Samit Berlinskog procesa zvanično je dobio novi vizuelni identitet, za koji je zaslužan tim od šest mladih dizajnera sa Zapadnog Balkana, a koji su izabrani u okviru javnog poziva koji je Regionalna kancelarija za mlade RYCO raspisala u saradnji sa Saveznim Ministarstvom spoljnih poslova Nemačke u junu ove godine.
Berlinski proces je, inače, diplomatska inicijativa bivše nemačke kancelarke Angele Merkel, pokrenuta 2014. godine s ciljem da se podrži mirna, stabilna i demokratska budućnost Zapadnog Balkana, da se unaprede regionalna saradnja i evrointegracije regiona.
Mladi dizajneri su u prethodnom periodu zajednički radili na kreiranju logotipa, koji će od sada služiti kao trajno vizuelno obeležje ovog prestižnog događaja koji godišnje okuplja lidere Zapadnog Balkana, Evropske unije i predstavnike EU institucija.
Tim mladih koji stoji iza logoa čine Alkid Shuli iz Albanije, Rreze Guri sa Kosova, Amila Redžić iz Bosne i Hercegovine, Lana Klenak iz Crne Gore, Bojan Buđarovski iz Severne Makedonije i Milan Ružić iz Srbije, pod kreativnim mentorstvom iskusnog kreativnog direktora, Fisnika Ismailija.
Javnost će imati priliku da vidi logo na Samitu Berlinskog procesa, koji se ove godine održava u Berlinu u oktobru, kao i na drugim događajima u okviru Berlinskog procesa, poput ministarskih sastanaka, Foruma mladih koji organizuje RYCO sa partnerima, te drugim sastancima u okviru ove platforme za saradnju Zapadnog Balkana i EU.
Inicijativa za izradu trajnog logoa dolazi u svetlu obeležavanja jubileja - 10 godina Berlinskog procesa, koji je zvanično ustanovljen 2014. godine, kao model pospešivanja saradnje i podrške regionu Zapadnog Balkana na putu ka EU. Tokom godina Berlinski proces se razvijao i danas obuhvata Samit kao krovni događaj, kao i ministarske sastanke, Forume i brojne druge aktivnosti.
Od 2021. godine RYCO je organizovao javne pozive u vidu takmičenja na kojima se godišnje birao logo Samita, a za vizuelna rešenja nagrađivani su pojedinci. Timski rad na trajnom vizuelnom rešenju izabranom ove godine daje dodatnu vrednost i doprinosi jačanju saradnje u regionu Zapadnog Balkana.
(JA/Eupravo zato/BiF)