Od beskrajnih plaža Riminija do gastronomske rute kroz Bolonju, Modenu i Parmu, posetioci italijanske regije Emilija-Romanja imaju mnogo toga da istraže. Ipak, neki od njih mogli bi sasvim slučajno da zakorače u drugu državu.
Smeštena u brdovitom zaleđu, svega nekoliko kilometara od jadranske obale, nalazi se jedna od najmanjih zemalja na svetu, vekovima stara Republika San Marino.
Na granici ove sićušne države nema rampi ni pasoške kontrole. Samo tabla pored puta pozdravlja putnike dobrodošlicom u "Drevnu zemlju slobode".
Na prvi pogled, San Marino može delovati kao još jedan slikoviti italijanski gradić na brdu. Međutim, iako se govori i jede kao u Italiji, reč je o potpuno nezavisnoj državi sa sopstvenom istorijom i duboko ukorenjenim osećajem slobode.
Osnovan još u 4. veku, San Marino važi za najstariju republiku na svetu. Prostire se na samo 61 kvadratni kilometar, što ga čini većim od Monaka i Vatikana, ali najmanjom demokratskom državom u Evropi.
Ima dvojicu predsednika države (kapetana-regenta), sopstvenu zastavu, pasoš, fudbalsku reprezentaciju, i oko 34.000 građana koji s ponosom čuvaju svoj identitet i tradiciju.
Zemlja paradoksa i ponosa
"Ono što San Marino čini posebnim jeste njegova jedinstvenost. Ova republika je vekovima nezavisna i slobodna. Iako dijalekt i hrana podsećaju na italijansku, nemojte nikada meštane nazvati Italijanima, mogli bi da se uvrede", kaže turistička vodičkinja Antonija Ponti za CNN.
San Marino ima svoj grb, pasoš, a koristi evro iako nije članica Evropske unije.
Ponti priznaje da San Marino možda ne može da se meri sa lepotama okolnih regiona, ali posetioci su privučeni idejom da otkriju kako izgleda jedna mala, samostalna republika unutar Italije.
"Na prvi pogled izgleda kao svaki drugi italijanski gradić na brdu, kakvih ima u Toskani, Laciju ili Umbriji, ali San Marino ima posebnu istorijsku auru i neverovatne poglede zahvaljujući svom položaju", dodaje ona.
Kao što turisti žele da posete kneževine poput Lihtenštajna ili Monaka, tako i San Marino privlači one fascinirane idejom o minijaturnoj državi. Kada jednom stignu, oduševljeni su srednjovekovnom arhitekturom, rukotvorinama i tradicionalnim predstavama.
Srednjovekovni lavirint na steni
Najvažnije znamenitosti San Marina nalaze se u starom gradskom jezgru, koje je pod zaštitom UNESCO-a. Na vrhu stene, sa koje se pruža pogled do obale i, za vedrih dana, čak do Hrvatske, posetioci šetaju kroz otvoreni muzej istorije.
Stari grad je zatvoren za saobraćaj i podseća na lavirint kaldrmisanih ulica, opasan masivnim kamenim zidinama. Tri velika tornja povezana su pešačkom stazom duž grebena planine Titano. Nekada u vojnoj službi, tornjevi su danas otvoreni za javnost i sadrže tamnice, muzej istorijskog oružja i šetalište pod nazivom "Veštičija staza".
Prema legendi, San Marino je osnovao 301. godine naše ere kamenorezac Marinus, hrišćanin iz Dalmacije, koji je bežeći od progona cara Dioklecijana stigao na Titano. Njegove mošti se danas čuvaju u bazilici, zajedno sa stenom za koju se veruje da je bila njegov ležaj i da ima isceljujuća svojstva.
Zanatska tradicija klesanja kamena živela je vekovima.
"Kamenolomi na Titanu bili su glavni izvor prihoda, a porodice su bile siromašne. Nakon Drugog svetskog rata razvile su se druge zanatske granem keramika, nameštaj, papir", kaže Ponti.
Živa zajednica i drevne institucije
Uprkos maloj površini, osećaj zajedništva je snažan. Stanovnici se ponose svojom viševekovnom slobodom, a mnogi drevni protokoli i danas se poštuju.
Zgrada parlamenta otvorena je za posetioce, a leti se svakog sata održava svečana smena straže. Stražari nose drevne uniforme sa crvenim pantalonama i upečatljivim šeširima s kićankama.
San Marino ima i posebne političke običaje. Državu vode dva kapetana-regenta, birana svakih šest meseci još od 1243. godine, uz svečane ceremonije koje se odvijaju 1. aprila i 1. oktobra po strogoj tradiciji.
Zemlja je podeljena na devet oblasti (castelli), a svaka ima svog kapetana koji se takođe redovno bira.
"Ovaj sistem je osmišljen kako bi se sprečilo da neko zadrži previše moći. Ravnoteža se čuva na svakom nivou vlasti", objašnjava Ponti.
Turisti mogu panoramskom žičarom sići do naselja Borgo Madžore, u podnožju planine, i osetiti razliku između oblasti.
U starom gradu nalazi se i Muzej poštanskih maraka i novčića, s medaljama, starim markama i prvim sammarinskim kovanicama iz 19. i 20. veka.
Priroda, hrana i slatkiši
Osim istorije i arhitekture, San Marino je okružen prirodom, idealan za šetnje, planinarenje, biciklizam i streljaštvo.
Kao i ostatak regiona, poznat je po kuhinji: domaće testenine, punjene piadine, kao i likeri poput amareta i pistacijonea, specijaliteta od pistaća.
Najpoznatiji desert je Torta Tre Monti (Torta Tri brda), kolač od tankih kora s kremom od lešnika i čokolade, inspirisan simboličnim tornjevima grada.
(EUpravo zato/CNN)