Štrajk zaposlenih u javnom i privatnom sektoru koji bi mogao da parališe Grčku, izgleda gotovo izvesno, dok vlada premijera Kirijakosa Micotakisa sve više trpi pritisak da se pozabavi pogoršanjem krize troškova života.
Sindikati koji traže "dostojanstvene plate" usled rasta potrošačkih cena i širenja nejednakosti bogatstva obećali su da će 24-časovni štrajk zaustaviti zemlju, a protestne šetnje su planirane u gradovima širom zemlje.
Vladine kancelarije, škole, bolnice i javni prevoz, uključujući železničke usluge i trajekte do ostrva, očekuje se da će biti pogođeni štrajkom koji je započeo sa zaposlenima u državnim i privatnim medijima. Lideri sindikata optužuju administraciju desnog centra da nije uspela da se nosi sa rastućom inflacijom i tvrde da je rast troškova života uništio životni standard do te mere da mnogi imaju problema da prežive.
"Trošak života je astronomski visok, a naše plate su na dnu, dok su visoki troškovi stanovanja ostavili mlade ljude u tragičnoj situaciji", rekao je Janis Panagopulos, predsednik glavnog privatnog sektorskog sindikata GSEE. Kao i druge radničke grupe, GSEE optužuje vladu da "odbija da preduzme bilo kakve značajne mere koje bi obezbedile radnicima dostojanstvene uslove života".
Grci sa niskim primanjima prinuđeni su da žive sa minimalnom platom manjom od 900 evra mesečno, u zemlji gde su cene maloprodaje, telekomunikacija i energije među najvišima u Evropi, piše Gardijan. Opozicija često tvrdi da su manje privilegovani prisiljeni da plaćaju "britanske cene za bugarske plate".
Micotakis je nedavno obećao povećanje minimalne plate na 950 evra, ali, s obzirom na to da i troškovi stanovanja rastu, naišao je na kritike da to jednostavno nije dovoljno u društvu u kojem je jaz između bogatih i siromašnih u poslednjim godinama porastao.
Štrajk zbog niskih plata, a zemlja beleži ekonomski napredak... Kako?
Generalni štrajk je u suprotnosti sa ekonomskim napretkom koji je Grčka postigla nakon izlaska iz dužničke krize koja je pre deset godina gotovo dovela do njenog izlaska iz eurozone. U pohvalama koje bi se činile nezamislive tokom najtežih trenutaka krize, agencije za kreditni rejting pohvalile su vladu Micotakisa za fiskalne reforme koje su ne samo omogućile ostvarenje ciljeva i povratak zemlje u investicioni rejting, već su dovele Grčku do toga da premaši druge članice EU po ekonomskom rastu.
Zemlja je zabeležila jednu od najvećih stopa rasta u Evropi, pri čemu EU predviđa rast grčke privrede od 2,1 odsto u 2024. godini, nešto niže od 2,3 odsto koje predviđa MMF, ali mnogo veće od slabog ukupnog rasta od 0,8 odsto koji predviđa ta organizacija za celo euro područje.
Nezaposlenost je takođe opala sa skoro 30 odsto na 8,3 odsto, što je najniže u poslednjih 20 godina. Oporavak je ubrzan rekordnim turizmom, koji čini više od 20 odsto BDP-a i jedan od pet radnih mesta.
Dokazi o značajnom preokretu istaknuti su u ponedeljak kada je Micotakis najavio da će Grčka 2025. godine prevremeno otplatiti 5 milijardi evra zajmova iz perioda spasavanja koje su dali EU i MMF kako bi održala naciju na površini.
Opisujući otplatu kao znak fiskalnog oporavka zemlje, on je na poslovnoj konferenciji u Atini rekao da taj potez "podvlači naše poverenje u javne finansije i odražava našu posvećenost fiskalnoj disciplini".
Uspeh od kojeg korist ne vide ljudi
Iako Grčka i dalje ima jedan od najvećih odnosa duga i BDP-a na kontinentu, ministarstvo finansija tvrdi da će prihodi ostvareni uspešnim suzbijanjem izbegavanja poreza takođe pomoći u smanjenju tog opterećenja.
Međutim, ekonomski oporavak i dalje ostaje daleko od stvarnosti Grka koji se još uvek oporavljaju od budžetskih rezova i povećanja poreza koje je zemlja morala da izdrži kako bi izbegla bankrot tokom krize.
"To je priča o uspehu koja se ne može pretvoriti u stvarne koristi za obične ljude na ulici", rekao je politički analitičar Janis Koutsomitsis. "Postoji mnogo anksioznosti upravo zato što mnogi imaju problema da sastave kraj s krajem. Ponovo i ponovo to se odražava u anketama, uz opšti osećaj da je ovo vlada koja nije shvatila ozbiljnost situacije".
(EUpravo zato/Gardijan)