Friedrich Merc, novoizabrani nemački kancelar, započeo je svoju političku turneju u senci brojnih izazova koji zahtevaju odlučne i strateške poteze – kako na međunarodnoj, tako i na domaćoj sceni. Njegove prve zvanične posete Francuskoj, Poljskoj i Briselu signaliziraju jasan kurs: jačanje evropske bezbednosti, redefinisanje odnosa sa saveznicima i ekonomski preokret.

U Parizu se 7. maja sastao sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, a dvojica diplomata su zajedno najavila formiranje zajedničkog francusko-nemačkog Saveta za odbranu i bezbednost, s ciljem produbljivanja saradnje u oblasti odbrane i razvoja vojne tehnologije.

Takođe su izrazili zajednički stav protiv trgovinskih politika američkog predsednika Donalda Trampa i ruske agresije, naglašavajući potrebu za većim evropskim jedinstvom u ovim pitanjima.

Nakon Pariza, Fridrih Merc je posetio Varšavu, gde se sastao sa poljskim premijerom Donaldom Tuskom. U fokusu razgovora bile su migracione politike i jačanje bilateralnih odnosa unutar tzv. Vajmarskog trougla (Nemačka, Francuska, Poljska). Merz je predložio strožije kontrole granica kako bi se suzbila ilegalna migracija, a obe strane su se složile o potrebi za koordinacijom evropske politike prema Ukrajini .

Nakon toga, u petak (9. maja), boravio je u Briselu, gde je razgovarao o mogućnosti zajedničkog zaduživanja Evropske unije za potrebe odbrane. Iako nije isključio ovu opciju, naglasio je da bi takve mere trebalo da budu izuzetne i da se koriste samo u vanrednim situacijama, poput trenutnih bezbednosnih izazova koje predstavlja Rusija.

Šta Merc znači Evropi, a šta EU njemu?

"Mi smo spremni da se prihvatimo posla i da u Nemačkoj sastavimo vladu koja će biti jedna od najsnažnijih u podršci Evropskoj uniji koja je ikada dolazila iz naše zemlje", rekao je Fridrih Merc na nedavno održanom kongresu Evropske narodne stranke u Valensiji.

Nemački političar Fridrih Merc
Foto: Shutterstock

On je predstavio svoju viziju EU politike, jačanje evropskog jedinstva i odbrambene sposobnosti, podrška novim sporazumima o slobodnoj trgovini, novi pristup zaštiti klime i konkurentnosti kao i smanjenje broja migranata koji dolaze u Evropu.

Takođe je rekao kako je svestan toga da su mnogi poslednjih godina očekivali više vodećih inicijativa od Nemačke na međunarodnom planu i da su od najveće zemlje Unije očekivali da uloži više energije u guranje EU napred.

Kako bi to tačno trebalo da izgleda, objasnio je Rafael Los iz Evropskog saveta za spoljnu politiku (ECFR) iz Berlina za DW.

"Niko ne želi snažnu Nemačku koja će svoju veličinu i snagu iskoristiti kako bi progurala svoje interese, nego Nemačku koja će davati impulse koji bi vodili jedinstvu i zbog kojih se manje zemlje-članice ne bi osećale zapostavljeno", rekao je Los.

To se posebno odnosi na odbrambenu politiku. Merc je objasnio kako Evropa, kada je odbrana u pitanju, mora govoriti istim jezikom kako bi se odbrana organizovala efektivnije, što bi doprinelo podizanju sposobnosti na novi nivo. Za to je potrebna pre svega pragmatičnost, posebno kada je u pitanju nabavka opreme i pripremanje zajedničkih vojnih projekata. Jer cilj mora biti podizanje odbrambene spremnosti.

Bundestag
Zgrada nemačkog parlamenta - Bundestag Foto: Piotr Piatrouski/Shutterstock

"U principu bi trebalo da se ovaj proces odvija kroz institucije NATO, ali važno je da Evropljani moraju da budu u stanju da se bolje odbrane nego što je to bio slučaj u prošlosti. To nije opcija nego preduslov za očuvanje mira i slobode na evropskom kontinentu", rekao je Merc. 

Ekonomski izazovi i ograničenja budžetske politike

Na unutrašnjem planu, Nemačka se nalazi u periodu ekonomske stagnacije. Merc planira povećanje izdataka za odbranu na 3 posto BDP-a, ali ga u tome ograničava tzv. dužnička kočnica, ustavno ograničenje koje sprečava prekomerno zaduživanje savezne vlade. S obzirom na rastuće socijalne potrebe i klimatske investicije, njegova administracija moraće da pronađe balans između štednje i ulaganja.

Migraciona politika biće jedno od najkontroverznijih pitanja Mercove vlade, s obzirom da je najava strože kontrole granica, brže deportacije i smanjenje socijalnih beneficija za tražioce azila bila deo i njegove preizborne kampanje. Ove mere već izazivaju kritike opozicije i nevladinog sektora, koji upozoravaju na moguće kršenje ljudskih prava i porast društvenih tenzija.

Na političkoj sceni, Merca očekuje izazovno balansiranje. Iako je CDU ostvarila značajan uspeh, koaliciono partnerstvo neće biti jednostavno. Zbog njegovog čvrstog kursa prema migraciji i fiskalnoj disciplini, saradnja sa socijaldemokratama ili Zelenima biće otežana. Istovremeno, Merc kategorički odbacuje svaku saradnju s krajnje desničarskom Alternativom za Nemačku (AfD), koja beleži rast podrške.

(EUpravo zato.rs)