Samo jedna stvar može mnogo da promeni: Saveti kako da što bolje sačuvamo našu okolinu

Kada bi svaki čovek makar malo izmenio način na koji kupuje, putuje ili odlaže otpad, živeli bismo u drugačijem svetu.

Bicikl je bolji od putničkog automobila iz više razloga Foto: Stefan Stojanović

Iako ima onih koji smatraju da klimatske promene ne postoje, činjenica je da je svake godine sve toplije što dalje utiče na pojavu vrlo intenzivnih oluja.

Poslednja u nizu, koja je pogodila Španiju, zapanjila je Evropljane, a stručnjaci su mišljenja da će takvih ekstremnih vremenskih pojava biti sve više u budućnosti.

Uprkos svemu, postoji nekoliko stvari koje možemo da radimo kako bi kao pojedinci zaštitili našu životnu sredinu.

Od nečega mora da se počne!

Razmislite koliko trošite struje ili koliko putujete i na koji način. Proverite kako se hranite, ponovo koristite sve što možete... mogućnosti su velike.

Čuvajte energiju kod kuće

Najveći deo naše energije dolazi od uglja, nafte i gasa. Kako bismo makar malo smanjili potrošnju energije, preporučuje se da smanjimo intenzitet hlađenja ili grejanja tokom godine, pređemo na LED sijalice i energetski efikasne kućne aparate. Neki predlažu i da se veš pere hladnom vodom, a da mašinu za sušenje veša ne treba uopšte upotrebljavati. Svakako, izolacija kuće ili stana je ključna. Po životnu sredinu je povoljnije da se sa kotlova pređe na toplotne pumpe - tako se može smanjiti ugljenični otisak za nekoliko stotina kilograma CO2 godišnje.

Prelazak na solarnu energiju, odnosno, uvođenje solarnih panela, takođe je prednost.

Foto: JAVIER SORIANO / AFP / Profimedia

Vozite bicikl, šetajte ili koristite javni prevoz

Šetnja ili vožnja biciklom nije pogodnija samo za životnu sredinu već i za naše zdravlje, ali svi znamo da to nije tako jednostavno. Sve zavisi u kakvom podneblju živite, kakav vam je put do posla i slično, a vožnja gradskim prevozom nije uvek prijatno iskustvo, pogotovo kada su velike gužve.

Ipak, na dužim relacijama se možemo opredeliti za autobus ili, u najboljem slučaju, voz.

Foto: MONDO/Stefan Stojanović

Obično na ulicama viđamo ogroman broj vozila u kojima sedi samo vozač, ali ako bi se svakog dana više osoba prevozilo jednim kolima, smanjile bi se emisije štetnih gasova. Predložite kolegama da zajedno idete na posao - to je samo jedna od ideja.

Prema određenim procenama, život bez automobila smanjuje ugljenični otisak za 2 tone CO2 godišnje.

Pređite na električna vozila

Električna vozila su sve popularnija, a i naša država nudi određene subvencije prilikom kupovine.

U mnogim zemljama, električna vozila pomažu u smanjivanju zagađenja vazduha i značajno smanjuju emisije štetnih gasova u poređenju sa dizelašima ili benzincima.

Međutim, mana je što električni automobili i dalje voze na struju koju dobijamo zahvaljujući fosilnim gorivima, a baterije se prave od retkih minerala.

Ipak, ukoliko biste prešli na električno vozilo smanjili biste ugljenični otisak za 2 tone CO2 godišnje.

Razmišljajte o tome kako putujete

Avioni sagorevaju najviše fosilnih goriva što dovodi do emisija štetnih gasova. Manje letova znači i manje štete po okolinu. Kad god možete, putujte vozom, poslovne sastanke održavajte onlajn ili u potpunosti preskočite putovanja na udaljenim destinacijama.

Reciklirajte, popravljajte...

Elektronski uređaji, odeća, plastika i drugi predmeti koje kupujemo tokom celog procesa proizvodnje takođe emituju štetni ugljen-dioksid. Ukoliko vas to brine, možete da malo razmislite o načinu na svakodnevno kupujete - manje kupujte, posetite prodavnice polovne robe ili popravite sve što se može popraviti ili upotrebiti na neki drugi način.

Reciklaža plastike je veoma važna u očuvanju životne sredine Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Jedna osoba u proseku kupi gotovo 26 kg odeće godišnje, a 11 kg baci.

Od toga se 87 odsto spali ili završi na deponijama, a tek se nešto manje od jednog procenta reciklira.

To su brojke koje bi trebalo da nas nateraju na razmišljanje.

Jedite više voća i povrća

Ukoliko bismo jeli više voća, povrća, mahunarki, orašastih plodova ili semenki, a manje mesa i mlečnih proizvoda, smanjili bismo uticaj po okolinu.

Prema određenim procenama, prelazak na vegetarijansku ishranu smanjuje ugljenični otisak do 500 kilograma CO2 godišnje.

Manje bacajte hranu

Razmislite o načinu na koji kupujete hranu. Nemojte kupovati toliko prerađevina, koje su i skuplje, i namirnice koje ne možete da pojedete. Bacanjem hrane arčimo resurse i energiju koja je potrošena za njihovo uzgajanje, proizvodnju, transport i distribuciju. Osim toga, kada se hrana kvari, ona takođe proizvodi metan - štetni gas.

Ne moramo kupovati novu hranu ako kod kuće imamo ostatke prethodnog obroka Foto: Stefan Stojanović

Sadite domaće vrste

Ukoliko imate baštu, ili makar samo po koju saksiju, proverite šta gajite i da li te kulture odgovaraju našem podneblju. Ne želite da gajite strane i invanzivne vrste koje mogu stvoriti čitav niz problema. Većina insekata se takvim vrstama neće hraniti, a to onda dalje utiče na ptice i druge životinje.

Prskanje biljaka hemikalijama treba izbegavati, a mogli bismo da razmislimo i o načinu na koji kosimo travu.

Ne zagađujte prirodu

Nažalost, i u našoj zemlji nekad imamo priliku da vidimo šporete, frižidere ili veš mašine kako plutaju rekama. Čovek svojim nemarom zagađuje vazduh, vodu i tlo, a zato je izuzetno važno da otpad adekvatno odlažemo.

Pogled na reku Drinu Foto: Adam Radosavljevic / Alamy / Alamy / Profimedia

Takođe, možete se uključiti u akcije čišćenja lokalnih parkova, pašnjaka, plaža i drugih površina, a vrlo je važno i da edukujemo jedni druge o tome.

Pronađite kompanije koje resurse koriste odgovorno i koje su posvećene adekvatnom odlaganju otpada i reciklaži.

(EUpravo zato)