Lepota kao imperativ počela je da se podrazumeva poslednjih decenija. Kada u to uključite društvene mreže i trendove koje oni plasiraju, rezultat je sve više mladih kojima je jedna od najvažnijih stvari da se predstave kao lepi, doterani i srećni, dok se u realnom životu osećaju sve nesigurniji i ranjiviji.
Sa dirigovanjem imperativa lepote, počinje da se glumi, pa je većini mladih na mrežama cilj da se prikažu isključivo u pozitivnom svetlu.
Život ipak nije bajka, pa je na globalnom nivou sve veće zabrinutost da su filteri lepote, između ostalih i neki koje nudi "Tiktok”, a neki koje prave korisnici, doveli do pritiska na tinejdžere, posebno devojčice, da teže ka uglađenom fizičkom izgledu sa što ostavlja emocionalne posledice.
Koliko je ovo zabrinjavajuće, govori i činjenica da su mnogi mladi ljudi opisali kako su nakon upotrebe filtera smatrali da im je pravo lice ružno.
Promene koje najavljuje "Tiktok” posebno će pogoditi tinejdžere jer uskoro slede ograničenja u vezi sa upotrebom filtera za lepotu.
Razlog je upravo rast broja onih koji pate od anksioznosti i pada samopouzdanja.
Prema pisanju Gardijana, u narednih nekoliko nedelja mlađima od 18 godina biće onemogućeno da veštački uvećaju oči, napune usne i ujednače ili promene pigmentaciju kože.
Ova društvena mreža koja broji preko milijardu korisnika najavila je promene tokom bezbednosnog foruma u svom evropskom sedištu u Dablinu, a kako je navedeno, efikasnost ograničenja zavisiće i od korisnika platforme koji su tokom prijave lagali koliko imaju godina.
Ograničenja će se odnositi na filtere kao što je „smeli glamur” (bold glamour), koji menjaju dečje karakteristike više nego što bi šminka mogla.
S druge strane,"Strip” filteri, koji dodaju, recimo zečje uši ili pseće njuške neće biti pogođeni.
"TikTok” je, pored ovoga, takođe najavio da pooštrava svoje sisteme kako bi blokirao pristup mlađima od 13 godina.
Inače, Instagram, koji je u vlasništvu Mete, pokrenuo je takozvane tinejdžerske naloge za mlađe od 18 godina kako bi roditeljima omogućio veću kontrolu nad dečjim aktivnostima, uključujući mogućnost da blokiraju decu da gledaju aplikaciju noću.
Endi Barouz, izvršni direktor Moli Rouz fondacije, koja je osnovana sa fokusom na prevenciju samoubistava, rekao je da ničijoj pažnji neće izbeći da se ove promene najavljuju uglavnom u skladu sa propisima EU i Velike Britanije.
"To je samo razlog za ambicioznije mere, a ne manje", kazao je on.
On je pozvao TikTok da bude potpuno transparentan o tome kako će njegove mere funkcionisati i kolika će biti njihova efikasnost u smanjenju broja mlađih od 13 godina na platformi.
Barouz je dodao da TikTok treba brzo da deluje kako bi popravio sistemske slabosti u svom dizajnu koji omogućava da se bujica štetnog sadržaja algoritamski preporučuje mladim ljudima, starijim od 13 godina.
Stručna javnost okarakterisala je ovaj korak zaštite starosti kao ohrabrujući, ali i da je on samo vrh ledenog brega.
(M.A/EUpravo zato/theguardian.com)