Svi kandidati za komesare EK će biti saslušaniI! Postoji šansa i da "ne prođu"

Kandidati za neke od najviših funkcija u Evropskoj uniji suočili su se sa saslušanjima u parlamentu, jer su poslanici počeli da proveravaju potencijalne komesare koji će narednih pet godina nadgledati politiku širom Evrope, od poljoprivrede do trgovine.

NICOLAS TUCAT / AFP / Profimedia Kandidat za komesara EU Maroš Šefcović prisustvuje saslušanju za potvrđivanje u Evropskom parlamentu u Briselu, 4. novembra 2024

U Evropskom parlamentu su počela saslušanja kandidata za komesare kako bi se procenile njihove kvalifikacije. Svih 26 kandidata pred odborima EP biće saslušano do 12. novembra.

Komisija je jedino telo EU koje ima ovlašćenje da predlaže zakone koji, kada ih usvoje Evropski parlament i 27 država članica, pokrivaju sve – od kvaliteta vode do zaštite podataka, konkurencije i politike migracija.

Predsednica Komisije Ursula fon der Lajen, u svom drugom mandatu na čelu institucije sa više od 33.000 zaposlenih, formirala je novi sastav svoje izvršne vlasti u septembru, nastojeći da uravnoteži osetljive političke, geografske i rodne aspekte.

Kandidati, koje nominuju njihove nacionalne vlade, moraju da dokažu svoju opštu kompetenciju da obavljaju svoj resor, posvećenost evropskom projektu, nezavisnost i dobre komunikacione veštine.

Prvi kandidat koji je izložio svoju viziju bio je Glen Mikalev — budući komesar za omladinu, kulturu i sport — koji dolazi sa Malte, najmanje zemlje EU. Takođe je ispitivan i Maroš Šefčovič iz Slovačke, koji od 2009. godine obavlja različite funkcije u Komisiji.

Već je bilo slučajeva odbacivanja

Nije retkost da se neki kandidat proglasi nedovoljno kvalifikovanim. Takođe, poslanici mogu da odbace pojedine kandidate kako bi pokazali moć, kao što je to bio slučaj 2019, kada ih je troje odbijeno. Ponekad se portfelji komesara premeštaju ili se njihove nadležnosti redefinišu kako bi zadovoljili zahteve parlamenta.

U tom slučaju, postoji rizik od lančane reakcije koja bi mogla da se pokrene ako bilo koja grupa izrazi negodovanje zbog odbijanja svog kandidata.

Nakon svakog saslušanja, procenu kandidata daju visoki poslanici iza zatvorenih vrata. Kandidati moraju da osvoje dvotrećinsku većinu glasova. Ako ne uspeju, poslanici mogu postaviti dodatna pitanja pismeno ili zatražiti još 90 minuta ispitivanja.

Rezultati glasanja trebalo bi da ostanu tajna do završetka celokupnog procesa saslušanja. Međutim, s obzirom na visok politički ulog za svaku partijsku grupu, gotovo je izvesno da će poslanici ili parlamentarni zvaničnici otkriti informacije, piše AP.

EPP najjača partija

Evropska narodna partija (EPP) zadržala je poziciju najveće grupe u parlamentu nakon junskih evropski izbora. Četrnaest članova iz njihove političke porodice nominovano je za Komisiju, što znači da imaju dobre šanse da prođu. Isama predsednica, Fon der Lajenova, članica je EPP-a.

Druge proevropske partije iz političkog centra izgubile su glasove dok je krajnja desnica jačala, tako da EPP može da deluje i bez svojih uobičajenih saveznika, ako bude potrebno.

EPP je već sarađivao sa političkim ekstremima — uključujući stranku Braća Italije premijerke Đorđe Meloni, koji imaju neofašističke korene, i izrazito nacionalističke poslanike iz vladajuće stranke Fides premijera Mađarske Viktora Orbana — kako bi nedavno osigurali većinu.

U međuvremenu, druga po veličini grupa — socijaldemokrate centra-levo — izgleda spremna da podrži tim Fon der Lajenovu. Njihovi lideri kažu da nemaju "listu za odstrel" kandidata koje nameravaju da uklone.

S obzirom na snagu EPP-a i saveze koje mogu formirati, malo je verovatno da će bilo koji kandidat biti odbačen. U tom slučaju, moguće je da će novi sastav Komisije fon der Lajenove moći da počne sa radom u decembru.

(EUpravo zato/AP)