Ovo su CENE PASOŠA u evropskim zemljama: Na izdavanje se čeka do osam nedelja, a može da košta i 300 evra!

Pasoš je obavezan dokument ako želite da putujete, ali mnogi se sete da treba da se produži tik pred putovanje, što može da izazove problem. Izdavanje novog pasoša može trajati samo jedan dan ili čak osam nedelja u zavisnosti od toga gde živite u Evropi. Kako je kod nas, a kako "preko"?

Michael Bihlmayer / imago stock&people / Profimedia

Planirate odmor u poslednjem trenutku? Obavezno proverite datum isteka na vašem pasošu. Za građane trećih zemalja, kao što je Srbija, za ulazak u Evropsku uniju, potreban vam je pasoš koji će važiti do kraja vašeg boravka tamo i plus tri meseca duže.

Ako ste se, međutim, toga setili u poslednjem trenutku, ovako izgleda procedura za vađenje pasoša u našoj zemlji.

Za izdavanje biometrijskog pasoša nadležna je policijska uprava ili policijska stanica Ministarstva unutrašnjih poslova na čijem je području vaše prebivalište.

Kako biste mogli da izvadite pasoš, potrebno je da zakažete svoj termin za odlazak u policijsku stanicu. To možete jednostavno učiniti putem sajta eUprave, ali možete otići i uživo i biti spremni na čekanje, posebno u vreme godišnjih odmora.

Za vađenje pasoša potrebni su vam:

  • uplatnice za pasoš,
  • važeća lična karta i
  • stari pasoš (ukoliko ste ga imali pre podnošenja zahteva za novi dokument).

Prilikom podnošenja zahteva, nadležni organ takođe prikuplja podatke iz Izvoda iz matične knjige rođenih i Uverenja o državljanstvu u Republici Srbiji koju pribavljaju po službenoj dužnosti, dakle vi niste u obavezi da to dostavite.

Cena pasoša u Srbiji po regularnom i hitnom postupku

Kada je u pitanju cena, za izradu novog pasoša I administrativnu taksu ukupno treba da izdvojite 3.600 dinara.

Od trenutka podnošenja zahteva za vađenje pasoša, po Zakonu o putnim ispravama, nadležni organ ima rok od 30 dana da reši zahtev i izda vam novi pasoš. Iako je ovaj rok 30 dana, u najvećem broju slučajeva ovaj period je znatno kraći i u proseku traje 7 dana.

Julija Petrovskaja / Panthermedia / Profimedia 

Ako vam je hitno, pasoš možete da izvadite i po hitnom postupku. Zahtev prilažete u pisanoj formi prilikom podnošenja zahteva za izdavanje pasoša, a primeri neki od njih su dokaz o potrebi za hitnim lečenjem u inostranstvu, dokaz o smrti ili teškoj bolesti člana uže porodice, dokaz o neodložnom službenom putu.

Ukoliko zahtev o hitnom vađenju pasoša bude prihvaćen, pasoš se izdaje u roku od 48 sati od podnošenja zahteva. U tom slučaju, plaća se osnovna naknada za obrazac pasoša.

Uredbom o vrstama usluga koje pruža MUP i visini takse za pružene usluge propisano je da se za podnošenje zahteva po prioritetu i izdavanje pasoša u Srbiji po ubrzanoj proceduri, takođe u roku od 48 sati od trenutka podnošenja, a bez priloženog dokaza o hitnosti, uz osnovnu naknadu za izdavanje pasoša plaća i taksa koja iznosi 5.000 dinara.

Dakle, po ubrzanoj proceduri i bez dokaza o opravdanosti, izrada pasoša koštaće ukupno 8.600 dinara.

A kako je u drugim državama Evrope?

Kada su u pitanju druge evropske države, procedure su u skladu sa tamošnjim zakonima, ali je interesantno da u nekim zemljama Evrope na pasoš po redovnoj proceduri možete čekati jedan dan ili čak osam nedelja.

Margarita Davchenko / Panthermedia / Profimedia  Putnica drži pasoš u ruci na plaži

Evo koliko dugo građani različitih evropskih zemalja čekaju na novi pasoš ovog leta:

Belgija: Produženje pasoša je jedno od najbržih u Evropi

Belgijanci imaju više sreće kada je u pitanju planiranje putovanja u poslednjem trenutku: pasoši obično stižu u opštinsku kancelariju u roku od pet radnih dana od podnošenja zahteva za obnavljanje.

Dostupna je i hitna obrada, sa zahtevima dostavljenim do 15 časova i ispunjenjem do sledećeg radnog dana. Ali to će vas koštati: naknada je 240 evra u poređenju sa uobičajenih 60 evra.

A ima još bolje.

Po ceni od 300 evra, po superhitnoj proceduri novi belgijski pasoši koji se traže pre 15 časova radnim danima dostavljaju se do 4:30 ujutro sledećeg jutra, ili ako se to zatraži u subotu do 10 časova sledećeg dana.

Francuska: Vreme za obnavljanje pasoša varira u zavisnostii od institucije

Francuski turisti moraju biti bolji u planiranju unapred. Iako se razlikuje od institucije, vreme potrebno za izdavanje pasoša u Francuskoj je trenutno do osam nedelja od datuma podnošenja zahteva na nekim mestima.

Građani koji treba da produže francuski pasoš, provere vreme čekanja za termin u lokalnoj gradskoj opštini, kao i vreme obrade, proizvodnje, pakovanja i isporuke.

Obnavljanje francuskog pasoša košta 86 evra. Privremeni pasoši se mogu izdati u hitnim situacijama.

Nemačka: Mnogo kašnjenja

"Uvek efikasna Nemačka" ovde gubi svoju titulu, jer vreme čekanja na pasoše poraslo je sa dve nedelje na čak osam.

Zvanični vladin savet je da se dozvoli vreme obrade od šest do osam nedelja za standardno obnavljanje nemačkih pasoša, koje košta 70 evra.

Uz doplatu od 32 evra, možete se prijaviti i za biometrijski pasoš hitnom procedurom. Za porudžbine poslate pre podneva, pasoš će biti spreman za preuzimanje u roku od tri radna dana.

Italija: Ne čeka se dugo na pasoš, ali su troškovi veći

U Italiji, vreme čekanja na novi pasoš je relativno kratko, ali su troškovi visoki u poređenju sa mnogim drugim evropskim zemljama.

Obično je potrebno između dve i tri nedelje da se izda novi pasoš. Ako su vam putne isprave potrebne ranije, možete zatražiti brzu uslugu u vašoj lokalnoj policijskoj stanici.

Za dobijanje novog italijanskog pasoša, koji pokriva samu izradu i administrativnu taksu, Italijani daju ukupno 116 evra.

Holandija: Pasoš od 150 evra

U Holandiji može proći do četiri nedelje da vaš holandski pasoš bude spreman za preuzimanje. Ako je potrebno dodatno istraživanje vašeg identiteta, ovo bi moglo da traje i osam nedelja.

Ali generalno, pasoši su gotovi u roku od pet radnih dana od podnošenja zahteva i koštaju 148,50 evra.

Ako je zahtev hitan, može se izdati po hitnoj proceduri. Ako se pošalje do 14 časova od ponedeljka do četvrtka, novi pasoš moguće je preuzeti sledećeg radnog dana, dok će prijave podnete u petak biti obrađene do ponedeljka, a one podnete tokom vikenda biće gotove do utorka.

Dodatni troškovi za hitan zahtev razlikuju se u zavisnosti od opštine, sa maksimalnim ograničenjem od 83,87 evra i prosečnom od 57 evra.

Španija: Obnavljanje pasoša je brzo i jeftino

U Španiji se pasoš izdaje istog dana kada je zakazan termin za prijavu. Međutim, dostupnost termina varira u zavisnosti od toga gde se nalazite i koliko je vaša lokalna kancelarija zauzeta u to vreme – što znači da ćete možda morati da planirate nedeljama unapred.

Carlos Alberto Rodriguez / Alamy / Alamy / Profimedia 

Zbog toga je najbolje zakazati termin za obnavljanje pasoša mnogo pre datuma isteka dokumenta.

Novi španski pasoš košta do 30 evra - jedan od najjeftinijih u Evropi.

UK: Ide brže u poslednjih nekoliko meseci

U Velikoj Britaniji stvari idu nabolje od 10-nedeljnog čekanja nakon pandemije. Sada ćete obično dobiti svoj britanski pasoš u roku od tri nedelje od prijema prijave. U tom roku ćete biti obavešteni ako dođe do kašnjenja.

Standardno obnavljanje pasoša košta 105 evra ako se prijavite onlajn, dok jednonedeljna brza usluga košta 198 evra i jednodnevna premium usluga 246 evra.

Pošto je Velika Britanija napustila EU, važno je napomenuti da su vlasnici britanskih pasoša klasifikovani kao "državljani trećih zemalja". To znači da taj pasoš mora da važi najmanje tri meseca od datuma napuštanja EU, kao što je slučaj sa državljanima Srbije.

(JA/EUpravo zato)