Paprene kazne vas čekaju ako ovo izronite iz mora za uspomenu! U susednoj zemlji turisti kažnjeni sa 1.800 EUR

Zaštita prirode treba svima da nam bude na pameti u svakom trenutku - bilo da se nalazimo u svojoj zemlji ili smo turistički ili poslovno u nekoj drugoj. Neki ljudi, međutim, o tome ne razmišljaju i zbog toga plaćaju ogromne kazne.

Philip Bishop / Alamy / Alamy / Profimedia

Gotovo svake letnje sezone čitamo vesti o turistima koji su platili kazne jer su nešto sa svog odmora što su uzeli iz prirode kao uspomenu probali da odnesu kući – pesak, školjku, ježa, morsku zvezdu. Neke države to strogo brane.

U susednoj Hrvatskoj, dvojica turista kažnjeni su nedavno sa ukupno 1.800 evra jer su iz mora izronili ljušture školjke plemenite periske. Oni su zatečeni kako odvojeno vade školjke na području Umaga I Rovinja, saopštila je istarska policija.

Naime, umaška policija je 4. avgusta oko 14 sati na plaži u blizini Ulice Moela zatekla 50-godišnjeg austrijskog državljanina koji je iz mora izvadio tri školjke, a stanica pomorske i aerodromske policije Pula-Pola istog dana oko 16 sati u kampu na području Rovinja zatekla je 42 godišnjeg holandskog državljanina kako iz mora vadi dva oklopa školjke plemenita periska.

Istarska policija podsetila je građane i turiste da je periska (pinna nobilis) strogo zaštićena školjka kao i da je njeno vađenje i posedovanje zabranjeno. Zaštićena je Zakonom o zaštiti prirode, a Pravilnikom o strogo zaštićenim vrstama periska je svrstana u strogo zaštićene autohtone vrste.

Ali Hrvatska nije jedina zemlja gde se primenjuje kaznena politika ako se iz prirode uzme neka zaštićena vrsta. Iako se ona razlikuje od zemlje do zemlje, uglavnom u svakoj mora da se plati velika svota novca kao ili da se služi zatvorska kazna u zavisnosti od težine prekršaja.

Crna Gora

Prema Zakonu o zaštiti prirode i drugim relevantnim zakonima ove jadranske zemlje, najviša novčana kazna za nelegalno uzimanje zaštićenih morskih vrsta u Crnoj Gori može dostići iznose do 50.000 evra. Ovaj iznos se može odnositi na ozbiljne prekršaje, kao što su masovno prikupljanje ili komercijalno iskorišćavanje zaštićenih vrsta.

Robin Weaver / Alamy / Alamy / Profimedia  Pržno, Crna Gora

Italija

I Italija ima određene zabrane kada je u pitanju nošenje delova prirode sa plaža i iz mora. Konkretno na Sardiniji. Poznati sardinijski beli pesak se veoma ceni na ostrvu i zabranjeno je uzimati ga. Prodaja peska i školjki sa Sardinije je nezakonita od 2017. godine.

Kazne jesu visoke, ali to je čini se jedini način da se stanovnici ovog ostrva izbore sa ovakvim krađama. Oni se godinama žale da im turisti kradu prirodna dobra. Samo u tri letnja meseca 2015. godine na aerodromu Elmas zaplenjeno je čak pet tona peska, kažu lokalni izveštaji. Pesak je zaplenjen i na ostalim ostrvim aerodromima u Algeru i Olbiji.

Zakon u Italiji kaže da “ko uzme, drži ili proda male količine bez dozvole“ suočava se sa novčanim kaznama u rasponu od 500 do 3.000 evra.

Turska

Još jedna mediteranska zemlja Turska takođe ima pravila kada je u pitanju uzimanje zaštićenih morskih vrsta, ali tačan iznos kazni uglavnom zavisi od težine prekršaja. Kazne su regulisane zakonima koji se odnose na zaštitu životne sredine i morskih resursa. Prema dostupnim informacijama, one mogu da dostignu i do 100.000 turskih lira (što je oko 2.700 evra).

Grčka

Kada je u pitanju omiljena lokacija srpskih tursta, Grčka, zaštita morskih vrsta je važan deo očuvanja biodiverziteta i morskih ekosistema. Prema zakonima i regulativama koji su na snazi, nekoliko morskih vrsta su zaštićene i njihovo diranje ili uzimanje može biti kažnjivo. Neke od ključnih zaštićenih morskih vrsta u Grčkoj su morske kornjače (vrste kareta, zelena i kožna), morski konjici, crveni korali, morske zvezde i ježevi za kojima turisti neretko posegnu u nameri da im to bude uspomena.

Međutim, ako vas uhvate, za to vas sleduje velika kazna. Za kršenje zakona o zaštiti ovih vrsta u Grčkoj možete platiti najviše novčane kazne koje mogu dostići do 200.000 evra ili više, u zavisnosti od ozbiljnosti prekršaja i vrste zaštićene morske vrste. U težim slučajevima, kazne mogu uključivati i onu zatvorsku.

Egipat

Takođe jedna lokacija koju vole srpski turisti i gde se najčešće odluče da se upuste u avanturu zvanu ronjenje. Međutim, ako neko bude pomislio da izroni neku od zaštićenih vrsta u ovoj zemlji, mogao bi za to da bude ozbiljno kažnjen.

Za kršenje zakona o zaštiti morskih vrsta, kazne mogu biti u rasponu od nekoliko hiljada do nekoliko desetina hiljada egipatskih funti.

Neke od zaštićenih morskih vrsta u Egiptu koje možda deluju kao da možemo samo da ih ponesemo za uspomenu su korali ili morske zvezde i ježevi.

Zaključak ovog teksta je da priroda mora da se poštuje, nevezano za zakone zemlje u koju putujete. Međutim, ako svest kod pojedinaca ne funkcioniše na tom nivou, možda bi turisti ipak trebalo da se pridržavaju pravila i izbegavaju ne tako male kazne. Ako i ne znate, možete se raspitati prilikom dolaska na destinaciju, što u hotelima, što u turističkim organizacijama ili pak kod meštana.

(JA/EUpravo zato)