Svaki osmi Evropljanin živi u području koje je u riziku od poplava, a kritična infrastruktura je takođe ugrožena, pokazao je novi izveštaj Evropske agencije za životnu sredinu.
Izveštaj je analizirao uticaj klimatskih promena na čitav hidrološki ciklus koji uključuje suše i šumske požare.
U poslednjih 40 godina su snažne oluje odnele više od 5.582 života, a opasnosti su i dalje veoma visoke.
"Oko 15 odsto industrijskih postrojenja u Evropi se nalazi na poplavnim ravnicama. Objekti poput fabrika za preradu vode se nalaze nizvodno, a više od trećine njih se nalazi na plavnim područjima", rekla je Aleksandra Kazmierčak, klimatski stručnjak iz pomenute agencije.
Kako se navodi u izveštaju, 11 odsto bolnica se takođe nalazi u visokorizičnim oblastima.
Suše i toplotni talasi ugrožavaju i kvalitet vode jer povećavaju koncentraciju zagađivača. Ovi kumulativni događaji mogu stanovništvu da ograniče pristup vodi i pogode sisteme hlađenja u nuklearnim elektranama kao i u poljoprivredi.
"Pre dve godine smo videli pad proizvodnje kukuruza i maslinovog ulja, naročito na jugu Evrope. Gubici prouzrokovani sušom u poljoprivredi, zalihama vode i energetskom sektoru se procenjuju na 9 milijardi evra godišnje", objasnila je Kamierčak.
Šta je rešenje?
Evropska agencija upozorava na ograničenje gradnje u rizičnim područjima. Predlažu se rešenja inspirisana prirodom poput pošumljavanja teritorija kako bi se zadržavala kišnica, a tretirana voda se može ponovo koristiti.
Jedan od planova je i da se uvedu efikasniji sistemi za rano upozorenje.
(EUpravo Zato/Euronews)