25 uticajnih i moćnih: Oni će oblikovati i kreirati politiku Evropske unije u 2025. godini

Nova Evropska komisija i Evropski parlament kreću u prvu godinu svog mandata, a njihove odluke i regulativa koju donose uticaće na živote ljudi širom Starog kontinenta. Koje će to političke figure dominirati u 2025?

Alessandro Serrano'/AGF / Sipa Press / Profimedia Ursula fon der Lajen na Samitu

Uticajni političari će oblikovati tok novog mandata EK i transformisati politički pejzaž Evrope u 2025. godini.

Dok su neki od ovih lidera već ostavili značajan trag tokom prethodnog mandata Evropske komisije, Evropskog parlamenta ili kao lideri moćnih zemalja članica EU — poput predsednice Komisije Ursule fon der Lajen, italijanske premijerke Đorđe Meloni ili visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaje Kalas — drugi su možda manje poznati, ali jednako uticajni.

Juronjizova lista od 25 najuticajnijih političara u Evropi otkriva igrače koji će pokretati promene i inovacije u narednoj godini. 

1. Ursula fon der Lajen, predsednica Evropske komisije

AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia  Ursula fon der Lajen

Nakon što je obezbedila svoj drugi mandat, Fon der Lajenova će nastaviti da vodi EU narednih pet godina. Sa uzdrmanim međunarodnim pejzažom i ciljem da se poveća evropska konkurentnost, ona će takođe predstavljati prioritete bloka na globalnoj sceni.

2. Antonio Košta, predsednik Evropskog saveta

Lucas Neves/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia  Antonio Košta

Portugalski političar predvodiće Evropski savet. Neki ključni već su razgovori vođeni na njegovom terenu, a uključivali su teme kao što su migracije, ratovi u Ukrajini i Gazi i odnosi sa novom Trampovom administracijom.

3. Kaja Kalas, visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost

Philippe BUISSIN/European Union 2024 - Source : EP  Kaja Kalas

Kalas, nova visoka predstavnica EU za spoljnu politiku, biće odgovorna za pitanja evropskih odnosa sa novim režimom u Siriji i veze sa pograničnim zemljama EU. Njena nedavna upozorenja o rizicima požurivanja Ukrajine u mirovne pregovore sugerišu kurs koji namerava da postavi u EU.

4. Donald Tusk, poljski premijer

Pawel Supernak / PAP / Profimedia  Donald Tusk, premijer Poljske

Poljska preuzima predsedavanje Evropskom unijom u prvih šest meseci ove godine. Kao snažan zagovornik Ukrajine, Tusk je obećao da će podržati težnje zemlje da se pridruži bloku, što je tema u kojoj se slaže sa Fon der Lajenovom, kao i u potrebi za jačanjem odbrambenih kapaciteta EU.

5. Mark Rute, šef NATO-a

AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia  Generalni sekretar NATO, Mark Rute, i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen

Rute će imati ključnu ulogu u odnosima EU sa novoizabranim predsednikom Sjedinjenih Država Donaldom Trampom, koji se pokolebao u podršci NATO-u navodeći nesrazmeran doprinos članicama. Njih dvojica se poznaju odranije, i radili su zajedno dok je Rute bio holandski premijer tokom Trampovog prvog mandata.

6. Tereza ​​Ribera, izvršna potpredsednica Evropske komisije za čistu, pravednu i konkurentnu tranziciju

A. PéRez Meca / Zuma Press / Profimedia  Tereza Ribera je nova komesarka za konkurenciju i izvršena potpredsednica za čistu, pravednu i konkurentnu tranziciju

Kao potpredsednica Komisije sa moćnim portfeljom koji obuhvata klimu i konkurenciju, ona ima ključnu ulogu u oblikovanju politike u dve kritične oblasti. Iako dobro razume pitanja životne sredine, njen pristup konkurenciji ostaje da se vidi, posebno da li će se pomeriti sa senke svoje prethodnice, Margret Vestager.

7. Ilon Mask, izvršni direktor kompanije X, SpaceX

Kirsty Wigglesworth / PA Images / Profimedia  Ilon Mask

Mask je stekao veliki uticaj na američkoj političkoj sceni, ali i u inostranstvu. Njegova moć je porasla kada ga je, kao izvršnog direktora X-a i Space X-a, novoizabrani američki predsednik Donald Tramp zadužio da vodi novo Odeljenje za vladinu efikasnost. Maskovo političko učešće takođe je izazvalo kontroverze u Evropi nakon što je javno podržao nemačku krajnje desničarsku stranku AfD.

8. Đorđa Meloni, premijer Italije

FILIPPO MONTEFORTE / AFP / Profimedia 

Đorđa Meloni, liderka italijanske desničarske partije Braća Italije, obavlja funkciju premijera zemlje od 2022. Sa Italijom koja igra ključnu ulogu u debatama EU o migracijama, ekonomskim reformama i energetskoj politici, njenom rukovodstvu i savezima sa drugim konzervativcima će oblikovati pravac i dinamiku moći bloka u Briselu.

9. Mete Frederiksen, premijerka Danske

SIERAKOWSKI FREDERIC  Danska premijerka Mete Frederiksen

Danska će preuzeti predsedavanje EU u drugoj polovini 2025. godine, i tako naslediti Poljsku. Snažan saveznik Ukrajine, Danska je takođe bila glasni zagovornik čvrste migratorne politike. 2024. predvodila je koaliciju od 15 država članica u pozivanju na eksternalizaciju politike migracija i azila.

10. Vladimir Zelenski, predsednik Ukrajine

Didier Lebrun / imago stock&people / Profimedia  Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen na zajedničkoj konferenciji za medije

Zelenski, bivši ukrajinski glumac i komičar koji je izabran za predsednika Ukrajine 2019. godine, može da računa na stalnu finansijsku podršku EU u suočavanju sa ruskom agresijom na njegovu zemlju. Ali Trampov izbor za predsednika SAD mogao bi da signalizira smanjenje američke podrške, predstavljajući Evropi veće napore u svojoj politici prema Ukrajini.

11. Džordan Bardela, predsednik francuskog nacionalnog skupa krajnje desnice

Lafargue Raphael/ABACA/Shutterst / Shutterstock Editorial / Profimedia  Žordan Bardela

Može li popularnost Žordana Bardele u Francuskoj porasti do Strazbura? Ismevan kao "Jordan pas tres la" ("Žordan nema mnogo toga") zbog njegovih čestih odsustava iz Evropskog parlamenta između 2019. i 2024. godine, njegov izbor za lidera Patriota mogao bi da najavi jači uticaj na evropskoj sceni.

12. Manfred Veber, predsednik grupe EPP u Evropskom parlamentu

Evropska narodna partija desnog centra (EPP) prešla je udesno pod decenijskim vođstvom Bavarca Manfreda Vebera, a trebalo bi da on ostane najmoćniji Nemac u Evropskom parlamentu. Nedavno je ubedio S&D levog centra i liberalnu grupu Renev da prihvate italijanskog desničarskog komesara Rafaela Fita.

13. Bjoern Zajbert, šef kabineta Ursule fon der Lajen

Veteran iz vremena Fon der Lajenove kao nemački ministra odbrane između 2013. i 2019. godine, Zajbert je u srcu bliskog unutrašnjeg kruga donošenja odluka i igrao je odlučujuću ulogu u koordinaciji sankcija EU protiv Rusije nakon invazije na Ukrajinu.

14. Pedro Lurti, šef kabineta Antonija Košte

Kao portugalski ambasador u EU od 2022, očekuje se da će Lurti koristiti svoje diplomatsko iskustvo - položaje i veze u Parizu, Vašingtonu i Tunisu - i svoje poznavanje Brisela, dok će služiti kao desna ruka predsednika Evropskog saveta Antonija Košte.

15. Ilze Juhansone, generalni sekretar Evropske komisije

Letonka Ilze Juhansone nasledila je moćnog Martina Selmajera na mestu generalnog sekretara Evropske komisije 2020. godine, nakon političke karijere u svojoj matičnoj zemlji i postavljanja na mesto ambasadora Letonije u EU. Juhansone, koja se drži po strani i deluje tiho, pomogla je da se položaj Fon der Lajenove učvrsti  kroz njen prvi mandat predsednice Komisije.

16. Nikola Prokačini, poslanik EP, Braća Italije

Italijan Nikola Prokačini, član Melonijine stranke Braća Italije je kopredsedavajući Evropskih konzervativaca i reformista (ECR) u Evropskom parlamentu.

Nakon evropskih izbora, ECR se pojavio kao treća po veličini grupa u Domu, preoblikujući dinamiku i dovodeći u pitanje tradicionalni sanitarni kordon centrističkih grupa protiv partija krajnje desnice.

17. Alessandro Čioketi, generalni sekretar Evropskog parlamenta

Čioketijevo imenovanje iza zatvorenih vrata za novog generalnog sekretara Evropskog parlamenta bilo je kontroverzno pitanje 2022. godine, jer je on ranije bio šef kabineta predsednika Roberte Mecole.

Njego posao uključuje moć donošenja odluka o višemilionskom budžetu parlamenta i nadzor nad 8.000 članova osoblja.

18. Tereza ​​Anžinjo, evropski ombudsman

Anžinjo je izabrana za novog "čuvara EU" od strane Evropskog parlamenta tokom poslednje sednice u decembru u Strazburu.

Njen rad će uglavnom uključivati odgovaranje na pritužbe - od Evropljana koji su se našli na oštrijem kraju EU birokratije, ili od strane novinara, aktivista ili nevladinih organizacija koje traže veću transparentnost od institucija EU.

19. Paula Pinjo, glavni portparol Evropske komisije

Pinjo je prošlog novembra imenovana za glavnog portparola Ursule fon der Lajen.

Radila je za Evropsku komisiju od 2000. godine pre nego što je izabrana za šefa službe portparola. U svojoj novoj ulozi, ona će biti prva kontaktna tačka za medije, kao most između štampe i predsednice Komisije.

20. Pjotr Serafin, evropski komesar za budžet i administraciju

Serafin, ekonomista i Tuskov bivši šef kabineta, biće zadužen za budžetski portfelj u kojem će morati da izvrši pritisak na zemlje članice EU da se pridržavaju unutrašnjih reformi Fon der Lajenove i da kazne svako loše ponašanje prekidom pristupa fondovima. Uključujući i njegovu rodnu Poljsku.

21. Zigfrid Murešan, član Evropskog parlamenta

Desni centar Murešan, vodeći pregovarač Evropskog parlamenta o sledećem dugoročnom budžetu i predsedavajući delegacije EU-Moldavija biće u centru isprepletenih diskusija o proširenju i budžetskoj potrošnji.

22. Janoš Boka, ministar evropskih poslova, Mađarska

Attila KISBENEDEK / AFP / Profimedia  Janoš Boka, mađarski ministar za evropske poslove u Vladi Mađarske izjavio je da Mašarska neće platiti kaznu za kršenje pravila EU o azilu, ali da će poštovati odluku suda

Mađarska, koja je u stalnim sporovima sa Briselom pod vođstvom Viktora Orbana, na ivici je da izgubi milijarde evra od EU koji je zamrznut zbog kršenja vladavine prava.

Novopostavljeni ministar Janoš Boka predstavljaće zemlju u tokom budućih razgovora sa Briselom.

23. Mario Dragi, bivši premijer Italije

Cecilia Fabianocecilia / LaPresse / Profimedia  Mario Dragi

Dragijev izveštaj o budućnosti evropske konkurentnostibio je osnova za planove nove Evropske komisije, bojeći buduće predloge izvršne vlasti EU o ekonomskoj bezbednosti, fer konkurenciji i autonomiji.

24. Sajmon Haris, irski Taoiseach

Niall Carson / PA Images / Profimedia  Irski premijer Sajmon Haris najavio je danas da će do kraja nedelje raspisati opšte izbore

Irski premijer branio je stav svoje zemlje o međunarodnom pravu i ljudskim pravima i podržao južnoafrički slučaj protiv Izraela pred Međunarodnim sudom pravde koji optužuje Izrael da je počinio genocid u Gazi. Haris je jedini evropski lider koji je to učinio, dok se rat Izrael-Gaza nastavlja i suočava sa diplomatskim sukobom.

25. Edi Rama, premijer Albanije

SplashNews.com / Splash / Profimedia  Albanski premijer Edi Rama najavio je tabranu TikToka na godinu dana

Pod Raminim vođstvom, Albanija napreduje u nastojanjima za pristupanje EU do 2030. godine. Međutim, sporazum koji je potpisao sa italijanskom koleginicom Đorđom Meloni o centrima za prihvat migranata na rubu EU, stavljen je na čekanje pošto je pitanje pokrenulo diskusiju o poštovanju ljudskih prava.

(M.A./EUpravo zato/euronews.com)