Evropska unija je prošle godine uvela nova pravila u označavanja vina i proizvoda od vinove loze kako bi potrošači bili dodatno informisani o sastavu proizvoda koji konzumiraju.

Ove zakonodavne promene od 8. decembra 2023. donose veću transparentnost u deklarisanju vina i aromatizovanih proizvoda od vina, a primenjuju se na čitav niz kategorija poput - vina, penušavih vina, likerskog vina, biser vina, mošta, vina od prosušenog i prezrelog grožđa i aromatizovanih proizvoda od vina.

Šta mora da piše na vinskim etiketama?

Prema novim pravilima, na etiketi proizvoda od vinove loze sada je nužno navesti:

  • popis sastojaka – kako bi potrošači tačno znali koje se materije koriste u proizvodnji,
  • nutritivnu deklaraciju - energetska vrednost i sadržaj hranljivih materija,
  • najkraći rok trajanja – datum minimalne trajnosti za dealkoholisana vina.

Ove informacije moraju biti deo etikete ili pak prikazane putem elektronskih sredstava, poput QR koda.

Kodovi, čipovi...

Uvođenjem elektronskog označavanja, koje danas na tržištu nudi više kompanija, potrošačima se omogućava pristup podacima putem bar-koda bilo koje vrste (QR kod, ostali 2D kodovi, bar-kod, čip).

"Važno je napomenuti da elektronsko sredstvo koje pruža informacije o sastojcima i nutritivnoj deklaraciji ne sme sadržati druge podatke, a posebno ne sme prikupljati niti pratiti korisničke podatke. Cilj je svakako osigurati privatnost potrošača uz jasan, nepristran prikaz informacija", objasnio je Samir Nađ, iskusni hrvatski vinski stručnjak koji također radi na razvoju digitalnog rešenja za vinare.

Prelazni period

Vina i aromatizovani proizvodi od vina koji su proizvedeni i označeni pre 8. decembra 2023. godine mogu se i dalje stavljati na tržište sve dok zalihe ne budu iscrpljene. Ipak, novi proizvodi će morati da poštuju nove standarde označavanja.

Ove promene u označavanju vina predstavljaju korak prema boljoj informisanosti i većoj transparentnosti u vinskoj industriji.

(EUpravo zato/Agroklub)