Evropska unija mogla bi da dobije sopstvenu špijunsku agenciju, sudeći po izveštaju koji je tražila predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

U okviru sveobuhvatnog pregleda spremnosti bloka za rat i krizu, bivši finski predsednik Sauli Niniste smatra da je EU potrebna sopstvena obaveštajna agencija koja bi pomogla zemljama da se odbiju od pretnji, sabotera i stranih agenata koji deluju u prestonicama širom kontinenta.

Još u martu, Niniste — koji je bio predsednik Finske više od decenije — dobio je zadatak od predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen da dostavi detaljan izveštaj o spremnosti bloka za rat i civilnu odbranu, zajedno sa predlozima za poboljšanje.

U svom nacrtu, Niniste preporučuje EU da razvije "potpuno razvijenu službu za obaveštajnu saradnju na nivou EU koja može da služi i strateškim i operativnim potrebama", dodajući da je za zaštitu infrastrukture potrebna "mreža protiv sabotaže".

Potrebno je više rada na "pojačanju napora protiv špijunaže u institucijama EU", rekao je on nakon što je predstavio plan zajedno sa Fon der Lajen.

Kako piše Politico, brojne diplomate su proterane iz prestonica zbog optužbi za špijunažu, a Brisel je postao žarište agentskih aktivnosti. Štaviše, navodi se, rat u Ukrajini izazvao je haos širom EU — od bespilotnih letelica koje nadgledaju lokacije za obuku vojske, do osujećenih pokušaja atentata na rukovodioce naoružanja i napada na podvodnu infrastrukturu.

Ipak, male su šanse da će se u EU uskoro ovo desiti, a toga je svesna i šefica EK.

"Svi znamo da je prikupljanje obaveštajnih podataka prvenstveno odgovornost država članica. Trebalo bi da radimo na poboljšanju protoka informacija, prikupljanju informacija i prikupljanju obaveštajnih podataka", rekla je Fon der Lajen.

Postoje brojne druge oblasti u kojima bi blok trebalo da ojača svoju spremnost za sukob, rekao je on, takođe predlažući Zakon o spremnosti EU koji bi odredio "principe, standarde i ciljeve" prema kojima zemlje treba da sarađuju. Na primer, EU nedostaje milion stručnjaka za sajber bezbednost, rekao je Niniste, i iako se ne zalaže za vojnu obavezu, on se zalaže da prestonice uvedu programe koji civile podstiču da brane zemlje.

Ninisteovi zaključci će poslužiti za drugi mandat Fon der Lajen, u kojem će EU imati svog prvog komesara za odbranu koji će imati zadatak da izradi nacrt bele knjige o odbrani koja će biti objavljena do proleća.

Kritike sa raznih strana

Predlog bivšeg finskog predsednika Saulija Niniste da EU osnuje sopstvenu obaveštajnu službu, među prvima je kritikovao češki premijer Petr Fijala

"Podržavam produbljivanje međusobne saradnje između obaveštajnih službi, ali ne smatram realnim da se izgradi istinski funkcionalna zajednička služba", rekao je Fijala.

Češki ministar za EU Martin Dvoržak podržao je ideju o povećanju obaveštajne saradnje, ali je odbacio ideju o evropskoj službi. "Osnivanje zajedničke evropske obaveštajne službe po uzoru na američku CIA nije na dnevnom redu, a Ninistov izveštaj dotiče to pitanje tek marginalno", poručeno je iz Dvoržakovog kabineta.

Češka bezbednosno-informativna služba (BIS), takođe je skeptična prema integraciji na tom području, a portparol BIS Ladislav Štiha kaže da su se slični predlozi pojavljivali nekoliko puta u prošlosti, ali da nikada nisu dobili podršku.

(EUpravo zato/JA)