Uređuju se pešačke staze, nabavljaju pedaline, kajaci i električni bicikli! Dragulj na obali Drine koji će tek da zasija

Smešten na obali Drine, Mali Zvornik, iako verovatno nije toliko poznat kao neke velike turističke destinacije, ima mnogo toga da ponudi posetiocima, a ubuduće će imati i više.

EU u Srbiji/EU PRO Plus Mali Zvornik

Mali Zvornik uz podršku Evropske unije (EU) počinje radove na unapređenju turističke infrastrukture kako bi se obogatila turistička ponuda opštine i privukao veći broj turista.

Uz bespovratna sredstva EU od skoro 140.000 evra, obezbeđena preko programa EU PRO Plus koji se sprovodi u saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije, u Malom Zvorniku će se graditi turistički info-centar, pešačke staze i vidikovac do arheološkog lokaliteta "Orlovine", a biće nabavljene i pedaline, kajaci i električni bicikli.

"Uz podršku Evropske unije, započeli smo važan projekat koji će značajno unaprediti turističku ponudu naše opštine. Uredićemo arheološki lokalitet ‘Orlovine’, deo našeg bogatog kulturnog nasleđa, a unapredićemo i ponudu na Zvorničkom jezeru kako bi se turisti duže zadržali u Malom Zvorniku i okolini", izjavio je Zoran Jevtić, predsednik opštine Mali Zvornik.

Jevtić je dodao da opština učestvuje u projektu sa oko 15.000 evra, a da se kroz projekat unapređuje upravljanje lokalnim turističkim atrakcijama putem obuka za zaposlene u turizmu, sve sa ciljem da se oživi ova turistička destinacija.

Radovi treba da budu završeni tokom jeseni 2024. godine.

Justinijanov grad

Tokom arheoloških istraživanja lokaliteta "Orlovine", koji su trajali od 2012. do 2015. godine, na ovom mestu su pronađeni ostaci utvrđenja iz vizantijskog perioda i iz vremena srpskog kneza Časlava, tačnije ostaci građevina starih 1.400, odnosno 1.000 godina, piše na zvaničnom sajtu Opštine Mali Zvornik.

Zidine, čiji se jedan krak sa brda Orlovine iznad Malog Zvornika spušta do magistralnog puta u samom centru mesta, deo su tvrđave iz vremena cara Justinijana, koja se prostirala na površini od 14 hektara.

Istražujući ovaj lokalitet arheolozi su uz brojne amfore i mozaike, pronašli i delove predmeta od stakla iz tog doba, dok jedno od najznačajnijih otkrića predstavljaju ostaci jedne od najvećih crkava iz vizantijskog doba u Srbiji. Crkva po dužini prelazi 30, a po širini 60 metara. U oltarskom prostoru se nalaze sveštenička sedišta i episkopski presto izuzetno kvalitetno obrađen, monumentalan kao i cela crkva. Pronađeni su i rezervoari za vodu, delovi lučnih gradskih kapija i kule utvrđenja, koje su bile glavna osmatračnica tvrđave.

Grad iz doba Justinijana pronađen u Malom Zvorniku jedan je od većih na području Srbije, zaključuju na sajtu Opštine.

Bogat riblji fond

Atraktivnog izgleda za turiste – kako za uživanje, tako i za fotografisanje, je Zvorničko jezero. Iako nas često pozdravlja sa profila društvenih mreža, ono je posebno za jednu grupu ljudi – ribolovce.

Ribolovci na Zvorničko jezero dolaze iz gotovo svih krajeva sveta što predstavlja ogroman potencijal za razvoj ribolovnog turizma.

Jezero u svojim dubinama krije kapitalne primerke različitih vrsta riba, među kojima su kao najzastupljenije deverika, plotica, grgeč, šaran, štuka, som, mladica, pastrmka, linjak i mnoge druge.

Jedan od 20 projekata

Projekat u Malom Zvorniku je jedan od 20 projekata poslovne infrastrukture u regionima Šumadije i zapadne Srbije i Južne i istočne Srbije koje EU podržava preko EU PRO Plus programa sa više od pet miliona evra. Projekti imaju cilj da poboljšaju konkurentnost na lokalnom nivou kroz unapređenje uslova za poslovanje i privlačenje novih investicija.

Radovi podrazumevaju izgradnju ili rekonstrukciju i infrastrukturno opremanje industrijskih zona, turističkih lokacija, kao i izradu tehničke dokumentacije u svrhu razvoja poslovne infrastrukture.

Aktivnosti EU PRO Plus programa koji doprinosi ravnomernijem društveno-ekonomskom razvoju Srbije, Evropska unija podržava sa 40 miliona evra. Program, čiju realizaciju vodi Ministarstvo za evropske integracije, ima za cilj da doprinese poboljšanom upravljanju teritorijalnim razvojem, ekonomskom rastu i unapređenju socijalne infrastrukture i kohezije u 99 jedinica lokalne samouprave, u dva regiona: Regionu Šumadije i zapadne Srbije i Regionu južne i istočne Srbije. Aktivnosti na terenu sprovodi UNOPS.

(JA/EUpravo zato/EU u Srbiji)