5 legendarnih momenata u odnosu jednog predsednika i jednog kontinenta: Kako je Tramp govorio o EU?

Tramp i Evropa u epizodi - od ljubavi do mržnje.

JIM WATSON / AFP / Profimedia Donald Tramp i Ursula fon der Lajen u Davosu

Izbori u Americi su gotovi a pobednik je sada već gotovo izvestan - republikanac, biznismen, kontroverzna ličnost - Donald Tramp. U Americi se, u skladu sa dvopartijskim sistemom, odnos prema njemu može opisati jednostavno, ili ga vole ili ga mrze. Tako je glasanje i izgledalo - od strastvenih pristalica do onih koji nisu hteli ni da ga vide. Ipak, u nekim od ključnih zemalja Sjedinjenih Država Tramp je odneo pobedu što mu je postavilo krunu 47. predsednika Amerike - po drugi put.

Ipak, ono što portal EUpravo zato zanima jeste njegov odnos prema Evropi. I bilo je tu svega... Od ljubaznih poseta, grubih reči, jasnih i manje jasnih stavova. Kada se sve stavi na vagu - čini se da Evropa nije najomiljeniji kontinent predsedniku jedne od najjačih i najvećih zemalja sveta.

Evropljani čestitaju, iskreno ili ne?

To, međutim, nije sprečilo Evropu da se, iskreno ili ne, ali svakako javno, obraduje njegovim izborom.

Na pobedi na izborima u Americi čestitali su mu važni evropski lideri.

''Čestitke predsedniku Donaldu Trampu. Spreman sam da radimo zajedno, kao što smo i radili tokom četiri godine. Uz vaša i moja ubeđenja, uz poštovanje i ambiciju. Za više mira i napretka'', napisao je francuski predsednik Emanuel Makron na svom nalogu na mreži Iks.

Britanski premijer Kir Starmer u svojoj čestitki istakao je da će odnosi Velike Britanije i SAD nastaviti da se uspešno razvijaju, istakavši da se ''raduje saradnji sa Trampom u narednim godinama'', prenosi Rojters.

Premijerka Italije Đorđa Meloni je u svojoj čestitki napisala da su Italija i SAD ''sestrinske zemlje''.

"U svoje ime i u ime italijanske vlade, najiskrenije čestitam novoizarbanom predsedniku SAD Donaldu Trampu. Italija i SAD su sestrinske nacije, povezane nepokolepljivim odnosom, zajedničkim odnosima i istorijskim prijateljstvom. To je strateška veza, za koju sam sigurna da ćemo je ojačati", navela je Meloni na svom nalogu na Iksu.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen poželela je ''tople čestitke'' Trampu.

''EU i SAD su više od samo saveznika. Mi smo obavezani partnerstvom naših naroda, koji čine 800 miliona građana. Hajde da radimo zajedno na snažnoj transatlantskoj agendi koja će raditi za njih'', napisala je ona na mreži Iks.

Čestitke Trampu uputio je i predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel, koji je na društvenoj mreži Iks istakao da su EU i SAD trajni saveznici i da imaju istorijske odnose.

"Kao saveznici i prijatelji, EU se raduje nastavku naše konstruktivne saradnje", poručio je Mišel.

Predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola je takođe čestitala Trampu na pobedi na izborima u SAD i poručila da je Evropa spremna.

"Da sarađujemo dok se bavimo geopolitičkim izazovima bez presedana. Da održimo transatlantsku vezu snažnom, ukorenjenom u našim zajedničkim vrednostima slobode, ljudskih prava, demokratije i otvorenih tržišta", poručila je Mecola.

I austrijski kancelar Karl Nehamer čestitao je pobedu Trampu, rekavši da su SAD važan strateški partner Austrije.

''Radujemo se daljem produbljivanju i jačanju naših transatlantskih odnosa i uspešnom zajedničkom bavljenju globalnim izazovima'', napisao je Nehamer na svom nalogu na mreži Iks.

Premijeri Rumunije i Poljske, Marsel Čolaku i Petr Fijala takođe su čestitali ''istorijsku pobedu''.

Nemački kancelar Olaf Šolc čestitao je danas Donaldu Trampu pobedu na predsedničkim izborima u SAD i poručio da ce dve zemlje nastaviti da rade zajedno u korist svojih građana.

KAY NIETFELD / AFP / Profimedia  Nemački kancelar Olaf Šolc

A kako je kroz istoriju Tramp gledao na Evropu?

S druge strane, bilo bi gotovo neprimereno ne osvrnuti se na neke od najzapaženijih stavova i izjava Donalda Trampa koji su u tesnoj vezi na Evropom i Evropskom unijom.

Inauguracija

Kada je 2017. godine prvi put stupio na mesto predsednika SAD, Tramp u svom inauguracionom govoru od 15 minuta nijednom nije pomenuo Evropu, Evropsku uniju ili NATO - makar ne zvanično. Na neki način je, ocenio je tada Politico, ipak "potkačio" evropski kontinent.

"Dugi niz decenija smo obogaćivali stranu industriju na račun američke industrije, subvencionisali armije drugih zemalja, istovremeno dozvoljavajući veoma tužno iscrpljivanje naše vojske. Branili smo granice drugih nacija, a odbijali da branimo svoje. I potrošili trilione i trilione dolara u inostranstvu, dok je američka infrastruktura propala i propala", govorio je tada.

Kako je tada rekao, Amerika mu je na prvom mestu.

"Okupili smo se danas i izdajemo novi dekret koji će se čuti u svakom gradu, u svakoj stranoj prestonici i u svakoj sali vlasti. Od ovog dana pa nadalje, nova vizija će upravljati našom zemljom, od ovog dana pa nadalje, biće samo Amerika na prvom mestu. Amerika na prvom mestu".

Poseta Evropi

U prvoj godini svog mandata, Donald Tramp je posetio Evropu. Tu posetu obeležilo je nepoznavanje funkcionisanja Evropske unije, ali i nekoliko manjih, slučajnih ili namernih, incidenata. 

U Evropi je Tramp imao više nezgodnih susreta koji su telegrafisali njegov stav. Fotografija na kojoj se energično i čvrsto pozdravlja sa francuskum predsednikom Emanuelom Makronom, koji je zbog toga pravio grimase, i snimak na kome izgleda kao da se gura pored tadašnjeg premijera Crne Gore kako bi dospeo na čelo zajedničke fotografije. Na fotografiji sa samita G7, nemačka kancelarka Angela Merkel skrenula je pogled dok je stajala pored Trampa, koji je gledao dole.

Evropljane je ovo, opisivao je Politico tada, čudilo, ali su i dalje održavali diplomatski nivo.

Veliki (ne)prijatelji

Ubrzo nakon toga nailazi momenat "EU je najveći neprijatelj SAD". Ovu izjavu čuli smo od predsednika SAD 2018. godine, uoči sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

U intervjuu za CBS, od Trampa je zatraženo da identifikuje svog "najvećeg globalnog neprijatelja trenutno".

"Pa, mislim da imamo mnogo neprijatelja. Mislim da je Evropska unija neprijatelj, ono što nam rade u trgovini. Sada ne biste pomislili na Evropsku uniju, ali oni su neprijatelji", rekao je Tramp.

Takođe je naveo Rusiju i Kinu kao neprijatelje, ali je dodao "to ne znači da su loše. To ne znači ništa. To znači da su konkurentni".

"Poštujem lidere tih zemalja. Ali, u trgovačkom smislu, oni su nas zaista iskoristili i mnoge od tih zemalja su u NATO-u i nisu plaćale svoje račune", rekao je on.

Predsednik Evropskog saveta tada, a danas poljski premijer, inače i sam u dobrim odnosima sa Trampom, njegov imenjak Donald Tusk je odgovorio na Tviteru: "Amerika i EU su najbolji prijatelji. Ko god kaže da smo neprijatelji, širi lažne vesti".

Pomoć od Amerike

Da Amerika nikada neće pomoći Evropi da se odbrani, imali smo priliku da čujemo od bivšeg i budućem predsednika SAD 2020. godine.

Gordon Annabelle/CNP/ABACA / Abaca Press / Profimedia  Nekadašnji predsednik Donald Tramp na predizbornom mitingu

Tjeri Breton, francuski komesar koji je tada bio odgovoran za unutrašnje tržište Evropske unije, rekao je da je Tramp to izgovorio predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu.

"Morate da shvatite da ako Evropa bude napadnuta, mi nikada nećemo doći da vam pomognemo i da vas podržimo", rekao je Tramp tokom sastanka u Davosu, preneo je Breton.

"Usput, NATO je mrtav, a mi ćemo otići, napustićemo NATO", rekao je Tramp, takođe, prema Bretonu, govoreći na događaju.

"I uzgred, dugujete mi 400 milijardi dolara, jer niste platili, Nemci, ono što ste morali da platite za odbranu!, citirao je Breton Trampa.

Upitani da li se Fon der Lajen seća Trampovih izjava, portparol predsednika Evropske komisije odbio je tada da komentariše.

"Iz principa predsednica nikada ne otkriva šta su joj sagovornici rekli na sastancima iza zatvorenih vrata. Tako da nećemo komentarisati ni na koji način“, rekao je portparol u mejlu tada.

Evropa da plati

Jednu od najnovijih izjava koja je vezana za Evropsku uniju mogli smo da čujemo nedavno, u toku predsedničke kampanje.

Tramp je krajem oktobra rekao da će Evropska unija morati da "plati veliku cenu" za proizvode iz Evrope koji se uvoze u Ameriku.

"Reći ću vam šta, Evropska unija zvuči tako lepo, tako lepo, zar ne? Sve lepe male evropske zemlje koje se okupljaju", rekao je Tramp tokom mitinga u državi Pensilvaniji.

"Oni ne uzimaju naše automobile. Ne uzimaju naše poljoprivredne proizvode. Oni prodaju milione i milione automobila u Sjedinjenim Državama. Ne, ne, ne, moraće da plate veliku cenu za to", rekao je on.

Tramp je obećao da će uvesti carinu od 10 odsto na uvoz iz svih zemalja i carinu od 60 odsto na uvoz iz Kine. To bi pogodilo lance snabdevanja širom sveta, što bi verovatno izazvalo osvetu i povećanje troškova, upozoravaju ekonomisti.

Sve što nam sada ostaje je da vidimo kako će izgledati "nova tura" Donalda Trampa na čelu jedne od najvećih ekonomija sveta, jedne od najvećih vojnih sila i jedne od najvećih država na svetu.

(EUpravo zato/JA)