U Nemačkoj trgovine bukvalno ratuju akcijskim ponudama: Specijalne cene izraženije su od početka inflacije

U poređenju sa ostatkom EU, Nemci minimalno troše na namirnice, ali i pored toga imaju najviše akcijiskih ponuda ili specijalnih cena u prodavnicama. Ovakve ponude sve su češće od početka inflacije.

Oleg Elkov / Alamy / Alamy / Profimedia Korpa za kupovinu u supermarketu

Eva Stuber sa Instituta za istraživanje tržišta (IFH) u Kelnu kaže da su uštede od posebnih ponuda postale mnogo veće nego pre ovog talasa poskupljenja.

Ona navodi primer svežeg sira, koji u međuvremenu košta skoro dva evra, ali ima ponuda i za 88 centi, dakle još je jeftinijeinego pre poskupljenja.

Novinari ARD-a zatekli su Marlen Vojtke u samoposluzi lanca Reve (Rewe) dobro pripremljenu. Ona, kao i svake nedelje, skuplja propagandne letke, upoređuje cene i onlajn reklame, a zatim pretražuje police trgovina u potrazi za posebnim ponudama.

Kafu po regularnoj ceni odavno nije kupovala, kaže ona novinarima.

Kako navodi, više voli da kupuje na akcijama jer su cene naglo porasle tokom prošle godine.

S druge strane, sve je više specijalnih ponuda i tu se mogu naći veliki popusti, piše Seebiz.

Marlen Vojtke kaže da i ona više voli da kupuje testenine na veliko kada su na akciji. Testenina može dugo da se čuva, a cena u ponudi može biti upola manja od redovne cene. Tako ona, kako pojašnjava, sa zadovoljstvom kupuje velike zalihe koje ima kod kuće.

Prvobitno, popust je i promocija proizvoda kako bi kupci mogli da promene brend koji kupuju.

Takođe, tu su i ponude "porodičnih pakovanja", "maksi" ili sličnih većih gramaža.

Razlika u ceni malo veće ambalaže je minimalna, a dobrom organizacijom lako se rešava logistički problem većih kutija u kojima se isporučuje roba.

Ukoliko neko kupi paket sa celim kilogramom viršle, i ako ne sprema recimo veliku dečiju proslavu rođendana, sasvim je izvesno da će nešto od toga završiti u smeću. Ali, mnogima je teško da odole većem pakovanju po nižoj ceni. 

Pa ipak, prodavnice su prvobitno imale drugačiji motiv sa specijalnim ponudama: da kupce pre svega pridobiju za sebe, a zatim, ako je moguće, da im što temeljnije isprazne novčanike drugim, „normalnim" cenama.

U međuvremenu, ovih specijalnih ponuda ima toliko da su postale pravi i unosan segment ponude trgovinskog lanca.

Institut za istraživanje tržišta GfK utvrdio je da je promet artiklima iz akcijske ponude u prvoj polovini ove godine činio 23,3 odsto ukupnog prometa trgovinskih lanaca. Pre samo četiri godine u istom periodu iznosio je samo 16 odsto.

Prema istraživanju agencije Smhaggle, sve više proizvoda se nudi kao posebna ponuda.

Tamo je najaktivniji Kaufland sa oko 400 artikala nedeljno, Edeke ima 250, lanac Rewe 200. Diskonteri su daleko iza: Lidl ih ima oko 130, Aldi samo stotinak, ali treba imati u vidu da regularni trgovinski lanci takođe na rafovima imaju po 25.000 proizvoda, a diskonteri, po pravilu, svega oko 2.500.

Eva Štuber već vidi pravu trku u kojoj niko, ni trgovački lanci, ni proizvođači hrane, ne mogu sebi da priušte da u njoj ne učestvuju i prestanu da nude ili s druge strane, praktikuju „specijalnu ponudu".

Samo nekoliko proizvođača istrajava na tvrdnji da za kvalitet koji nude zahtevaju određenu cenu i da nema mesta da se bilo šta menja, ako kupac i dalje želi kvalitetnu robu.

(M.A./EUpravo zato/biznis.rs)