EU otvorila istragu protiv Temu-a: Popularnoj platformi prete velike novčane kazne

Skoro da nema čoveka koji nije nešto naručio sa Temu-a jer kineska kompanija prodaje gotovo sve, i to po veoma povoljnim cenama.

Jaque Silva / Zuma Press / Profimedia Temu povezuje mušterije direktno sa proizvođačima i veoma je popularan širom sveta zbog niskih cena

Evropska unija je pokrenula postupak protiv kineske onlajn trgovine Temu.

EU sumnja da Temu nije zaustavio prodaju ilegalnih proizvoda putem svoje platforme, prenosi Reuters.

Sa sloganom "kupujte kao milijarder", Temu je brzo narastao na evropskom tržištu od pokretanja u aprilu prošle godine.

Kao što znamo, prodaju sve - od kozmetike do odeće, kao i nameštaja i tehnologije i to po veoma povoljnim cenama. Temu ima oko 100 miliona korisnika, a proizvodi dolaze iz Kine.

Evropska komisija je objavila kako platforma, u vlasništvu PDD Holdingsa, krši novi Zakon o digitalnim uslugama (DSA), koji reguliše tehnološke kompanije u rasponu od Mete do Iksa i Gugla.

Između ostalog, Komisija je zabrinuta da Temu nema dovoljno dobre sisteme namenjene ponovnom pojavljivanju "prethodno suspendovanih lažnih trgovaca" s proizvodima koji se ponekad ponovo pojavljuju samo nekoliko dana nakon što su uklonjeni s platforme.

Temu prodaje lažne lekove, kozmetiku i igračke?

Visoki zvaničnik Komisije je rekao da su zabrinuti zbog prodaje falsifikovanih proizvoda, lekova, kozmetike i igračaka, saopštila su razna tela širom Evrope, posebno u Nemačkoj, Danskoj i Irskoj, gde je evropsko sedište te firme.

"Dobili smo dosta informacija od drugih tela, ali postoji stvarna sumnja da se ne čini dovoljno, ne na efikasan način, da se stvarno spreči širenje ilegalnih proizvoda", rekao je.

"Nema efikasnih sistema kontrole"

Zvaničnik je dodao da sumnjaju da Temu nije postavio "efikasne sisteme kontrole" za "pregled, praćenje i pregled onoga što se događa na njihovoj platformi".

Jonathan Raa/NurPhoto/Shuttersto / Shutterstock Editorial / Profimedia  Akcije kineskog PDD Holdingsa pale su najviše od 2022. nakon što je vlasnik platforme Temu upozorio da će se rast prihoda neizbežno smanjiti, naglašavajući izazove u održavanju ekspanzije prodaje u odnosu na agresivne rivale poput BiteDancea.

Komisija je takođe zabrinuta zbog agresivne prodaje na platformi s "dizajnom koji izaziva zavisnost" koji uključuje "nagrade nalik onima u igrama", sa slabim sistemima za "ublažavanje rizika koji proizlaze iz dizajna koji izaziva zavisnost".

Ako se utvrdi da krši DSA, kompanija bi se mogla da se suoči s velikim novčanim kaznama.

Pritužbe uputili potrošači

Pritužbe protiv Temua uputila je panevropska grupa potrošača, koja je rekla da krši se DSA time što kupcima nisu pružene ključne informacije o prodavcima na platformama.

Podneli su pritužbu u maju, a 17 članica Evropske unije, uključujući Francusku, Italiju i Holandiju, takođe su podnele pritužbe relevantnim nacionalnim telima.

Šta kaže Temu?

"Temu ozbiljno shvata svoje obaveze prema DSA-u, neprestano ulažući u jačanje našeg sistema usklađenosti i zaštitu interesa potrošača na našoj platformi. U potpunosti ćemo sarađivati ​​s regulatorima kako bismo podržali naš zajednički cilj sigurnog, pouzdanog tržišta za potrošače", naveli su iz kompanije.

Rečeno je da treba potpisati "memorandum o razumevanju o prodaji falsifikovane robe na internetu", dobrovoljni sporazum koji je omogućila Komisija.

(EUpravo zato/Index.hr)