Administracija Donalda Trampa pozvala je ukrajinske vlasti početkom ove godine da prihvati neodređeni broj stranih državljana deportovanih iz Sjedinjenih Američkih Država, pokazuju dokumenti do kojih je došao Vašington post. Bio je to neuobičajen zahtev upućen naciji koja je u ratu i zavisi od američke vojne i finansijske pomoći.
Dokumenti ne pokazuju kako su u Kijevu odgovorili na ovaj predlog koji je predviđao slanje državljana trećih zemalja u Ukrajinu usred ruske invazije i to uprkos tome što zbog stalnih vazdušnih napada u zemlji ne funkcioniše nijedan aerodrom.
Ukrajinska diplomatkinja obavestila je američku stranu samo da će njena vlada dati odgovor kada formuliše svoj stav, prema dokumentima koji pokazuju da su slični predlozi upućeni i nizu drugih zemalja otprilike u isto vreme.
Zelenski nije upućen u predloge o deportacijama
Ukrajina na kraju nije prihvatila nijednog državljanina treće zemlje iz SAD-a i nema naznaka da je Kijev ozbiljno razmatrao američki predlog. Dva ukrajinska zvaničnika upoznata s tim pitanjem izjavila su da to pitanje nikada nije stiglo do najviših nivoa vlasti.
Jedan od zvaničnika rekao je da nije upoznat s bilo kakvim "političkim zahtevima" koje su SAD postavile u vezi sa svojom željom da Ukrajina primi deportovane. Stejt Department je naveo da je kontinuirani angažman s stranim vladama ključan za odvraćanje od ilegalne i masovne migracije i za obezbeđivanje američkih granica.
Ti dokumenti, kao i drugi koje je pregledao Vašington post, pružaju novi uvid u pokušaj predsednika Donalda Trampa da dramatično proširi deportacije dok nekonvencionalnim metodama nastoji da preokrene američku imigracionu politiku.
Dokumenti datirani od januara do maja pokazuju da je Trampova administracija nastojala da poveća broj zemalja koje će prihvatiti državljane trećih zemalja iz SAD-a, redovno nudeći podsticaje ili koristeći mogućnost poboljšanih odnosa s Vašingtonom za postizanje svojih ciljeva.
Nekoliko zemalja u Južnoj Americi, uključujući Salvador, Meksiko, Kostariku i Panamu, pristalo je da primi deportovane osobe koje nisu njihovi državljani.
SAD se obraća zemljama za koje zna da su pod pritiskom
Jael Šaher, direktorka u humanitarnoj organizaciji "Refugees International", rekla je da se čini kako Trampova administracija cilja na vlade za koje zna da žele da pridobiju naklonost i nalaze se pod pritiskom. Tramp je više puta signalizirao da želi da iskoristi zavisnost Ukrajine od američke vojne pomoći.
Napetost je dostigla vrhunac krajem februara u raspravi u Ovalnom kabinetu između Trampa i ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, koja se tek neznatno smirila nakon što je Kijev pristao na neke zahteve američke administracije, uključujući sporazum kojim se SAD-u omogućuje pristup ukrajinskim strateškim mineralnim resursima.
Dokumenti pokazuju da je jedan ukrajinski diplomata rekao američkim kolegama kako Ukrajina prihvata povratak svojih građana koje je SAD deportovao, ali da se vlada u Kijevu suočava s ratnim okolnostima. Bivši američki zvaničnici rekli su da je dijalog između SAD-a i Ukrajine o deportacijama bio neobičan i nije bio deo redovne diplomatske korespondencije.
(EUpravo zato/Index.hr)