Pogranična područja Srbije i Bosne i Hercegovine odnedavno imaju novih 580 kilometara pešačkih staza i 10 odmorišta, što je ostvareno projektom "Jačanje pešačkog koridora u prekograničnoj oblasti Srbije i BiH – E-CrossPass", finansiranim od Evropske unije.
Poduhvat od obostrane koristi, sa učešćem mnogih udruženja, bio je zahtevan, ali uspešno sproveden, pa će doprineti povećanju broja turista, novim projektima za unapređenje infrastrukture, jačanju veza dve države.
To je rečeno na završnoj konferenciji projekta održanoj u Užicu.
Od ovih 580 kilometara pešačkih staza, u minule dve godine obeleženih i uređenih po EU standardima da budu deo evropskog pešačkog puta E7,kroz Zlatiborski okrug prolazi 330 km (od čega kroz Nacionalni park "Tara" 60 km). Zaslužni za uspešnu realizaciju su nosioci aktivnosti iz Turističke organizacije Užice i Planinarskog društva "Konjuh" iz Tuzle, razna udruženja, a pomogli su i Ministarstvo prostornog uređenja Tuzlanskog kantona i Planinarski savez Srbije, uz sredstva EU kroz IPA 2 program.
Tim povodom ministarka pomenutog kantonalnog ministarstva Anela Ajšić istakla je da se projektom pokazalo da ne postoje prepreke u realizaciji dobrih ideja.
"Put do ostvarenja nije bio lak, a to najbolje znaju članovi udruženja koji su na ovome radili. Javno im čestitam što su pokazali da smo spremni da realizujemo i primenimo projekte po EU standardima. Ono što je svakako najbitnije jeste da smo iskazali partnerstvo, da imamo prijateljski ispružene ruke, ljude i prijatelje gde god da se nađemo, bilo na području Srbije ili BiH", rekla je Anela.
EU nije bila samo donator, već i partner
U ime delegacije EU u Srbiji zadovoljstvo uspešno ostvarenim projektom izrazio je Konstantinos Soupilas.
"Mi nismo bili samo donatori, već i partneri sa željom da omogućimo da se projekat nesmetano realizuje. Podršku je dobilo 12 lokalnih turističkih organizacija, 10 udruženja planinara, 250 provajdera turizma na otvorenom i 15 zaštićenih zona. Uz ovoliki broj učesnika ostvaren je sjajan rezultat, projekat je vrlo dobro osmišljen i održiv", rekao je on.
Direktorka TO Užice Danijela Đorđević Arsić istakla je da su u ovom projektu (nedavno predstavljenom kao nova atrakcija na konferenciji u Montseratu u Španiji i na sajmu turizma u Beogradu) naučili kako po standardima EU da unaprede turističku infrastrukturu, jer su tokom studijske posete Češkoj videli kako se staze mapiraju, trasiraju i obeležavaju, pa to i primenili. Načelnik Zlatiborskog okruga Desimir Popović ukazao je na značaj projekta za ceo ovaj okrug i njegovu turističku atraktivnost.
Predsednik tuzlanskog Planinarskog društva "Konjuh" Sabid Zekan, u očekivanju da se slični projekti nastave, kazao je da mu se za to stvorilo desetak novih ideja, jer pešačke staze imaju mnogo potencijala.
"Dobili smo jedan planinarsko-pešački koridor koji nam omogućava da se krećemo zajedno sa planinarima iz Srbije. Važno je da se međusobno povežemo, družimo i nastavimo da hodamo zajedno", izjavio je predsednik PD "Konjuh".
(EUpravo zato/Politika)