Ukrajinski saveznici u Vašingtonu su rekli da postoji način da predsednik Vladimir Zelenski izgladi odnos sa američkim kolegom Donaldom Trampom, a izgleda da je rešenje sporazum o retkim mineralima.

Podsetimo, Tramp je prvo razljutio Kijev kada ukrajinski predstavnici nisu bili pozvani u Rijad na pregovorie o okončanju rata u Ukrajini. Za pregovaračkim stolom su se našle američke i ruske diplomate.

Potom je Tramp nastavio sa svojim zapaljivim izjavama, a u jednom trenutku je Zelenskog nazvao i diktatorom i Ukrajinu okrivio za rat.

Prethodno je izrazio i želju za retkim mineralima kojima je Ukrajina bogata. Prema njegovim rečima, ukoliko Ukrajina želi da nastavi da dobija podršku SAD, to će imati cenu - 500 milijardi evra za retke minerale.

"Na teži način su naučili da će im se javno kritikovanje Trampa obiti o glavu", rekao je jedan republikanski političar koji je želeo da ostane anoniman, prenosi Politico.

Kako je naveo, u toj stranci postoji "malo, ali glasno krilo" koje je veoma antiukrajinski raspoloženo, ali većina ipak podržava Kijev.

Sa druge strane, Trampove taktike nisu dobro prihvaćene u Ukrajini čak iako je ona prva predložila retke minerale novoj američkoj administraciji.

Drugi detalji potencijalnog sporazuma nisu predstavljeni javnosti, ali je ukrajinska strana navodno bila zabrinuta jer ne postoje adekvatne bezbednosne garancije.

Trampov izaslanik za Rusiju i Ukrajinu, Kit Kelog, ove nedelje je boravio u Kijevu.

Donald Tramp i Vladimir Zelenski na sastanku u Parizu
Donald Tramp i Vladimir Zelenski Foto: Ukrainian Presidency / Sipa Press / Profimedia

"Ukrajina je spremna za snažna i efikasna ulaganja i bezbednosni sporazum sa predsednikom SAD. Predložili smo najbrži i najkonstruktivniji način za postizanje rezultata. Naš tim je spreman da radi non-stop", poručio je Zelenski posle sastanka.

Pojedini američki zvaničnici, bliski Trampu, smatraju da je razmena teških reči bila deo pregovaračkih taktika. Kako kažu, Ukrajina bi trebalo "brzo" da sarađuje sa američkom stranom kako bi se finalizirao dogovor o mineralima. Sporazumom bi američke kompanije dobile 50 odsto vlasništva nad ukrajinskim rezervama retkih minerala koji su danas strateški veoma važni, a mogli bi da vrede stotine milijardi dolara.

Iz Kijeva kažu da su otvoreni za saradnju, ali da bi Ukrajina onda morala da dobije bezbednosne garancije i značajnu vojnu podršku.

"Godinama smo bili lojalni prijatelj i saveznik SAD, a to ponašanje prema nama kao koloniji ili neprijatelju je uvredljivo i nerazumljivo za nas", poručio je Jehor Černišev, poslanik vladajuće partije Sluga naroda.

Stvar je jasna, Tramp želi dogovor kao kompenzaciju za milijarde dolara koje su SAD već poslale Ukrajini, a ukrajinski narod želi garancije da se ruske trupe neće pregrupisati i ponovo ih napasti u budućnosti. Ukoliko članstvo u NATO ne dolazi u obzir, Ukrajina smatra da bi onda trebalo da dobije veću vojnu pomoć.

Za sada se ne zna šta je Tramp zatražio ili ponudio Rusiji, ali je više zvaničnika zaraćenim stranama poručilo da moraju da budu spremni da načine određene teritorijalne ustupke kako bi se rat završio.

(EUpravo zato/Politico)