U srcu istorijskog grada Jajca postoji jedinstvena kompanija sa pogonom kakvih ima samo četiri na svetu.
"Jajce Alloy Wheels" prednjači u održivoj industrijskoj proizvodnji, primenjujući inovativne ekološke tehnologije koje smanjuju negativan uticaj na okolinu. Uz kontinuirani rast broja zaposlenih, značajno ulažu u razvoj veština i znanja svojih radnika.
"Kod nas zelene veštine nisu samo trend, već ključna komponenta naše filozofije. Primenjujemo najnovije ekološke standarde u proizvodnim procesima, a želimo da prenesemo te vrednosti na buduće generacije. Kroz mentorstvo naših inženjera razvijamo zelene kompetencije kod učenika koji kod nas pohađaju praktičnu nastavu“, izjavio je Marko Jukić, direktor kompanije.
Održivost je utkana u svaki segment poslovanja ove kompanije, uključujući i obrazovanje mladih. Kroz saradnju s lokalnim obrazovnim ustanovama, učenicima pruža priliku da steknu praktična znanja i veštine ključne za zaštitu okoline, održivu proizvodnju i energetski efikasne tehnologije – osnove koje će im kasnije pomoći u izgradnji karijere.
"Uz pomoć mentora, naučio sam kako pravilno da odlažem i razvrstavam otpad za recikliranje, kako da se ponašam na budućem radnom mestu, i kako ispravno da pristupim strojevima i procesu proizvodnje", rekao je Filip Brtan, učenik Srednje strukovne škole u Jajcu.
Srednjoškolac Mirko Jakovljević je takođe stekao zanimljiva iskustva.
"Procesi su vrlo pametno osmišljeni a reciklaža i energetska efikasnost su vrlo važni. Mi u našem postrojenju imamo mesta gde odvajamo komunalni otpad, ambalažu, naše kontejnere gde odvajamo špenu i emulziju, držimo do toga da nam radno mesto bude uredno", poručio je.
Mentori su posvećeni prenošenju stručnih znanja na učenike, a istovremeno ih podučavaju i zelenim praksama kompanije, kao što su reciklaža metala i otpada, energetska efikasnost i smanjenje emisije štetnih gasova. Učenici tako pomažu u zaštiti okoline i stiču veštine ključne za rad u savremenoj industriji.
Ova kompanija je dokaz da zelena tranzicija donosi višestruke prednosti. Uštede postižu kroz energetski efikasno utopljavanje pogona, korišćenje otpadne toplote iz proizvodnje za grejanje, reciklažu i primenu pametnih tehnologija i metoda u proizvodnim procesima.
Kao rezultat, kompanija postaje konkurentnija na zahtevnim međunarodnim tržištima. Istovremeno, lokalna zajednica ima višestruku korist – od prihoda koje generiše kompanija do podrške lokalnim poljoprivrednicima kroz nabavku namirnica za menzu.
Andrea Jakešević, iz HR sektora ove firme, ističe kako privreda Bosne i Hercegovine ima veliku potrebu za radnicima koji razumeju ekološke standarde i mogu da primenjuju održive prakse.
"Naš cilj je da razvijemo zelene kompetencije i veštine kod radnika. Poseban fokus stavljamo na podučavanje učenika na praksi. Oni stiču veštine koje će im biti korisne ne samo u našem preduzeću, već i u bilo kojoj firmi širom Evrope. Svoj doprinos unapređenju stručnog obrazovanja dali smo kroz učešće u izradi međustrukovnih zelenih kompetencija, definisanju ishoda učenja i formulisanju preporuka za njihovu integraciju u obrazovni sistem BiH, u saradnji s nemačkim GIZ-om i Privrednom komorom ZDK", istakla je Jakešević.
Uz podršku GIZ-a Privredna komora ZDK provodi projekat "Unapređenje okvira za održivo srednje stručno obrazovanje s fokusom na zelenu transformaciju", s ciljem integracije zelenih kompetencija u obrazovni sistem i usklađivanja obrazovanja s potrebama zelene tranzicije ekonomije.
Ove inicijative se uklapaju u viziju nemačkog GIZ-a, prepoznatog po stručnosti u promovisanju održivog ekonomskog razvoja i podržane su kroz projekat "Održivi ekonomski razvoj i promocija zapošljavanja" (SEDEP). SEDEP, koji sufinansiraju nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) i Vlada Švajcarske, ima za cilj unapređenje zapošljavanja u BiH kroz podršku digitalnoj i zelenoj transformaciji privrede.
Ena Kunić, savetnica za srednje stručno obrazovanje i tržište rada u GIZ-u, istakla je kako kroz SEDEP projekat GIZ podržava partnerstvo privatnog i javnog sektora u postavljanju temelja za održivu budućnost i obrazovanju mladih ljudi za izazove koji tek dolaze.
Firma iz Jajca, inače, proizvodi aluminijumske felne za auto-industriju, a prošle godine su realizovali svoju najvažniju investiciju - izgradnju postrojenja na 5.500 m2. Postrojenje je potpuno automatiovano i visoko energetski efikasno sa minimalnim uticajem na okolinu.
Trenutno na svetu postoje četiri ovakva postrojenja - na Tajvanu, u Meksiku, Nemačkoj i Bosni i Hercegovini (u Jajcu).
Realizovana investicija je linija hemijske predpripreme koja je duga 65 metara i po svim karakteristikama se svrstava na 2. mesto u svetu, po veličini i kapacitetu.
Vlasnik je firma "Eubrowheels s.a. Luxembourg".
(EUpravo zato/Digigreen.ba)