Britanski premijer, Kir Starmer, podneo je ostavku, a saopštio je da se povlači i sa čela Laburističke stranke.

On je u vanrednom obraćanju javnosti, ispred Dauning strita broj 10 u Londonu, izjavio da je o svojoj odluci obavestio kralja Čarlsa III.

Starmer kaže da je zatražio od Nacionalnog izvršnog komiteta laburista da utvrdi raspored nadmetanja za novog lidera laburista, a nominacije se otvaraju 9. jula.

Kako je dodao, učiniće sve što može kako bi osigurao urednu predaju vlasti, a svom nasledniku će pružiti punu podršku.

"Oni znaju da će naslediti Britaniju koja je jača i pravednija nego pre dve godine", rekao je.

Nakon što napusti "najveći posao u zemlji", više vremena će provoditi na "najvažnijem poslu".

"Želim da budem najbolji muž mojoj fantastičnoj ženi Vik, koja je bila moj oslonac u dobrim i u lošim vremenima i da budem najbolji otac mojoj divnoj deci", poručio je Starmer u emotivnom obraćanju.

(EUpravo zato/BBC)