Poruke podrške i zahvalnosti: Kako evropski lideri komentarišu vest o povlačenju Bajdena iz izborne trke?

Odluka aktuelnog predsednika SAD, Džoa Bajdena da se povuče iz izborne trke odjeknula je širom sveta i sa sobom donela mnoga pitanja i zabrinutosti. Evropski lideri komentarisali su ovu odluku, a evo i šta misle o ovom Bajdenovom potezu

Mario Tama/Getty images/Profimedia Džo Bajden tokom predsedničke kampanje

Širom Evrope pljuštali su komentari nakon vesti o tome da se Džo Bajden povlači iz predsedničke kampanje kao i da daje punu podršku svojoj potpredsednici Kamali Haris da ga zameni na tom mestu.

Mnogi evropski lideri su odali počast takvoj odluci pa se tako ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski zahvalio Bajdenu na „nepokolebljivoj podršci", dok je nemački kancelar Olaf Šolc rekao da „odluka da se više ne kandiduje zaslužuje priznanje".

Inače, u pisanoj izjavi, Bajden je rekao da mu je bila najveća čast u životu biti predsednik i obećao da će ostati na tom poslu do isteka mandata u januaru sledeće godine.

„Razgovaraću sa Nacijom kasnije ove nedelje detaljnije o svojoj odluci", rekao je on.

Zelenski je zahvalio Bajdenu na njegovoj „nepokolebljivoj podršci" u ove dve godine od početka ruske invazije na njegovu zemlju.

„Uvek ćemo biti zahvalni na vođstvu predsednika Bajdena, a poštujemo njegovu tešku, ali snažnu odluku", istakao je ukrajinski predsednik.

Sjedinjene Države pod Bajdenom bile su glavni finansijski i vojni pokrovitelj Ukrajine i u obe zemlje postoji zabrinutost da bi podrška mogla prestati ako Donald Tramp pobedi na predsedničkim izborima u novembru.

Poljski premijer Donald Tusk pohvalio je Bajdena za njegovu "tešku odluku" o kojoj je rekao da su "Poljska, Amerika i svet bezbedniji".

On je takođe rekao da je odluka da odustane od predsedničke trke verovatno „najteža" odluka koju je Bajden morao da donese.

Britanski premijer Keir Starmer rekao je da poštuje odluku predsednika Bajdena kao i da se raduje što će raditi zajedno tokom ostatka njegovog predsedavanja.

Starmer je dodao da zna da je Bajden „doneo svoju odluku na osnovu onoga što veruje da je najbolje za američki narod".

Nemački kancelar Olaf Šolc je Bajdena nazvao „ prijateljem".

„Zahvaljujući njemu, transatlantska saradnja je bliska, NATO je jak, a SAD su nam dobar i pouzdan partner. Njegova odluka da se više ne kandiduje zaslužuje priznanje i poštovanje. "

Španski premijer Pedro Sančez, takođe je izrazio divljenje i odao priznanje ovakvoj odluci američkog predsednika.

"Svako moje divljenje i priznanje za hrabru i dostojanstvenu odluku predsednika. Sjajan gest velikog predsednika koji se uvek borio za demokratiju i slobodu", rekao je on.

Poruke iz Amerike

Bajdenova potpredsednica, Kamala Haris, zahvalila je Bajdenu na njegovom „izvanrednom vođstvu" i rekla da je počastvovana što ima njegovu podršku da se kandiduje za Belu kuću.

Bivši predsednik Barak Obama, pod kojim je Bajden bio potpredsednik, opisao ga je kao „jednog od najvažnijih američkih predsednika" i rekao da je „patriota najvišeg reda".

Bivša predsednica Predstavničkog doma i njegova demokratska koleginica, Nensi Pelosi, poslala „je poruku ljubavi i zahvalnosti Bajdenu, dodajući: „Bog je blagoslovio Ameriku veličinom i dobrotom Džoa Bajdena".

(M.A./EUpravo zato/Euronews.com)