Potencijalni reizbor Donalda Trampa za predsednika SAD predstavlja značajnu pretnju ekonomiji evrozone, a ekonomisti upozoravaju da bi posledice mogle da koštaju 150 milijardi dolara, što čini jedan odsto regionalnog bruto domaćeg proizvoda.

Nedavni napad u Batleru, u Pensilvaniji, kada je Tramp zadobio povredu uha prilikom neuspelog atentata, povećao mu je predizborni rejting, prenosi Euronews.

Predviđanja sada Trampu daju 71 odsto šansi za pobedu dok aktuelni predsednik Džo Bajden stoji na svega 18 odsto, a pre samo dva meseca mu je davano 45 procenata uspeha na izborima.

Ekonomisti Džejms Moberli i Sven Jati Sten iz Goldman Saksa su zabrinuti da bi izbori u SAD mogli da unesu neizvesnost u grlobalnoj trgovini kao što se dogodilo 2018. ili 2019. Oni smatraju da bi Trampova agresivna trgovinska politika mogla ponovo da probudi nesigurnosti na svetskom tržištu.

"Tramp je obećao da će uvesti takse od 10 odsto na sve uvozne proizvode, uključujući i one iz Evrope", saopšteno je iz bankarske grupacije Goldman Saks.

Donald Tramp nakon što mu je metak okrznuo uho tokom mitinga
Rebecca DROKE / AFP / Profimedia Pripadnici obezbeđenja odvlače Trampa sa bine nakon što je pucano na njega u Pensilvaniji

Prethodne njegove odluke su uticale na smanjenje industrijske proizvodnje na teritoriji Evrope za dva odsto, a sada bi taj gubitak mogao da bude 1 procenat.

Nemačka će najgore proći, a onda i Italija

Očekuje se da će Nemačka podneti najveći teret Trampovih trgovinskih odluka.

"Procenjujemo da će negativni efekti trgovinske politike biti veći u Nemačkoj nego u drugim delovima evrozone zato što je otvorenija i oslanja se na industriju", navodi se.

Kako se navodi, nemački industrijski sektor je ranjiviji kada je reč o promenama na tržištu.

Predviđa se da bi sledeće na udaru mogle da budu Italija i Finska jer takođe imaju visok udeo proizvodnih aktivnosti u svojoj privredi.

Radnici u fabrici Renoa u Francuskoj
Lafargue Raphael/ABACA / Abaca Press / Profimedia 

Podaci Eurostata iz februara 2024. kažu da su Nemačka, Italija i Irska u protekloj godini bile najveći izvoznici EU u SAD.

Na udaru i odbrana Evrope

Osim toga, Trampova pobeda bi uticala i na sektor odbrane i bezbednosti u Evropi.

Bivši predsednik je više puta pozivao da članice NATO treba da troše 2 odsto svog dohotka na odbranu. Trenutno, zemlje EU troše 1,75 odsto budžeta u te svrhe.

Tramp je takođe ranije nagoveštavao da bi mogao da zaustavi slanje američke vojne pomoći Ukrajini što znači da bi onda evropske zemlje morale da "uskoče", zaključuje Euronews.

(EUpravo Zato/Euronews)