Nakon talasa protesta u Srbiji i zabrinutosti koju su izrazili akademici, politički predstavnici i organizacije civilnog društva, oglasila se i Evropska komisija.
Stav Evropske komisije na svom X nalogu objavila je Marta Kos. Komesarka za proširenje uputila je jasnu poruku – Evropska unija pomno prati događaje u Srbiji i očekuje puno poštovanje osnovnih demokratskih vrednosti, uključujući slobodu okupljanja i vladavinu prava.
U svom saopštenju, komesarka Kos je istakla da nasilje ne može da se toleriše i da je evropski put Srbije uslovljen sprovođenjem reformi koje će osigurati pravnu sigurnost, medijske slobode i politički pluralizam.
Saopštenje prenosimo u celosti:
"Nedavno sam primila nekoliko pisama od članova srpske akademije, političkih predstavnika i organizacija civilnog društva u kojima se izražava zabrinutost zbog trenutne situacije u Srbiji.
Pomno pratim proteste u Srbiji. Želim da odgovorim na izražene zabrinutosti i podsetim na šta se zalaže Evropska unija.
Sloboda okupljanja je osnovno pravo
Fundamentalne vrednosti su u srži našeg zajedničkog evropskog projekta i treba ih poštovati. Sloboda okupljanja je osnovno pravo koje mora da se poštuje. Ono mora da se ostvaruje mirno i u skladu sa zakonom. Svedočili smo incidentima protiv demonstranata. Očekujemo punu, nepristrasnu i brzu istragu. Nasilje se ne može tolerisati. Očekujemo da srpska policija nastavi da osigurava bezbednost demonstranata. Jezik koji podstiče nasilje i nedostatak međusobnog poštovanja ne mogu da budu rešenje.
Evropska agenda jača vladavinu prava
Prioritet EU i predsednice Fon der Lajen ostaje da podrži Srbiju u napredovanju na njenom evropskom putu i cilju da postane deo Evropske unije.
Put ka članstvu u EU obuhvata reforme koje ugrađuju naše zajedničke vrednosti u zakonodavstvo i praksu. Put Srbije ka Evropskoj uniji nudi rešenja za mnoga pitanja koja su danas u srcu diskusije.
Reforme koje su deo procesa pristupanja EU će ojačati borbu protiv korupcije, obezbediti nezavisnost pravosuđa i odgovornost institucija, promovisati slobodu medija i medijski pluralizam i poboljšati izborne uslove. Ako se pravilno sprovedu, ove reforme će imati transformativni efekat koji će koristiti svim građanima i približiti Srbiju Evropskoj uniji.
Pristupanje EU je projekat celokupnog društva
Proces pristupanja EU zahteva intenzivan napor čitavog društva. To treba da bude nacionalni projekat u vlasništvu svih: vlade, parlamenta, opozicije, civilnog društva, svakog regiona, grada i sela, i na kraju svakog građanina u zemlji.
Važno je da se stvore uslovi za inkluzivan dijalogkoji uključuje sve zainteresovane strane, političke aktere, institucije i pripadnike civilnog društva koji će se baviti reformama koje su neophodne za evropsku budućnost Srbije.
To će ojačati srpsko društvo i konsolidovati put Srbije ka članstvu u EU."