U atmosferi koja je dočarala duh Italije, u autentičnoj vinoteci La Bottiglia, nedavno je održan događaj Made in Italy, koji je doneo duh Italije kroz ukuse. Organizovan od strane Italijansko-Srpske privredne komore, dao je uvid u ekonomske, ali i kulturne veze između dve zemlje.

EUpravo zato je prisustvovao ovom događaju, kako bi iz prve ruke razumeo na koji način se italijanski privredni model uklapa u lokalne prilike i koje mogućnosti donosi domaćoj privredi. U razgovoru sa predstavnicima Italijansko-Srpske privredne komore, saznali smo odgovore na pitanja o investicijama, institucionalnoj podršci, ali i viziji buduće saradnje.

Stabilno partnerstvo sa potencijalom za rast

Na pitanje o trenutnim provrednim odnosima između Italije i Srbije, rekli su nam da su oni stabilni, kao i da su im u fokusu i veliki investitori i mali preduzetnici – uz rastući broj kompanija koje dolaze iz Italije.

Koliko italijanskih kompanija trenutno posluje u Srbiji i da li se očekuje rast tog broja u narednim godinama?

"Privredni odnosi između Italije i Srbije su stabilni, dinamični i bazirani na dugogodišnjem poverenju. Italija se svrstava među najvažnije ekonomske partnere Srbije, kako po obimu trgovinske razmene, tako i po broju investitora. Preko 1.200 italijanskih kompanija trenutno posluje u Srbiji, i taj broj konstantno raste. Posebno primećujemo povećano interesovanje malih i srednjih preduzeća koja traže pouzdane partnere i efikasne logističke kapacitete u regionu. Očekivanja za naredni period su pozitivna, uz nastavak širenja prisustva italijanskog biznisa u različitim sektorima."

Iako je tržište Srbije privlačno, postoje i određeni izazovi. Zato smo i postavili pitanje - šta su prednosti, a šta stavri na kojima treba raditi.

Koje su najveće prednosti poslovanja italijanskih kompanija u Srbiji, a koje su ključne prepreke sa kojima se suočavaju?

"Prednosti su višestruke: geografska blizina, konkurentni troškovi, dobar kvalitet radne snage, i, što je ključno, istorijska povezanost i međusobno razumevanje poslovne kulture. Srbija nudi atraktivne uslove za proizvodnju i izvoz, posebno ka tržištima sa kojima ima sporazume o slobodnoj trgovini. S druge strane, kompanije se i dalje suočavaju sa izazovima kao što su administrativne procedure, manjak specifičnih kadrova u tehničkim oblastima."

Podrška malim i srednjim preduzećima

Kako bi saradnja jačala i širila se, Komora igra ključnu ulogu kao posrednik i mentor za manja preduzeća koja tek ulaze na tržište.

Na koji način Italijansko-Srpska privredna komora podržava mala i srednja preduzeća u plasiranju italijanskih proizvoda na srpsko tržište?

"Naš fokus je između ostalog i na malim i srednjim kompanijama, koje često nemaju dovoljno resursa za samostalno istraživanje i ulazak na novo tržište. Komora im obezbeđuje relevantne kontakte, poslovne sastanke, sektorske analize, ali i podršku u oblasti pravne regulative, carinske politike, kao i marketinške vidljivosti. Kroz projekte poput tematskih nedelja posvećenih italijanskoj kuhinji, dizajnu i tehnologiji, stvaramo prostor za konkretan plasman proizvoda i upoznavanje sa srpskim potrošačima i distributerima."

Jedan od tih projekata je i Made in Italy, kako takvi događaji doprinose jačanju kulturno-privrednih veza između dve zemlje?

"Made in Italy nije samo oznaka porekla – to je vrednosni okvir koji podrazumeva kvalitet, estetiku i inovaciju. Događaji koji promovišu ovaj koncept omogućavaju predstavljanje italijanske industrije i kulture u širem smislu, ali i otvaraju konkretne poslovne prilike. Oni spajaju italijanske i srpske aktere – kompanije, institucije i građane – i na taj način produbljuju i kulturne i ekonomske veze između dve zemlje."

Evropske integracije

Srbiji je evropski put jedan od prioriteta, i nalazi se u procesu pristupanja. Italijanski investitori prate taj politički proces, ali odluke donose na osnovu tržišne realnosti.

Kako italijanska preduzeća gledaju na pristupanje Srbije EU? Da li to utiče na njihove odluke o investiranju?

"Italijanska preduzeća prisutna na srpskom tržištu prvenstveno se rukovode konkretnim poslovnim uslovima – dostupnošću radne snage, regulatornim okvirom, stabilnošću poslovnog okruženja i mogućnostima za rast. Kada je reč o evropskim integracijama, to je širi politički i institucionalni proces čije efekte investitori sagledavaju dugoročno."

Koje biste prilike izdvojili kao trenutno najperspektivnije za proširenje saradnje?

"Postoji nekoliko oblasti koje su u fokusu italijanskog interesa. To su, pre svega, energetika i obnovljivi izvori, poljoprivredno-prehrambeni sektor, zatim logistika, proizvodnja i IT usluge."