Evropska komisija je odabrala 134 transportna projekta koja će dobiti više od 7 milijardi evra bespovratnih sredstava iz Instrumenta za povezivanje Evrope (CEF), specijalizovanim za strateška ulaganja u infrastrukturu.

Ovo predstavlja najveći poziv u okviru trenutnog CEF Transport programa.

Oko 83 odsto sredstava će podržati projekte koji ispunjavaju klimatske ciljeve EU, poboljšavajući i modernizujući EU mrežu železnica, unutrašnjih plovnih puteva i morskih ruta duž transevropske transportne mreže (TEN-T).

Železnički projekti će dobiti 80 odsto od ovih 7 milijardi evra. Revidirana TEN-T regulativa je stupila na snagu 18. jula.

Sredstva će biti usmerena na velike projekte za poboljšanje prekograničnih železničkih veza duž TEN-T centralne mreže – u baltičkim članicama (Rail Baltica), između Francuske i Italije (Lyon-Torino), i između Danske i Nemačke (tunel Fehmarnbelt).

Oko 20 morskih luka u Irskoj, Španiji, Finskoj, Holandiji, Nemačkoj, Malti, Litvaniji, Kipru, Hrvatskoj, Grčkoj i Poljskoj će dobiti podršku za infrastrukturne nadogradnje, od kojih će neke omogućiti snabdevanje brodova električnom energijom sa obale ili transport obnovljive energije.

Ljudi šetaju ispred zgrade Evropske komisije
Arnaud Andrieu / Sipa Press / Profimedia Zgrada Evropske komisije

Radovi na infrastrukturi unutrašnjih plovnih puteva će poboljšati prekogranične veze između Francuske i Belgije u basenu Sena-Šelda i između Rumunije i Bugarske na Dunavu. Unutrašnje luke u Austriji, Nemačkoj i Holandiji će takođe dobiti sredstva, kako bi mogle da nastave da promovišu evropsku mrežu reka i kanala za održiv transport.

Za drumski transport, pokretanje kooperativnih Inteligentnih transportnih sistema i usluga (ITS) i kreiranje novih, bezbednih i sigurnih parking prostora će povećati bezbednost za pojedince i profesionalce.

Projekti upravljanja vazdušnim saobraćajem će nastaviti da razvijaju jedinstveno evropsko nebo kako bi vazdušni saobraćaj postao efikasniji, bezbedniji i održiviji.

Konačno, nekoliko projekata će omogućiti veći kapacitet duž EU-Ukrajina Puteva solidarnosti, uspostavljenih za olakšavanje uvoza i izvoza između Ukrajine i EU.

Ovi projekti obuhvataju: poboljšanja drumske transportne infrastrukture na graničnim prelazima između Ukrajine, Moldavije i Rumunije; radove na povećanju kapaciteta na železničkom graničnom prelazu Mađarska-Ukrajina; novu deonicu puta u Poljskoj koja se proteže do granice sa Ukrajinom; kao i studije i radove za integraciju ukrajinskog železničkog sistema u EU.

Sledeći koraci

Nakon odobrenja liste od 134 projekta, Komisija će zvanično usvojiti odluku o finansiranju i CINEA će potom početi sa pripremom ugovora o grantovima. Rezultati su privremeni i postaće konačni tek kada Komisija usvoji odgovarajuću odluku o dodeli sredstava.

CEF Transport program

134 projekta su odabrana iz ukupno 408 prijava podnetih u okviru ovog poziva za predloge, koji je zatvoren 18. januara 2024.

Sredstva EU će biti u obliku grantova, koji će se koristiti za sufinansiranje ukupnih troškova projekata. U okviru CEF Transport programa za period 2021-2027, dostupno je 25,8 milijardi evra za grantove za sufinansiranje TEN-T projekata u državama članicama. Od 2014. godine, CEF je podržao više od 1.500 projekata sa 37,5 milijardi evra u transportnom sektoru.

Počevši od 18. jula, ažurirana TEN-T regulativa će pojačati napore za stvaranje održive i otporne transportne mreže unutar EU. Ona podstiče održive oblike transporta, digitalizaciju i multimodalnost, dok se suočava sa klimatskim izazovima i vojnom mobilnošću.

(EUpravo Zato/Europa.eu)