Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, suočava se sa glasanjem o nepoverenju, zbog afere "Fajzergejt" odnosno kontroverzne komunikacije sa direktorom Fajzera tokom pandemije vezane za nabavku vakcina, ali i optužbe za saradnju sa krajnjom desnicom i popuštanje u vezi sa Zelenom agendom EU, kao i zloupotreba sredstava EU i mešanje u izbore u Nemačkoj i Rumuniji.
Ovaj proces pokrenuo je rumunski poslanik s krajnje desnice, Džordž Piperea, koji je pored predsednice EK i drugih predstavnika političkih grupa, govorio u Evropskom parlamentu u Strazburu, dok je glasanje o nepoverenju zakazano za četvrtak. Na osnovu onoga što smo čuli tokom debate, "jasno je da to neće proći glatko jer su se čule brojne kritike koje ukazuju na polarizaciju i gubitak poverenje u sadašnji kurs Komisije", rekao je reporter EUpravo zato iz Strazbura.
Odgovarajući na tvrdnje potpisnika predloga, da je "pogrešno rukovala ugovorima za vakcine vrednim više milijardi evra u SMS porukama izvršnom direktoru Fajzera Albertu Burli, tokom pandemije kovid-19", Fon der Lajen je rekla da nije tajna da je bila u kontaktu sa visokim predstavnicima kompanija koje proizvode vakcine, ali sve kako bi se izvukli iz krize.
"Implikacija da su ovi ugovori nekako bili neprimereni protiv evropskih interesa je, na svaki način, jednostavno pogrešna", rekla je Fon der Lajen, preneo je naš reporter sa lica mesta.
Naglasila je da su pregovore o ugovorima o vakcinama protiv kovida vodile Evropska komisija i države članice EU zajedno.
Svaki pojedinačni ugovor o kome se pregovaralo, objasnila je, detaljno je ispitan u prestonicama pre nego što ga je potpisala svaka od 27 država članica. Takođe, tvrdi i da nije bilo tajni, skrivenih klauzula niti obaveze kupovine za države članice.
Fon der Lajen je rekla i da je svih 27 država članica odlučilo da kupi vakcine po sopstvenoj volji, tako da je svaka tvrdnja da bilo koja država članica nije znala za ugovore, za cene ili količine, po njenim rečima, nepoštena.
Koliki je značaj debate rekao nam je evroposlanik Adriano Džordž Aksinija, iz grupe evropskih konzervativaca, opisujući ovaj potez kao "potpuno legitiman čin".
"Naša stranka je vratila demokratiju u Evropu. U poslednje vreme niko ne viđa Ursulu fon der Lajen, zato pokušavamo da saznamo šta se zapravo dešava s njom i da vidimo tačno šta je poenta u ovim temama koje su deo ove inicijative", rekao je za EUpravo zato.
Ko je podneo predlog za glasanje i koje smo argumente čuli u debati?
Predlog za glasanje o nepoverenju predsednici EK podnela je grupa ekstremno desničarskih poslanika. Džordž Pipere, poslanik EP ispred stranke AUR, u okviru grupe Evropskih konzervativaca i reformista (ECR), ima podršku dela krajnje desnice – uključujući grupu Patriote za Evropu koja uključuje francusko Nacionalno okupljanje i stranku mađarskog nacionalističkog premijera Viktora Orbana.
Najveća stranka u parlamentu, Evropska narodna partija iz koje dolazi i Fon der Lajen, kategorično odbacuje glasanje protiv šefice Komisije.
Na levici i u centru, takođe nema podrške smeni šefice EK, ali oba tabora žele da ona razjasni svoje pozicije.
Socijalisti i demokrate (S&D), Renew Europe i Zeleni/EFA grupe takođe su izjavile da neće glasati za izglasavanje nepoverenja, ali to nije sprečilo njihove lidere da kritikuju Ursulu fon der Lajen zbog saradnje sa desničarskim partijama, ignorisanja važnih zakonskih predloga i vođenja Komisije na izuzetno centralizovan i netransparentan način.
"Ova inicijativa neće dobiti podršku moje grupe. Nećemo dati nijedan glas onima koji žele da unište Evropsku uniju", izjavila je predsednica S&D grupe Iratkse Garsija Peres, ali je iskoristila priliku i okrivila Fon der Lajen za nazadovanje po pitanju Zelenog dogovora kada se udružila sa konzervativcima u povlačenju kontroverznog predloga direktive o zelenim tvrdnjama, čiji je cilj bio da se izbori sa zavađanjem potrošača tzv. zelenim pranjem.
Renew Europe je takođe jasno izjavio da se protivi predlogu za nepoverenje. Predsednica RE, Valeri Aje, potvrdila je to tokom svog izlaganja, ali je i ona iskoristila priliku da kritikuje fon der Lajen rekavši da je Komisija previše centralizovana, previše fosilizovana.
Zeleni/EFA grupa planira da odbije predlog o nepoverenju, pri čemu će svi njeni poslanici glasati protiv, uzdržati se ili se neće pojaviti na dan glasanja, prema internim izvorima.
Lider ove grupe, Bas Eikhout, nazvao je predlog "velikom političkom predstavom krajnje desnice sa ciljem podrivanja demokratije". Ali je i on kritikovao nedavne saveze u glasanju između EPP-a i krajnje desnice.
"Hranite tu zver, a u jednom trenutku ta zver će vas pojesti", rekao je Eikhout, gledajući ka predsedniku EPP-a Manfredu Veberu.
Kopredsednik Levice Martin Širdevan izjavio je da se njegova grupa protivi predlogu za nepoverenje jer odbija da bude instrumentalizovana od strane desničarskih ekstremista. Ali ne dele svi u toj grupi isto mišljenje. Italijanski Pokret pet zvezda, na primer, glasaće "za", a prema izvorima iz Parlamenta, isto će učiniti i irski poslanici iz Levice.
(EUpravo zato.rs)