"Ovu situaciju shvatamo veoma, veoma ozbiljno", rekao je danski ministar spoljnih poslova Lars Loke Rasmusen nakon što je američki predsednik Donald Tramp zapretio da bi bila dobra ideja da kupi Grenland, ostrvo koje inače pripada Danskoj.

Rasmusen je dodao da vlasti nemaju "nemaju nikakvu ambiciju da dolivaju ulje na vatru u nekakvom ratu rečima".

Premijerka Mate Frederiksen je poručila da "ne pokušava ni da zamisli da bi tako nešto moglo da se dogodi".

Međutim, iza kulisa su organizovani brojni sastanci na visokom nivou u Kopenhagenu kako bi se danski zvaničnici suočili sa neverovatnim Trampovim tvrdnjama.

Premijer Grenlanda, Mute Egede, stigao je u dansku prestonicu kako bi se sastao sa premijerkom, ali i kraljom Frederikom X.

Frederiksenova je želela da održi pomirljivi ton ponavljajući da su SAD "najbliži danski partner".

Prema njenim rečima, "prirodno" je da su SAD zabrinute za Arktik i Grenland, ali je dodala i da bi građani Grenlanda trebalo da odlučuju o njihovoj budućnosti.

Sa jedne strane, ona ne želi da situacija eskalira, ali njeni komentari takođe sugerišu da danska vlada ne bi trebalo da se meša u unutrašnja pitanja Grenlanda - autonomnu teritoriju koja ima sopstveni parlament i čije stanovništvo mašta o nezavisnosti.

"Trebalo je da bude mnogo jasnija u odbacivanju Trampove ideje. Ovaj nivo nepoštovanja koji je pokazao američki predsednik ka veoma, veoma lojalnim saveznicima i prijateljima je bez presedana", rekao je opozicioni poslanik Rasmus Jarov za BBC iako je priznao da je Trampovo insistiranje na ovoj temi "sve iznenadilo".

On smatra da premijerkine izjave veliki pritisak stavljaju na meštane Grenlanda.

"Bilo bi veoma pametno i mudro stati iza Grenlanda i jasno reći da Danska ne želi da ostrvo kupi Amerika", dodao je.

grenland.jpg
Marli Miller/UCG/Universal Images Group / Universal images group / Profimedia 

Iako ovo nije prvi da je neki američki predsednik izrazio želju da kupi ostrvo, koje zauzima važan geostrateški položaj između američkog kontinenta i Evrope, i Danska nema mnogo pozitivnu prošlost sa Grenlandom. Zemlja se tek nedavno izvinila za socijalne eksperimente koje je danska vlada 50-ih godina prošlog veka sprovodila nad decom Inuita, lokalnog stanovništva. Deca su odvajana od porodica i odvođena u Dansku kako bi postali "uzorni Danci".

Lider Grenlanda je prošle nedelje izjavio da je njihova teritorija treba da se oslobodi "okova kolonijalizma".

U budućnosti se očekuje i referendum o otcepljenju, ali to ne menja činjenicu da je ekonomija Grenlanda i dalje 60 odsto zavisna od Danske.

U neku ruku, Grenland je već autonoman. Prestonica Nuk je samoupravna, ali se oslanja na Kopenhagen kada je reč o valuti, spoljnoj politici i odbrani, ali i značajnim subvencijama.

"Grenland je danas više nezavisan nego Danska od EU", uveren je opozicionar Jarlov.

Đorđa Meloni: Tramp neće anektirati Grenland, njegove izjave su poruka Kini

Italijanska premijerka Đorđa Meloni je rekla da SAD ne nameravaju "silom da pripoje" Grenland i Panamski kanal, tumačeći izjave Donalda Trampa kao poruku usmerenu Kini.

đorđa meloni.jpg
BACKGRID / Backgrid USA / Profimedia Italijanska premijerka Đorđa Meloni

Ona je na godišnjoj konferenciji za novinare u Rimu rekla da "isključuje da bi SAD u nadolazećim godinama silom pripojile teritorije koji su joj od interesa", istakavši da je Kina vrlo zainteresovana upravo za te dve teritorije.

"Trampove izjave prvenstveno predstavljaju poruku usmerenu prema ostalim velikim silama", rekla je Melonijeva koja smatra da se ne radi o "neprijateljskom posezanju" SAD prema tim zemljama.

Tramp je pre dva dana odbio da isključi primenu sile kako bi pripojio Grenland, a takođe je više puta rekao da bi SAD trebalo da vrate kontrolu nad Panamskim kanalom koji su SAD izgradile 1914. ukoliko se ne smanji cena prolaska za američke brodove.

(EUpravo zato/BBC/Index.hr)