Krajnji rok za čak dve licence američkog OFAC-a, za operativni rad Naftne industrije Srbije, kao i za produžetak pregovora MOL-a sa Gaspromnjeftom o prodaji većinskog dela NIS-a u ruskom vlasništvu bio je 16. jul, pa je sa velikim nestrpljenjem dočekan rasplet.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović potpisala je Ugovor između akcionara sa MOL grupom ranije tokom jučerašnjeg dana, u vezi sa budućim upravljanjem Naftnom industrijom Srbije (NIS).
Svemu je prethodio sporazum koji je usvojila Vlada Srbije a tiče se MOL grupe, koja će, ukoliko postane većinski vlasnik, nastaviti razvoj NIS-a, snabdevanje srpskog tržišta i rad rafinerije u Pančevu.
"Kupoprodajni ugovor između MOL grupe i Gaspromnjefta za sticanje udela od 56,15 odsto u NIS-u još uvek se finalizuje", naveli su u Ministarstvu rudarstva i energetike.
Šta za NIS znači produžetak licence
"Ovom licencom omogućeno je održavanje poslovanja, ugovora i drugih sporazuma koji uključuju NIS ili njegova operativna zavisna društva, uključujući rafinerijsku preradu, uvoz sirove nafte, obavljanje transakcija neophodnih za sigurnost snabdevanja i tehničko održavanje, kao i finansijska poravnanja", navodi se u saopštenju NIS-a.
SAD su uvele sankcije NIS-u 9. oktobra 2025. godine zbog većinskog ruskog vlasništva.
(EUpravo zato)