Ukrajinski predsednik, Vladimir Zelenski, izjavio je da ruski gas više neće prolaziti kroz tu zemlju.

Na taj način će se sprečiti da se ruski derivati prodaju Evropi pod maskom gasa "proizvedenog u Azerbejdžanu".

Zelenski je rekao da neće tolerisati takve "obmanjujuće operacije".

Ipak, ovakvi potezi neće naići na odobrenje svih evropskih lidera, počevši od slovačkog premijera Roberta Fica čija zemlja uveliko zavisi od ruskih energenata.

Slovačka svake godine uveze 3 milijarde kubika od Gasproma.

Evropski savet okupio se prvi put pod vođstvom Antonija Košte, a na samitu je ponovo osuđena ruska agresija i istaknuto da "Rusija ne sme prevagnuti".

U zaključcima se navodi da se mora obezbediti dugotrajan mir zasnovan na međunarodnom pravu i u skladu sa ukrajinskom mirovnom formulom.

vladimir zelenski
FRANCOIS LENOIR/European Union Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski

Uspostavljen je poseban instrument kojim će Ukrajina i naredne godine dobiti 12,5 milijardi evra pomoći, a Evropski savet je pozvao na brzo usvajanje inicijative G7 ERA koji će podrazumevati 45 milijardi evra podrške vojsci, budžetu i obnovi.

Pozdravlja se i uvođenje 15. paketa sankcija protiv Rusije, ali i njenih saveznika poput Belorusije, Kine ili Severne Koreje.

Situacija na Bliskom istoku

Evropski lideri su se osvrnuli i na situaciju na Bliskom istoku, a u zajedničkom saopštenju ističu da pozdravljaju primirje, postignuto 27. novembra, između Izraela i Libana. Takođe, pozivaju na momentalni prekid vatre u Gazi, puštanje talaca na slobodu i dostavljanje humanitarne pomoći Palestincima. EU se zalaže za dvodržavno rešenje kako bi Izrael i Palestina mogli da žive u miru u okviru priznatih granica.

Viktor Orban, Antonio Košta, Ursula fon der Lajen na samitu u Briselu
Alexandros Michailidis/Alexandros Michailidis Mađarski premijer Viktor Orban, predsednik Evropskog saveta Antonio Košta i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen

Nakon pada predsednika Bašara al Asada, Sirijci su dobili istorijsku priliku da obnove zemlju, navodi se.

Lideri EU su se složili oko ključnih principa koje će pratiti kako bi se normalizovao odnos sa novim vlastima u Siriji, ali nisu precizirali kada bi mogli režimu da ukinu sankcije.

Napomenuli su i da bi bilo koji povratak sirijskih izbeglica, koje trenutno žive u Evropi, u domovinu morao da bude dobrovoljan i bezbedan.

"Prvi put u poslednjih 10 godina, narod Sirije može da se nada boljoj budućnosti", saopštila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

(EUpravo zato)