Problem prepunjenih kapaciteta zatvora pravi problem u delu zemalja Evropske unije, zbog čega Italija razmatra mogućnost puštanja do 10.000 zatvorenika, što čini oko 15 odsto ukupne populacije zatvora. Cilj je, kako se navodi u saopštenju Ministarstva pravde te zemlje, smanjenje pretrpanosti zatvorskih kapaciteta. Ipak, postoje određeni uslovi koje bi zatvorenici morali da ispune.
Ministarstvo je navelo da približno 10.105 zatvorenika ispunjava uslove za alternativne mere kao što su kućni pritvor ili uslovna kazna, preneo je Rojters. Te mere će biti primenjene na osobe koje su već pravosnažno osuđene, kojima je preostalo manje od dve godine kazne, i koje nisu imale ozbiljne disciplinske prestupe u poslednjih 12 meseci.
Zatvorenici koji su osuđeni za teža krivična dela, uključujući terorizam, organizovani kriminal, silovanje, trgovinu ljudima i otmicu, neće biti u opticaju.
Prema podacima "World Prison Brief", Italija se suočava sa jednim od najvećih nivoa pretrpanosti zatvora u Evropi, sa stopom popunjenosti od 122 odsto. Samo Kipar, Francuska i Turska imaju goru situaciju, navedeno je. Iako je predloženo puštanje zatvorenika, ovaj potez je politički osetljiv, pa je Ministarstvo pravde formiralo radnu grupu koja će sarađivati sa zatvorima i sudijama za uslovni otpust.
Ova komisija će donositi odluke o svakom pojedinačnom slučaju, a o radu će izveštavati do septembra.
Broj zatvorenika u EU se uvećava iz godine u godinu
Prema najnovijim podacima Eurostata, u 2023. godini u Evropskoj uniji je bilo oko 499.000 zatvorenika u zatvorima, što je povećanje od 3,2 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Vlasti predviđaju da bi broj zatvorenika mogao da poraste i do 200 odsto do 2027. godine, usled političkih promena.
"Zatvorska populacija raste u Evropi, naročito nakon ukidanja post-kovid mera. Više faktora vodi do ovoga, a mnogi potiču iz neadekvatnih ili nedoslednih politika i zakonodavnih praksi koje rezultiraju većim brojem ljudi u zatvorima", rekla je nedavno Idil Ajdinoglu iz organizacije Penal Reform International.
Najviše zatvorenika u poslednjih 30 godina zabeleženo je 2012. godine — 553.000 osoba. Svaki peti zatvorenik u EU u 2023. imao je strano državljanstvo u odnosu na zemlju u kojoj je bio pritvoren. Kada se pogledaju pojedinačne države, Poljska je imala najveći broj zatvorenika na 100.000 stanovnika (203), zatim Mađarska (187) i Češka (181). S druge strane, najmanje zatvorenika imale su Finska (53), Holandija (66) i Slovenija (68).
U 2023. godini, 14 zemalja imalo je "višak kapaciteta", tj. slobodne ćelije, dok je u 13 zemalja došlo do prenatrpanosti, kada broj zatvorenika premaši kapacitet zatvora.
(EUpravo zato.rs)
(EUpravo zato.rs)