"Prozor života", mesto za ostavljanje neželjene novorođenčadi, izazvao je velike rasprave u Hrvatskoj.

Grupe za ženska prava nazivaju ga "trojanskim konjem", tvrde da je ilegalan i traže da se ukloni, prenosi francuska agencija AFP.

Mesta za ostavljanje beba postojala su još u srednjem veku, najčešće u crkvama, a u februaru je prvi prozor života u Hrvatskoj ugrađen u zid samostana u mirnoj zagrebačkoj četvrti Trešnjevci.

Senzori pokreta aktiviraju alarm na telefonima časnih sestara

Senzori pokreta prilikom otvaranja prozora aktiviraju alarm na mobilnim telefonima časnih sestara i članova katoličkog udruženja protiv abortusa.

Ugao sigurnosne kamere garantuje da se osoba koja ostavlja bebu ne može videti.

"Usmeren je na spasavanje života i sprečavanje čedomorstva", rekla jeAlberta Vrdoljak, direktorka udruženja Betlehem Zagreb, začetnika projekta.

"Slučaj novorođenog dečaka ostavljenog u kanti za smeće u parku u blizini Zagreba prošlog maja pokazao je potrebu za tim", rekla je. Srećom, dete je preživelo nakon što ga je pronašlo dvoje tinejdžera.

Zagrebački prozor života još nije iskorišćen.

"Društvu treba takvo mesto koje nudi rešenje za slučajeve koji su retki, ali ih ima", rekao je Zvonimir Kvesić iz istog udruženja.

Ženska mreža Hrvatske, međutim, kritikovala je taj potez kao "nezakonit, opasan i protivan interesu deteta" i pozvala na uklanjanje prozora.

"Alternativa abortusu"

U Hrvatskoj je abortus legalan, ali je postao manje dostupan jer većina ginekologa u državnim bolnicama odbija da izvede zbog prigovora savesti.

Neki prozor života vide kao trojanskog konja grupa protiv pobačaja, upozoravajući da deluje u sivoj zoni jer ostavlja prostor za potencijalna zlodela.

"Možda zvuči kao dobra ideja, ali na kraju je to opet kako bi se žene osećale loše zbog pobačaja, nudeći 'alternativu'", rekla je prolaznica iz Zagreba Mia Knežević.

Ipak, Vrdoljak je to oštro odbacila, rekavši da "se radi o alternativi čedomorstvu, a ne o zabrani abortusa".

Betlehem Zagreb, udruženje koje takođe vodi sigurnu kuću za žene i samohrane majke, samo je pružilo "ruku pomoći sistemu", rekla je.

Beba koja majku drži za prst
Prvi put od 1960. godine, broj živorođenih u Evropskoj uniji pao je ispod 4 miliona, što je jedna od najnižih stopa fertiliteta u svetu. Foto: Dominic Lipinski / PA Images / Profimedia

Ipak, službena tela upozorila su da je napuštanje deteta u Hrvatskoj krivično delo, a Ministarstvo socijalne politike pokrenulo je inspekcijski nadzor.

"Iako je svako spašavanje života plemenito, treba imati na umu etička i pravna pitanja koja takvo mesto nameće", rekla je dečja pravobraniteljka Helenca Pirnat Dragičević.

Pravo na identitet

Navela je pravo djteta da zna svoj identitet garantovano UN-ovom konvencijom i istakla potrebu rešavanja osnovnih uzroka napuštanja dece.

UN-ov Odbor za prava deteta sa sedištem u Ženevi upozoravao je na prozore života, tražeći od zemalja da pronađu druga rešenja. Ipak, neki pravni stručnjaci ih podržavaju.

"Pravo na život ima prednost nad pravom na informacije o (biološkom) poreklu", tumači za lokalne medije profesorka prava na zagrebačkom Pravnom fakultetu Aleksandra Korać Graovac.

"Dete bez osiguranog prava na život nema nijedno drugo pravo", rekla je.

Najmanje 10 evropskih zemalja Austrija, Belgija, Češka, Nemačka, Mađarska, Italija, Litvanija, Poljska, Slovačka i Švajcarska - imaju slične prozore života, tvrdi Udruženje.

Postoje i u Kini, Indiji, Japanu i SAD-u.

"To je praksa iz srednjeg veka, a ne iz 21. veka, ali ako spasi jedan život, ipak se isplati", rekla je Lea, 33-godišnja advokatica koja je odbila.

Prošle godine šest čedomorstava

Zvanični podaci pokazuju da je u prošloj deceniji u Hrvatskoj bilo šest slučajeva čedomorstva.

Za razliku od nekih evropskih zemalja, u Hrvatskoj anonimni porođaj nije moguć, iako je prošle godine Ministarstvo zdravlja pokrenulo radnu grupu za tu temu.

Prošlog meseca, još jedna grupa bliska crkvi, U ime obitelji, pozvala je na donošenje zakona koji bi omogućio anonimni porođaj i obavezivao bolnice da imaju prozore života.

(EUpravo zato/Index.hr)