencija za saradnju FIIAPP, u saradnji sa slovačkom agencijom Slovak AID i italijanskom agencijom za razvojnu saradnju AICS, uz podršku agencije ADM - Agencije za carine i monopole.

Sa ciljem zaštite zdravlja potrošača i obezbeđivanja dobrog odnosa cena i kvaliteta u Srbiji, radionica je bila fokusirana na temu modernizacije pristupa nadzoru tržišta. Tokom radionice, stručnjaci iz Evropske unije imaju priliku da prenesu svoja znanja i iskustva srpskim institucijama. Ove aktivnosti deo su širih napora za unapređenje nacionalnog okvira nadzora tržišta, sa ciljem dostizanja usklađenosti sa standardima bezbednosti i kvaliteta EU.

Na početku prvog dana radionice, učesnicima su se obratili prvi sekretar Ambasade Italije u Beogradu i direktorka odeljenja za ekonomsku i trgovinsku saradnju, Fabijana Urbani, zatim Ričard Masa iz Delegacije EU, i na kraju Aleksandar Adamović, pomoćnik ministra za unutrašnju i spoljnu trgovinu i tržišni inspektor.

Radionica o nadzoru tržišta
European Delegation in Serbia 

Nakon uvodnog dela, tržišni inspektori iz čitave Srbije imali su priliku da čuju predavanja stručnjaka za bezbednost proizvoda i nadzor tržišta – Žozepa Tusa Andreu, Igora Gala i Valerija Valonija, koji su govorili o globalnoj bezbednosti proizvoda, nadzoru tržišta na svetskom nivou, pravnom okviru EU – normativama, odlukama i opštim zahtevima bezbednosti i performansi (GSPR) - kao i o različitim pristupima i saradnji među institucijama.

Učesnici radionice su interaktivno produbili svoja znanja o tehnici Mystery Shopping-a, o tome kada i kako se primenjuje, koji su njeni glavni ciljevi, kao i o prevenciji rizika i proceni stepena usklađenosti. Još jedna tema obrađena na radionici bila je Direktiva o niskom naponu, koja obuhvata rizike po zdravlje i bezbednost koji proizilaze iz upotrebe električnih uređaja u određenim granicama napona. Na kraju se diskutovalo o praktičnoj primeni u nadzoru tržišta.

(EUpravo zato)