Dokle je Srbija stigla u pregovorima pristupanja EU? Ovo je jedna od glavnih tema današnjeg važnog sastanka u Briselu

Među temama koje će danas biti u fokusu jeste trenutno stanje u odnosima EU i Srbije i procesu pridruživanja, razgovaraće se o pripremama za EKSPO 2027 i govoriti i o stanju vladavine prava u Srbiji.

Kada se radi o robnoj razmeni, Evropska unija je glavni partner Srbije Foto: Arnaud Andrieu / Sipa Press / Profimedia

Zajednički konsultativni komitet EU-Srbija održaće danas svoj 19. sastanak u Briselu. Platforma uspostavljena u okviru institucionalnog okvira Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) između Evropske unije i Srbije, omogućiće predstavnicima civilnog društva da prate pregovore o pristupanju zemlje, razgovaraju o pitanjima od zajedničkog interesa i ističu probleme koje treba rešiti na putu Srbije ka Evropskoj uniji.

Među temama koje će danas biti u fokusu jeste trenutno stanje u odnosima EU i Srbije i procesu pridruživanja, razumevanje protesta u Srbiji i njihovog uticaja na organizacije civilnog društva, razgovaraće se o pripremama za EKSPO 2027, govoriti i o stanju vladavine prava u Srbiji.

Među mnogim učesnicima sastanka govoriće šef Misije Republike Srbije pri EU Danijel Apostolović, poslanik u Evropskom parlamentu Gordan Bosanac, u okviru teme procesa pristupanja Srbije EU i kakvo je trenutno stanje. Maja Stojanović (Građanske inicijative) biće jedan od govornika na temu protesta i njihovog uticaja na organizaciju civilnog društva, a tokom teme o pripremamam za EXPO 2027 među govornicima će se naći Miloš Đorđević (Transparentnost Srbija) i Vladimir Jovanović, portparol Saveza srpskih inženjera

Sastanakk počinje u 9 časova, traje do 17, nakon čega će biti usvojena zajednička deklaracija, potvrđeno nam je u ovoj instituciji.

Šta je Zajednički konsultativni odbor EU–Srbija?

Zajednički konsultativni odbor EU–Srbija (ZKO) je telo uspostavljeno u okvirima Sporazuma o pridruživanju i stabilizaciji između Evropske Unije i Srbije, kako bi se organizacijama civilnog društva pružila mogućnost da prate napredak Srbije u procesu pridruživanja Evropskoj Uniji. Ove organizacije su, prateći strukturu Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta, svrstane u jednu od tri grupa: poslodavci, radnici i ostali (organizacije koje štite interese građana po nekom drugom osnovu).

ZKO je sastavljen od ukupno osamnaest članova, po devet sa EU i srpske strane, odnosno po tri predstavnika poslodavaca, sindikata i ostalih organizacija civilnog društva u okviru svake strane zasebno.

(EUpravo zato.rs)