Ukoliko ste se odlučili da produženi vikend koji je pred nama provedete u nekoj od zemalja u okruženju, važno je da znate i neke ključne informacije.

Gde je najjeftinije da napunite reazervoar, za koje zemlje vam je potreban Zeleni karton, šta smete da prenesete preko granice, u kojim zemljama možete koristiti TAG i koje su cene putarina samo su neka od pitanja na koje nudimo odgovore.

Ovo je vodič koji vam može biti od velike koristi.

Gde možete koristiti srpski TAG?

Kroz većinu zemalja u okruženju plaća se putarina na auto-putevima dok su u nekim još u upotrebi vinjete.

Elektronska naplata putarine pomoću TAG uređaja je moguća u Srbiji, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji i Hrvatskoj.

Međutim važno je da znate da postoje tri osnovna načina plaćanja putarine putem TAG uređaja - pripejd sistem, postpejd sistem i integrisani sistem naplate putarine.

Cene putarina

U Srbiji su cene putarine poskupele ovog leta, pa ukoliko niste išli van svog mesta, važno je da znate i koliko ćete za putarinu platiti u nađoj zemlji:

Beograd - Šid - 500 dinara
Obrenovac - Preljina - 560 dinara
Beograd - Subotica - 800 dinara
Beograd -Vrbas - 470 dinara
Beograd - Niš -1.130 dinara
Beograd - Dimitrovgrad -1.670 dinara
Beograd - Batočina - 500 dinara

BiH

U Republici Srpskoj putarinu ćete moći da se plaćate u evrima, prema novoj uredbi.

Putarina za vozila klase I, odnosno putnička vozila, motocikle, laka dostavna vozila od Sarajeva do Zenice sever iznosi 7 KM, piše Fokus.

Ista je cena i kada se na auto-put uključite od Zenice do Sarajeva sever. Od Sarajeva do Bradine košta 3,50 KM. Ista je cena putarine i od Bradine do Sarajeva.

Kako dalje pišu, na jugu BiH, putarina za deonicu izgrađenu od Čapljine do Ljubuškog (Zvirovići-Bijača) za spomenutu kategoriju vozila košta 2,20 KM.

Ako iz Sarajeva putujete prema moru, auto-putem navedenim deonicama, ukupno će vas koštati 7,70 KM.

Ukoliko prema moru ovom rutom putujete od Zenice sever, plaćate dodatnih još dodatnih 7 KM.

Severna Makedonija

Na putu A1 kroz Severnu Makedoniju ka Grčkoj granici imate 5 naplatnih rampi, a ukupna cena putarine za putničke automobile od naplatne rampe Romanovce do Đevđelije iznosi oko 820 dinara.

Ukoliko planirate da putujete iz Srbije ka Ohridu i Ohridskom jezeru, čeka vas 7 naplatnih rampi, a ukupna putarina za tu deonicu je 5 evra.

Važno je da znate da vam je za putovanje kroz Severnu Makedoniju još uvek potreban potreban Zeleni karton.

Grčka

Granica.jpg
MONDO/Stefan Stojanović 

Grčka info prenela je detaljne podatke kako i gde se plaća putarina kroz Grčku i to:

  • Čim preko prelaza Evzoni uđete u Grčku, na oko 500 metara od granice naići ćete na prvu naplatnu rampu u Grčkoj na kojoj putarina za motorna vozila iznosi 2.40 evra.
  • Na naplatnoj rampi kod obilaznice u Solunu, plaća se putarina za automobile od 0,55 evra.
  • Putarina Evzoni - Halkidiki ima dve naplatne rampe ukoliko koristite obilaznicu. Kod Evzonija ćete platiti 2,40 evra, a na obilaznici 0,55 evra.
  • Ako od Evzonija za Halkidiki idete kroz centar Soluna, platićete samo kod Evzonija 2,40 evra.
  • Putarinu kod Asprovalte vozači sada plaćaju 1,10 evra za automobile.
  • Od Soluna do Atine ukupna putarina iznosi 33,25 evra.

Inače, TAG uređaj u Grčkoj je besplatan, a možete ga preuzeti kada uđete u zemlju, na prvoj naplatnoj rampi nakon graničnog prelaza Evzoni.

Crna Gora

Ako se zaputite ka crnogorskom primorju, putarine se plaćaju na deonicama auto-puta Sitnica - Herceg Novi, a naplaćuje se i deonica Bar-Podgorica.

Auto-put u Crnoj Gori
Savo Prelevic/AFP/Profimedia Auto-put u Crnoj Gori

U Crnoj Gori se putarina plaća za deonicu od Smokovca do Mateševa i košta 3,5 evra.

Na putu Podgorica-Bar plaća se naknada za prolazak kroz tunel Sozina u iznosu od 2,5 evra za putnički automobil.

Hrvatska

Za I grupu vozila cena putarina na auto-putu A1 na deonici od Zagreba do Karlovaca koštaće vas 2,80 evra, dok na deonici Zagreb- Dugopolje cena iznosi 26,40 evra.

Deonica auto-putem Zagreb-Rijeka koštaće vas10,10 evra, a na deonici Zagreb-Goričan - 6,40 , umevra.

Deonica Zagreb-Lipovac sada košta 18,60 evra, a Zagreb-Osijek -17,70 evra, piše 021.

Vinjete u Rumuniji i Bugarskoj

Ako se zaputite u Temišvar, dnevna vinjeta košta 2,5 evra, a vinjeta za 10 dana košta 3,3 evra.

U Bugarskoj, vinjeta za 7 dana košta 8 evra.

Šta sme da se unese u Hrvatsku i Grčku?

Preko hrvatske granice možete preneti "druge proizvode životinjskog porekla", kao što su med, jaja, proizvodi od jaja, meso puževa, žablji kraci, do 2 kg po osobi, ograničene količine ribe i ribljih proizvoda.

Ukoliko nosite meso ili mlečne proizvode koje niste prijavili, biće zaplenjeni i uništeni, a vi možete biti kažnjeni novčano ili čak kazneno gonjeni.

U Grčku možete poneti do 5 kilograma svežeg voća i povrća, osim krompira, do 2 kg mleka u prahu za bebe ili hrane za bebe ili hrane za posebne potrebe, kao i do 2 kg hrane za kućne ljubimce.

Možete da nosite i pirinač, kečap, gotova jela, makarone, keks, čokoladu, vodu, sokove, sve dok vrednost ovih namirnica ne prelazi 300 evra po putniku ili 150 evra za mlađe od 15 godina.

Putnici koji dolaze automobilom ili autobusom iz evropskih zemalja van EU, mogu preneti još i 40 cigareta ili 20 cigara ili 50 g duvana, litar žestokog pića preko 22% ili 2 l žestokog pića od 22% ili manje i 2 l vina i 50g parfema i 250ml kolonjske vode.

Što se tiče novca, dozvoljeno je imati 10.000 evra u gotovini dok veći iznos morate prijaviti.

Koje su cene goriva?

Na pumpama u Srbiji litar evrodizela košta 192 dinara, dok je litar benzina evropremijum BMB 180 dinara.

Sipanje goriva na benzinskoj pumpi
MONDO/Uroš Arsić 

Cene goriva u Crnoj Gori su promenjene 5. novembra i one izgledaju ovako: Eurosuper 95 košta 1,43 evra po litru (oko 168 dinara), a eurosuper 98 košta 1,47 po litru (oko 173 dinara). Lož ulje košta 1,30 evra po litru ili 153 dinara.

Cene goriva u Bosni i Hercegovini: Dizel-gorivo u BiH košta u proseku 2,38 KM (oko 145 dinara), super 95 košta 2,42 KM (oko 147 dinara), super 98 se podaje po 2,71 KM (165 dinara), a gas 1.22 KM (oko 74 dinara).

Cene goriva u Hrvatskoj su sledeće: eurosuper 95 košta 1,46 evra, a evrodizel košta 1,36 evra. Gas košta 83 centa, a lož-ulje 85 centi.

Cene goriva u Severnoj Makedoniji su: evrodizel 130 dinara po litru, benzin je 146 dinara po litru, a TNG 84 dinara.

Cene goriva u Grčkoj: evrodizel 181 dinar po litru, benzin 211 dinara, a TNG 108 dinara.

Cene goriva u Mađarskoj: eurosuper 95 je 1,48 evra (oko 174 dinara), evrodizel 1,49 evra (175 evra) i gas košta 0,94 evra ili oko 110 dinara.

Cene goriva u Bugarskoj: eurosuper 95 košta 1,25 evra (oko 147 dinara), evrodizel 1,23 EUR ( oko 154 dinara) i gas 0,59 evra, što je oko 69 dinara.

Cene goriva u Rumuniji: dizel-gorivo u ovoj zemlji, prema rezultatima sa sajta GlobalPetrolPrice, košta 1,43 evra, a litar benzina košta 1.42 evra.

Sada kada ste se naoružali informacijama, možete da spakujte kofer i putujete bezbrižno. 

(M.A./EUpravo zato/ekapija.com)