Evropski parlament kritikovao predlog Evropske komisije da od zemalja članica EU zatraži da pripreme planove o tome kako će trošiti sledeći višegodišnji budžet EU. Poslanici Evropskog parlamenta u sredu su glasali za usvajanje stava Parlamenta o sledećem sedmogodišnjem budžetu EU za period 2028–2034, poznatom kao Višegodišnji finansijski okvir (VFO). Ovim se započinje ono što obećava da će biti dvogodišnji naporan proces u kojem će Komisija, poslanici Evropskog parlamenta i vlade zemalja članica pokušati da nametnu svoje stavove u složenim pregovorima, piše Euractiv.
Stav Parlamenta je odlučno protiv pokušaja Komisije da ponovo primeni model jedan nacionalni plan po državi članici, koji je korišćen u fondu za oporavak posle pandemije.
Brisel želi da svaka zemlja predloži jedinstven plan reformi i investicija koji bi pokrivao sve – od regionalne pomoći do subvencija za poljoprivredu – i da države ispune unapred određene ciljeve pre nego što im određena sredstva EU budu isplaćena, što podseća na Mehanizam za oporavak i otpornost usvojen 2021. godine.
Komisija će svoj glavni predlog, koji će uključivati ključne brojke budžeta, predstaviti 16. jula, prema ažuriranom dnevnom redu Komisije. Iako oporavak od pandemije vide kao koristan "model", poslanici EP ističu da to ne može biti osnova za glavni budžet nakon 2027. godine.
"To fragmentira budžet na 27 različitih planova, što potkopava naše zajedničke prioritete", rekao je Zigfrid Murešan, glavni izvestilac Parlamenta.
Komisija je u februaru predstavila svoj revidirani model, predloživši da se ukine trenutna mreža desetina različitih fondova EU u korist samo tri velika fonda, uključujući pojednostavljeni "Fond za konkurentnost".
Ali ta ideja je već naišla na kritike, ne samo od strane poslanika EP-a, već i od revizorskog tela EU, koje je nedavno upozorilo da bi taj pristup mogao da „ugrozi ekonomske interese i rasipa novac poreskih obveznika“.
"Ne smatramo da je spajanje svih programa – politike kohezije sa agrarnom politikom, sa više programa za istraživanje i inovacije – pravo rešenje. Ne mislimo da bi istraživači i poljoprivrednici trebalo da se takmiče za ista sredstva", rekao je Murešan.
Poslanici traže više novca
Poslanici Evropskog parlamenta žele fleksibilniji i ambiciozniji budžet koji odražava trenutnu geopolitičku i ekonomsku stvarnost Evrope. Trenutni limit koji ograničava veličinu ukupnog budžeta na 1 posto BDP-a EU više nije adekvatan. tvrde oni.
Takođe pozivaju na razmatranje svih opcija za povećanje finansijskih rezervi EU, uključujući „zajedničko zaduživanje“, što vide kao „održivu opciju“ za rešavanje hitnih kriza poput bezbednosti i odbrane.
"U današnjem budžetu EU, samo 1,2 posto je izdvojeno za odbranu, što je očigledno nedovoljno", rekao je Murešan, pozvavši da se u sledeći budžet uvrsti potpuna strategija za odbranu.
Poslanici su takođe odbacili predloženi Fond za konkurentnost kao previše slab, zahtevajući umesto toga ciljani, investicioni alat uz podršku EU koji bi mobilisao privatni kapital. U junu će predsednica Parlamenta Roberta Metsola predstaviti stav Parlamenta liderima EU na samitu.
(EUpravo zato.rs)