Evropska diplomatska služba planira da smanji broj zaposlenih u oko deset svojih inostranih delegacija i otpusti oko 100 lokalno angažovanih radnika, piše Politiko.
Nova visoka predstavnica EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku, Kaja Kalas, predstavila je plan za reorganizaciju Evropske službe za spoljne poslove (EEAS) čelnicima Evropske komisije, nakon čega je dobila zeleno svetlo za sprovođenje ove reforme tokom naredne dve godine.
Kako navodi jedan zvaničnik, delegacije koje će biti pogođene uglavnom su u zemljama u kojima EU više ne vidi snažan interes za prisustvom većeg broja diplomata i osoblja – poput Belorusije ili Lesota. Fokus EU se sve više pomera sa razvojne pomoći ka strateškim interesima, kao što su sprovođenje sankcija i bezbednosna partnerstva, pa će se resursi u skladu s tim i preusmeravati.
Iako EEAS ne planira da zvanično zatvori nijednu od svojih 144 delegacije širom sveta, oko deset njih biće svedeno na osnovno osoblje – ambasadora i jednog do dva pomoćnika – dok će lokalni radnici biti postepeno otpušteni, tvrde oba izvora. Neke druge delegacije, s druge strane, dobiće pojačanja.
Oko 100 lokalnih radnika trebalo bi da bude otpušteno u dve faze – tokom 2026. i 2027. godine. Prema rečima drugog zvaničnika, svođenje delegacije na osnovno osoblje koje bi radilo od kuće umesto iz kancelarije faktički znači zatvaranje tih misija.
Fokus na strateške interese
Ova racionalizacija dolazi u trenutku kada budžetski rezovi pogađaju više institucija EU. Prvobitni plan iz novembra 2023. godine, koji je takođe objavio Politiko, predviđao je znatno veće rezove – i do 800 radnih mesta.
Trenutna verzija plana predviđa blaže rezove. Sama reorganizacija koštaće EU oko 20 miliona evra u prvoj godini, ali bi u naredne tri godine mogla da donese uštede od oko 9 miliona evra, navodi jedan od zvaničnika.
Ipak, drugi izvor upozorava da bi dodatni rezovi mogli uslediti u okviru pregovora o dugoročnom budžetu EU, poznatom kao Višegodišnji finansijski okvir.
Evropska služba za spoljne poslove, osnovana 2011. godine i tradicionalno fokusirana na razvojnu pomoć i ekonomsku saradnju, proširila se sa nekoliko desetina zaposlenih na više od 5.200 širom sveta, kako je EU širila svoje globalno prisustvo. Delegacije su zadužene za odnose s lokalnim vlastima, raspodelu EU fondova i grantova, a u nekim slučajevima i za izveštavanje iz kriznih područja.
Međutim, danas Unija sve više usmerava pažnju na strateške ciljeve, poput komunikacije sa vladama koje igraju ključnu ulogu u sprovođenju sankcija protiv Rusije. Zbog toga bi delegacije u zemljama od značaja za nadzor nad tzv. ruskom "flotom iz senke" mogle čak i da dobiju pojačanja, navodi jedan od sagovornika.
(EUpravo zato/Politico)