Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik Evropskog saveta Antonio Kosta, bili su domaćini drugog samita EU-Moldavija koji je održan u Briselu.

Lideri csu razgovarali o napretku u sprovođenju Agende reformi Moldavije u okviru Plana rasta, koji je već otključao 504 miliona evra iz sredstava EU, a nakon sastanaka doneta je i zajednička deklaracija.

"Moldavija je jasno stavila do znanja svoj izbor. Na jednim izborima za drugim. Sprovođenjem sveobuhvatnih reformi i uprkos stalnom pritisku Rusije. Vaša budućnost je u našoj Uniji", poručila je Ursula fon der Lajen.

To je bila ključna prilika da se istakne strateški značaj budućnosti Moldavije unutar EU i da se ojača partnerstvo između EU i Moldavije. Tokom samita, lideri su izdali zajedničku deklaraciju koja odražava dubinu partnerstva između EU i Moldavije i konkretne koristi koje ono donosi građanima.

Šta piše u zajedničkoj deklaraciji koja je doneta na samitu?

Nakon sastanaka u Briselu doneta je zajednička deklaracija u 20 tačaka.

U deklaraciji se kao najvažnije poruke izdvajaju sledeće: potvrđuje se da je evropska budućnost Moldavije u Evropskoj uniji i da EU snažno podržava njen proces pristupanja zasnovan na reformama i sopstvenim zaslugama. Ponovo se osuđuje ruska agresija protiv Ukrajine uz naglašavanje da bezbednost Moldavije direktno utiče na stabilnost Evrope.

Moldavija podnela zahtev za članstvo pre 4 godine

Moldavija je podnela zahtev za članstvo u EU u martu 2022. godine, a status kandidata joj je dodeljen u junu 2022. godine. Pregovori o pristupanju su formalno otvoreni u junu 2024. godine.

Konstatuje se značajan napredak Moldavije u pregovorima o članstvu, uključujući otvaranje ključnih pregovaračkih klastera i napredak kroz reforme, naglašava se važnost vladavine prava, borbe protiv korupcije i jačanja nezavisnog pravosuđa kao uslova za dalji napredak ka EU i na kraju, ističe se sve dublja ekonomska integracija Moldavije sa EU kroz trgovinu, investicije, finansijsku podršku i uključivanje u evropske ekonomske mehanizme poput SEPA sistema.

Zajedno sa predsednicom Moldavije, Majom Sandu, evropski zvaničnici csu analizirali značajan napredak postignut u odnosima EU i Moldavije i razgovarati o sledećim koracima u procesu pristupanja Moldavije EU nakon otvaranja pregovora o takozvanom "klasteru fundamentalnih pitanja".

Predsednik Evropskog Saveta, Antoni Košta, rekao je da samit nije mogao doći u boljem trenutku, samo nedelju dana nakon što je Moldavija postigla istorijsku prekretnicu na svom putu ka Evropskoj uniji, otvaranjem prvog klastera pregovora o pristupanju.

"Napredak koji je Moldavija postigla u brzom kretanju ka Evropskoj uniji otkako je dobila status kandidata zaista je impresivan. Podstičem Vas da nastavite sa reformskim zamahom i da dalje usklađujete Moldaviju sa pravnim tekovinama Evropske unije. Odluka Saveta da otvori pregovore o prvom klasteru odražava to koliko naše države članice prepoznaju Vaš napredak, kao i našu posvećenost procesu proširenja ka snažnoj i prosperitetnoj Moldaviji, kao budućoj članici evropske porodice," rekao je nakon sastanka. 

(EUpravo zato.rs)