Od 1. jula na tržištu Evropske unije važe nove energetske oznake za električne uređaje.
Ekspert za tehničko zakonodavstvo EU i usaglašenost proizvoda Mirko Đapić rekao je da će nove oznake biti od A do G kategorije, a to će za neke proizvode značiti i dvostruko više potrošnje struje.
Đapić navodi da je ovo druga revizija energetskih proizvoda i da se ukidaju oznake A+, A++ i A+++.
"Energetski razredi će biti od A do G, odnosno od energetski najefikasnije do najmanje efikasne. Nove energetske oznake imaće i QR kod kojim će se pristupati bazi podataka o tom proizvodu", rekao je Đapić za RTS.
Na primeru veš mašine sa suprotnim oznakama se vidi kolika može biti razlika u potrošnji struje.
"Ako uzmemo jednu veš mašinu, klasa A bi trošila oko 53 kilovat-časa, dok klasa G 113. To je više od dva puta", objasnio je Đokić.
Ekspert za tehničko zakonodavstvo Evropske unije i usaglašenost proizvoda navodi da će još neko vreme na tržištu biti proizvodi sa starim i novim nalepnicama.
"Zakonodavac je definisao i tu mogućnost. Za mašine koje se nađu na tržištu, a nisu prodate i koriste stare oznake, zakonodavac će dati određeni vremenski period u kome se dozvoljava primena i jednog i drugog propisa“, rekao je Đapić.
Plan Evropske unije je da do 2030. godine svi proizvodi povezani sa energijom budu obuhvaćeni nalepnicama.
Zakonodavstvo EU predviđa i sinhronizaciju energetskog označavanja i ekodizajna.
"Ne govorimo samo o energetskoj efikasnosti uređaja, već i o efikasnosti materijala tih uređaja. Na nalepnicama, koje će biti za nekih pet do deset godina, biće prikazane osim potrošnje energije i čitav niz ekoloških parametara. Davaće informacije o trajnosti proizvoda i pogodnosti održavanja", najavio je Đapić.
Šta sve sadrži energetska oznaka?
- Jezički neutralan logo - Munja zamenjuje poslednje slovo u reči ENERG i tako nema zabune kada su u pitanju različiti jezici Evropske unije (npr. Energy, Energie, Energia, Energía, Énergie, Energija, Enerģija, Energi itd.).
- QR kod sa linkom ka EPREL bazi podataka.
- Klase energetske efikasnosti (u rasponu od A do G).
- Klasa energetske efikasnosti konkretnog modela proizvoda.
- Potrošnja energije.
- Pokazatelji dodatnih, neenergetskih parametara (emisija buke, potrošnja vode, kapacitet, mogućnost popravke, klasa pouzdanosti itd.).
- Upućivanje na propis/regulativu.
Dobra prilika za štednju
Velika većina ispitanika navodi da je evropska energetska oznaka uticala na njihov izbor prilikom kupovine uređaja, naročito u cilju uštede energije i novca.
Tri četvrtine ispitanika kažu da je u poslednjih pet godina evropska energetska oznaka uticala na njihov izbor prilikom kupovine uređaja. To predstavlja povećanje od jednog procentnog poena u odnosu na 2019. godinu. Polovina svih ispitanika kaže da je oznaka uticala na njihov izbor, a njihova glavna motivacija bila je ušteda energije i novca, što je ubedljivo najčešći odgovor (50%).
Radi još lakšeg korišćenja, najnovija generacija oznaka, koja se već primenjuje na više proizvoda iz pet grupa, koristi pojednostavljenu skalu energetskih klasa od A do G, zamenjujući prethodnu skalu od A+++ do D. Oznaka sada sadrži i jedinstveni QR kod koji vodi direktno do evropske baze podataka o energetskom označavanju proizvoda (EPREL), baze koju vodi Evropska komisija i koja sadrži detaljne informacije o svakom pojedinačnom proizvodu, uz mogućnost poređenja različitih modela na tržištu.
Pregled uticaja ekodizajna iz 2024. godine pokazao je da su ukupne uštede po domaćinstvu u 2020. godini, zahvaljujući pravilima EU o ekodizajnu i energetskom označavanju, iznosile između 182 i 266 evra godišnje. Do 2030. godine, ove uštede se procenjuju na između 473 i 736 evra godišnje po domaćinstvu, što će koristiti ne samo privatnim domaćinstvima, već i sektorima usluga i industrije.
Potrošači koji se oslanjaju na energetske oznake EU i bazu EPREL šalju snažnu poruku i proizvođačima - da postoji potražnja za energetski efikasnijim proizvodima.
Koji proizvodi podležu ovim pravilima?
Oznake se odnose na niz proizvoda za kuvanje i čišćenje, uređaje za grejanje, hlađenje i ventilaciju, elektroniku, rasvetu, pneumatike, kao i razne industrijske proizvode i mašine.
Svi proizvođači, uključujući i one van EU koji žele da plasiraju takve proizvode na tržište EU, moraju prethodno da registruju proizvode u bazi podataka EPREL.
Detaljnije informacije o zahtevima za svaki tip proizvoda mogu se pronaći na Portalu za energetski efikasne proizvode Evropske komisije.
Od 2021. godine, nova pojednostavljena skala energetskih klasa - od A (najefikasnija) do G (najneefikasnija) - postupno se uvodi kako bi se smanjila složenost oznake, počevši sa pet grupa proizvoda:
- mašine za pranje sudova,
- mašine za pranje i sušenje veša,
- frižideri i zamrzivači,
- lampe i
- elektronski displeji.
Nove klase su i strože u zahtevima, sa ciljem da podstaknu dodatne inovacije među proizvođačima.
Najnovija generacija oznake već se nalazi na: mašinama za pranje sudova, mašinama za pranje i sušenje veša, frižiderima,
elektronskim displejima, izvorima svetlosti i gumama (pneumaticima)
Od juna i jula 2025. godine, nova oznaka će obavezno biti prikazana i na pametnim telefonima, tabletima i mašinama za sušenje veša.
(EUpravo zato)