Ko će bolje na pitanja mladih da odgovara od nekog ko ima iste ili slične godine? Petar Jocković, student koji je prošao Erazmus+ program učestvovaće na Hemofarmovom ESG festivalu 23. oktobra, na panelu koji organizuje portal EUpravo zato - "OD STUDIJA DO KARIJERE: PRONAĐI SVOJ PUT!" , sa početkom u 13:45h u sali Magistrala u Studentskom gradu. 

Odgovaraće na pitanja na koja vi želite da odgovara, a koja pre panela možete poslati na mejl info@eupravozato.rs. Mi smo započeli taj krug, a evo šta nam je rekao o izazovima, Erazmusu, i o tome - šta dalje?

Sa kojim izazovima se mladi suočavaju na putu od obrazovanja do zaposlenja / šta je za tebe najveći izazov?

Smatram da je najveći izazov s kojim se mladi susreću danas strah od nepoznatog. Bilo da je u pitanju donešenje odluke o tome šta želimo da studiramo ili čime želimo da se bavimo nakon studiranja. Uz to, nedostatak motivacije je nešto što se, kao i kod mnogih drugih mladih osoba, odražava i kod mene. U neograničemom pristupu informacija na internetu i društvenim mrežama kojima skoro svi danas imamo pristup, čini mi se kao da sami sebi odmažemo i kreiramo nekavu nerealnu sliku. Sa druge strane, to može biti i dobro jer na taj način smatram da svako gradi sebi svoj put i grabi prilike koje bi bile značajne za buduću profesionalnu karijeru i razvoj.

Koliko te je fakultet u Srbiji pripremio za tržište rada, a koliko obrazovanje u inostranstvu?

Studije na Filološkom fakultetu u Beogradu, a naročito iskustvo stečeno na studijama u inostranstvu su umnogome doprineli razvoju moje ličnosti i osamostali me da sam racionalno i sa sigurnošću donosim bitne odluke. Postao sam otvoreniji za nove ideje i bogatiji za jedno potpuno drugačije akademsko iskustvo. Studiranje jezika i kulture drugih naroda i mogućnost studentske razmene upravo u tim zemljama doprineli su razvoju mojih međuljusdkih odnosa, komunikacionih veština i stava da više verujem u sebe i svoje stavove. To su veštine za koje svakako smatram da će mi biti od koristi u traženju posla kao i drugim važnim okolnostima do sada.

Kako bi posavetovao mlade koji završavaju fakultet i ne znaju tačno odakle da počnu dalje?

S obzirom na veoma slične okolnosti u kojima se i sam nalazim, rekao bih da je najbitnije da sebi odrede kriterijume koje žele da ostvare kada uđu u proces traženja posla. Govoreći iz svog veoma skromnog iskustva u poslovnom svetu, u velikom broj slučaja neće biti moguće odmah zadovoljiti sve kriterijume bilo da pričamo i visinu plate, tipu posla, broju slobodnih dana i slično. Po mom mišljenju, najvažnije je da to za početak bude nešto čime bi neko voleo da se bavi. Svestan sam toga da ovim nisam rekao ništa što mnogi mladi već ne znaju, ali kako su dvadesete već dovoljno izazovne zbog mnogih životnih promena, ja pokušuvam da se barem u traženju posla vodim svojim interesovanja i motivacijom da uspem u nečemu što volim.

Kako si odlučio da izabereš Erasmus i zašto misliš da je obrazovanje u inostranstvu bitno za dalji razvoj nakon studija?

Kao što sam ranije spomenuo, odluka da odem na Erasmus studentsku razmenu bila je poprilično očekivana s obzirom na smer i fakultet koji sam studirao. Pored toga, i pre svoje prve razmene 2021. godine, sam par godina bio aktivan član Erazmus studentske organizacije ESN BelUpGrade gde sam po prvi put imao priliku da se susretnem sa velikim brojem internacionalnih studenta i steknem prvi utisak o tome kako bi sve to izgledali iz sopstvene perspektive jednog dana. Ubrzo potom se otvorili prilika da se prijavim i odem na studentsku razmenu u Helsinki (Finska) tokom osnovnih akademskih studija i dve godine kasnije i u Oslo (Norveška) tokom master akademskih studija.

Iz svog iskustva studiranja u Helsinkiju i Oslu, mogu samo da kažem da obrazovanje u inostranstvu nudi mnogo više od akademskog znanja – pruža priliku za lični razvoj i usavršavanje. Studirajući na stranom jeziku, putujući i deleći svakodnevni život i male stvari sa ljudima iz različitih kultura, otkrio sam koliko je važno imati otvoren um i biti spreman na prihvatanje svih stvari koje nas čine jedinstvenim a opet veoma sličnim pojedincima. Na taj način sam ne samo stekao prijatelje za ceo život, već sam i izgradio sebe kao osobu koja razume svet iz drugačije perspektive

Za kraj bih dodao da ovoiskustvo nešto što omogućava svakom pojedincu da se osamostali, preispita svoje vrednosti i otkrije nove stvari o sebi. Osim toga, povezivanje sa ljudima iz različitih zemalja, ostvarivanje kontakata i zajedničko shvatanje novih običaja omogućili su mi da se razvijam i radim internacionalnom okruženju, što je neprocenjiva prednost za budući karijerni razvoj.

Šta će mladi koji su zainteresovani za konferenciju "Od studija do karijere: Pronađi svoj put!" dobiti od nje kada si ti u pitanju, kako im može pomoći u smišljanju karijernog puta?

Na ovoj konferenciji, mladima bih želeo da prenesem i pokažem koliko je interkulturalno iskustvo, koje sam stekao kroz Erasmus+ studentske razmene, neprocenjivo za lični i profesionalni razvoj. Kroz život u drugoj kulturi, poštovanje različitih običaja i upoznavanje sa obrazovnim sistemima drugačijim od onih na koje smo navikli, imamo priliku da proširimo pogled na svet i steknemo veštine prilagođavanja i komunikacije koje su ključne u savremenom globalnom poslovnom okruženju. Ove prilike omogućavaju stvaranje internacionalnih kontakata i mreža koje mogu biti korisne svima, bilo kroz studije ili posao. Internacionalno iskustvo ne samo da pomaže u osmišljavanju karijernog puta, već i u ličnom definisanju ciljeva jer omogućava mladima da iz druge perspektive sagledaju šta im je zaista važno i u kom pravcu žele da idu.

(EUpravo zato)