Održivost je pojam koji se sve češće koristi, pa su tako i mnogi turisti zainteresovani za održiva putovanja.
Šta to, zapravo, znači?
Pod tim se podrazumeva da ne treba samo da razmišljamo kako da se što bolje provedemo ili koliko novca da potrošimo već kako da što manje utičemo na životnu sredinu i ljude koji tamo žive.
Ima dosta zajedničkog sa ekoturizmom, ali je širi termin koji obuhvata i putovanja van prirodnih područja. Regenerativni turizam, koji se promoviše kao nova vrsta održivog putovanja, deli iste osnovne principe, ali se fokusira na ostavljanje destinacija u boljem stanju nego što smo ih zatekli.
Neki od osnovnih principa su: kupujte lokalne proizvode, smeštaj takođe tražite direktno kod lokalaca, zaboravite na plastiku za jednokratnu upotrebu, reciklirajte...
Ako ste i dalje zbunjeni, niste jedini.
Novo istraživanje Bukinga (Booking.com) pokazalo je da je održivost važna za 84 odsto svetskih putnika. Međutim, iako je želja za "zelenijim" putovanjem jaka, put ka ekoturizmu mnogima nije jasan. Studija Tripa (Trip.com) otkriva da je gotovo polovina putnika zbunjena oko toga šta zapravo znači održivo putovanje, dok izveštaj Svetskog saveta za putovanja i turizam za 2025. godinu pokazuje da cena ostaje jedna od glavnih prepreka.
Sa oporavkom globalnog turizma, 2025. godina je ključna za promišljanje načina na koji putujemo, prenosi BBC.
Zato vam predstavljamo nekoliko jednostavnih i praktičnih načina da u ovoj godini putujete bez odricanja od radosti i komfora, ali tako da vodite računa o planeti i interesima lokalaca.
1. Birajte putovanja koja "vraćaju zajednici"
Kada planirate održivi odmor, stručnjaci preporučuju da se zapitate: želite li da budete pasivan turista ili posetilac koji ima pozitivan uticaj na destinaciju?
Tzv. regenerativno putovanje može da uključuje volontiranje u ekoloži u Ekvadoru ili planinarenje u Australiji koje promoviše oživljavanje aboridžinske kulture.
"Moramo da učinimo više", smatra Dejvid Levental, vlasnik ekohotela i suosnivač platforme "Regenerative Travel".
"Moramo da popravimo štetu i radimo na sistemskom nivou kako bismo bolje povezali ljude i planetu", poručio je.
2. To je više od ekologije
Putnici su sve svesniji društvenih i kulturnih posledica turizma. Prema izveštaju Bukinga za 2025. godinu, prvi put više od polovine putnika shvata uticaj turizma na lokalne zajednice, kao i na životnu sredinu. Prenatrpanost i manjak stambenog prostora u popularnim destinacijama pozivaju na pametnije načine putovanja.
Izbegavanje popularnih mesta u špicu sezone, poštovanje lokalnih kultura, angažovanje lokalnih vodiča i promišljena kupovina su načini da se smanji pritisak na zajednice.
"Zapamtite, destinacija koju posećujete je nečiji dom", podseća profesorka Suzane Beken.
Želite da se dublje povežete s lokalnim zajednicama? Na primer, u Nepalu su lansirane nove "zajedničke rute" kroz malo posećene regione, dok putovanje kroz Kolumbiju može da se obavi u pratnji starosedelačkih poglavica.
3. Očekujte više od hotela
Hoteli i smeštaji predstavljaju značajan izvor CO2 emisija u turizmu. Ali, ima sve više boljih izbora: prvi karbonski pozitivni hotel na svetu, Populus, otvoren je u SAD 2024. godine, dok je IHG lansirao svoj prvi net-zero hotel u Velikoj Britaniji 2025. godine.
U Južnoj Africi, novo luksuzno safari odmaralište koristi obnovljive izvore energije i obnavlja 50.000 hektara degradirane zemlje.
Ne morate imati luksuzni budžet - postoje i ekohajking hoteli u UK, The Social Hub otvorio je pristupačan hotel u Rimu u martu 2025, a uskoro i u Portu.
I privatni smeštaji u Srbiji danas su opremljeni solarnim panelima, primera radi, što donosi novi vid korišćenja energije i drugačiji užitak.
Pre nego što rezervišete hotel, možete im postaviti tri pitanja:
- Da li hotel poseduje međunarodno priznatu sertifikaciju održivosti i/ili politiku održivosti?
- Kako hotel dugoročno doprinosi zaposlenima i lokalnoj zajednici?
- Koje konkretne korake preduzima za eliminaciju otpada i smanjenje emisija?
4. Razmislite o putovanju, ne samo o destinaciji
Mnoge destinacije postaju održivije (npr. električni safariji, zero-waste restorani), ali dolazak do njih često nije. Avionski saobraćaj i dalje je veliki zagađivač.
Dobre vesti za ljubitelje železnice: u 2025. godini pokrenuti su brojni vozovi sa niskim uticajem na okolinu – od luksuzne linije La Dolce Vita u Italiji, do nove brze linije Evora-Elvas u Portugalu. Ponovo se pokreće i čuveni Orijent Ekspres (Istanbul–Pariz), a nas bi posebno trebalo da obraduje linija Budimpešta-Beograd.
Ako ipak morate leteti, birajte letove sa nižim emisijama uz pomoć alata kao što je Google Flights. Direktni letovi i ekonomska klasa takođe smanjuju emisije. Iako nadoknada emisija nije savršeno rešenje, stručnjaci je ipak preporučuju.
5. Budite radoznali i dublje se povežite sa lokalcima
Čuveni kuvar Entoni Burden je rekao: "Putovanje nije nagrada za rad, to je učenje za život".
Jedan od najboljih načina da zaista upoznate neko mesto je da rezervišete turu koju vode starosedeoci.
6. Koristite aplikacije
Aplikacije mogu da pomognu u potrazi za održivim putovanjima:
AllTrails – vodič za više od 450.000 pešačkih staza širom sveta.
Happy Cow – pronalazi veganske/restorane sa biljnom ishranom.
Droply – pokazuje više od 800.000 izvora pitke vode širom sveta, pomažući u izbegavanju plastičnih flaša.
7. Naučite da prepoznate "greenwashing"
Lažne tvrdnje o održivosti sve su češće. U 2024. godini, avio-kompanije poput Air France, Etihad, Lufthansa i Qantas bile su optužene da obmanjuju javnost.
Nova regulativa EU "Green Claims Directive" bi trebalo da suzbije ovu praksu. Do tada, koristite vodiče kao što je "Sustainable Travel International" i pažljivo čitajte recenzije gostiju.
8. Iskoristite svoj privilegovan položaj
Činjenica da pripadate manjoj grupi ljudi koji mogu slobodno da putuju prvi je korak ka odgovornom turizmu.
Taj privilegovan položaj donosi moć - i odgovornost - da svoj novac ulažete u aktivnosti koje podržavaju ljude i planetu.
Bilo da birate ture bez eksploatacije životinja ili pomažete očuvanju lokalne kulture, vaši izbori mogu da budu vrlo značajni.
(EUpravo zato/BBC)