EBRD razmatra odobravanje kredita Srbiji od 90 miliona evra za finansiranje izgradnje velike solarno-termalne elektrane u Vojvodini, a radi se o projektu procenjene ukupne vrednosti 104,7 miliona evra, koji bi Evropska unija trebalo da sufinansira putem granta u okviru Investicionog okvira za Zapadni Balkan, saznaje Biznis.rs.
Izgradnja i integracija solarno-termalne elektrane u daljinski sistem grejanja deo je Akcionog plana za održivu energiju i klimu koji je Skupština grada Novog Sada usvojila na sednici juna ove godine, kao i zajedničkog projekta sa EBRD pod nazivom „Novi Sad -Akcioni plan za zeleni grad" (GCAP).
Sredstva iz kredita EBRD trebalo bi da budu iskorišćena za izgradnju solarno-termalne elektrane sa 38.600 kvadrata solarnih kolektorskih polja, sezonskim skladištem toplote, toplotnom pumpom i e-bojlerom.
Projekat je deo Green Cities Window 1 Framework i uključen je u Akcioni plan za zeleni grad, naveo je EBRD u dokumentaciji i precizirao da je u tom akcionom planu GCAP Novi Sad „identifikovao svoje najhitnije ekološke izazove sa ciljanim investicijama i političkim akcijama za njihovo rešavanje".
U Akcionom planu za održivu energiju i klimu stoji ocena da bi optimalno bilo izgraditi daleko veće „polje solarnih kolektora" nego što je predviđeno projektom koji razmatra EBRD.
„Optimalno tehničko rešenje podrazumeva izgradnju polja solarnih kolektora površine oko 200.000 kvadrata, sezonskog skladišta energije kapaciteta oko 1.000.000 kubnih metara i toplotne pumpe kapaciteta 80 MV", stoji u dokumentu.
Kako se navodi, izgradnja postrojenja je planirana je neposredno uz postojeću vrelovodnu infrastrukturu, preko koje se može distribuirati oko 130.000 MWh čiste obnovljive energije za potrebe sistema daljinskog grejanja.
Time bi se emisija ugljen-dioksida smanjila za oko 29.500 tona godišnje, dok bi ukupna isporučena toplotna energija, koja uključuje primarnu energiju toplotne pumpe, iznosila oko 255.000 MWh", stoji u planu.
Procenjuje se i da bi izgradnja i implementacija solarno-termalne elektrane u daljinski sistem grejanja Novog Sada trebalo da bude završena do 2027. godine, kao i da je procenjena vrednost projekta 91,9 miliona evra.
Zajam od 90 miliona evra bi, ukoliko bude odobren, bio dat u korist gradskog preduzeća za daljinsko grejanje u Novom Sadu Novosadske toplane koje bi trebalo bi da realizuje projekat u koordinaciji sa Ministarstvom rudarstva i energetike i gradom Novim Sadom.
„Cilj projekta je da se doprinese efikasnom, pouzdanom i ekološki prihvatljivom snabdevanju toplotnom energijom domaćinstava, javnih ustanova i preduzeća u gradu Novom Sadu kroz obezbeđivanje baznog toplotnog kapaciteta mreže daljinskog grejanja iz solarno-termalne tehnologije", stoji u oblazloženju Evropske banke za obnovu i razvoj u okviru procesa odobravanja kredita.
Takođe je procenjeno da bi zeleno svetlo za ovaj projekat podržao napore Srbije da dekarbonizuje svoj sektor daljinskog grejanja.
Projekat izgradnje solarno-termalne elektrane bi trebalo da utiče i na povećanje udela obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji toplote integracijom solarno-termalnih izvora i izvora toplotne pumpe u sistem daljinskog grejanja Novog Sada koji se, kako je istaknuto u dokumentaciji EBRD, trenutno u potpunosti zasniva na prirodnom gasu.
EBRD će o odobravanju 90 miliona evra vrednog kredita za izgradnju solarno-termalne elektrane u Novom Sadu odlučivati 4. decembra.
(M.A./EUpravo zato/biznis.rs)