Kancelar Nemačke Fridrih Merc je tokom sastanka Evropskog saveta, održanog 18. i 19. juna u Briselu, komentarisao evropske integracije zemalja Zapadnog Balkana.
Istakao je da proces integracije u Evropsku uniju u ovom delu Evrope traje već 20 godina, ali je naglasio i napredak jedne od zemalja.
"Najmanje jedna od tih zemalja, Crna Gora, praktično je spremna za prijem. Pregovarački klasteri su uglavnom završeni i zemlja bi sada mogla da uđe u završnu fazu procesa," rekao je Fridrih Merc.
Naglasio je i da ostaje pitanje da li će zemlje Zapadnog Balkana ući u Evropsku uniju jedna po jedna ili zajedno, dodajući da će se o tome raspravljati na narednom zasedanju Evropskog saveta u oktobru.
Merc je naveo da je situacija sada mnogo drugačija i ocenio da se u prošlosti pogrešno pristupalo ideji integracije Zapadnog Balkana u Evropsku uniju.
"Veliki broj kolega i koleginica zahvalan je što izlazimo iz frustracije koju smo imali prošle godine, kada smo ovde u Briselu održali poslednji samit Zapadnog Balkana, a niko zapravo nije znao šta radimo sa zemljama regiona i kako dalje da napredujemo," dodao je.
Na kraju je kancelar Nemačke pomenuo i plan njegove zemlje, uz podršku Francuske, prema kojem bi zemljama kandidatima bile odobrene određene pogodnosti tokom pregovaračke faze.
"Pokušaj predsednika Francuske Emanuela Makrona i mene jeste upravo da izađemo iz te petlje i ponudimo predlog kako da se krene napred sa ovim pitanjem," rekao je Merc.
(EUpravo zato.rs)