Trogodišnjica rata u Ukrajini: Šta poručuju čelnici evropskih institucija?

Pre tri godine Rusija je započela agresorski napad na Ukrajinu, dok ruski nemilosrni napadi namerno ciljaju civilnu i kritičnu infrastrukturu, navode u zajedničkoj izjavi čelnici evropskih institucija - predsednica Evropske komisije Ursula fon der lajen, predsednik Evropskog saveta, Antonio Košta i predsednica Evropskog parlamenta, Roberta Mecola.

Ukrajinska vojska na tenku sovjetske proizvodnje u blizini granice sa Rusijom Foto: Roman PILIPEY / AFP / Profimedia

Povodom treće godišnjice početka rata u Ukrajini, predsednik Volodimir Zelenski poručio je ukrajinskom narodu da je izuzetno ponosan na heroizam koji su pokazali tokom ovih teških godina sukoba.

U Kijevu se održava samit evropskih lidera, koji je organizovan upravo u znak sećanja na ovaj tragičan jubilej. Samitu prisustvovuju predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i predsednik Evropskog saveta Antonio Kosta.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, predsednik Evropskog saveta, Antonio Košta i predsednica Evropskog parlamenta, Roberta Mecola poručili su povodom trogodišnjice rata u Ukrajini da je ukrajinski narod pokazao hrabrost u odbrani svoje zemlje i osnovnih principa međunarodnog prava.

"Odajemo počast svima koji su žrtvovali svoje živote i izgubili voljene za nezavisnost i slobodu Ukrajine. Rusija i njeno rukovodstvo snose isključivu odgovornost za ovaj rat i zločine počinjene nad ukrajinskim stanovništvom. I dalje pozivamo na odgovornost za sve počinjene ratne zločine i zločine protiv čovečnosti. Pozdravljamo nedavne korake učinjene ka uspostavljanju Specijalnog suda za zločin agresije protiv Ukrajine", poručuju čelnici evropskih institucija.

U saopštenju se dodaje da su Evropska unija i njeni partneri delovali brzo i jedinstveno da podrže Ukrajinu.

"Evropska unija je Ukrajini pružila ekonomsku, humanitarnu, finansijsku i vojnu pomoć u ukupnom iznosu od 135 milijardi evra, uz 48,7 milijardi evra vojne pomoći. Evropska unija će nastaviti da pruža Ukrajini redovnu i predvidljivu finansijsku podršku, uključujući rekonstrukciju zemlje nakon rata. Rusija i njen narod plaćaju cenu za postupke svog lidera. Zajedno sa partnerima, uveli smo sankcije bez presedana protiv Rusije i onih koji su saučesnici u ratu i ostali smo spremni da pojačamo pritisak na Rusiju da ograniči svoju sposobnost vođenja rata. Već koristimo neočekivani prihod od zamrznute ruske imovine da podržimo ukrajinsku odbrambenu industriju i energetski oporavak. Sada smo svojili šesnaesti paket sankcija kako bismo dodatno povećali kolektivni pritisak na Rusiju da okonča svoj agresorski rat. Paralelno sa tim, preduzeli smo akcije bez presedana na nivou EU da povećamo proizvodnju evropske odbrambene industrije i nastavićemo da povećavamo naše kapacitete. To će nam omogućiti da pojačamo našu vojnu podršku i saradnju sa Ukrajinom, dok istovremeno jačamo našu odbrambenu spremnost i evropski suverenitet, navodi se dalje u saopštenju.

Kako naglašavaju lideri čelnih evropskih institucija, Ukrajina je deo evropske porodice, dok su ukrajinci izrazili želju za budućnošću u okviru Evropske unije.

"To smo priznali dajući Ukrajini status zemlje kandidata i pokrenuli pregovore o pristupanju. Ukrajina je postigla značajan napredak u reformama vezanim za pristupanje pod najizazovnijim okolnostima. Već integrišemo Ukrajinu u unutrašnje tržište EU. Budućnost Ukrajine i njenih građana leži u Evropskoj uniji", navodi se u saopštenju.

Kako stoji, u izazovnom međunarodnom i geopolitičkom okruženju, "naglašavamo važnost održavanja transatlantske i globalne solidarnosti sa Ukrajinom. Ističemo potrebu da se osigura kontinuirani fokus međunarodne zajednice na podršku Ukrajini u postizanju sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira zasnovanog na ukrajinskoj formuli mira. Čvrsto stojimo uz Ukrajinu, potvrđujući da će mir, bezbednost i pravda prevladati", zaključuju lideri čelnih evropskih institucija u zajedničkom saopštenju.

EU usvojila 16. paket ekonomskih i pojedinačnih mera

Na treću godinu od početka ruske invazije na Ukrajinu, Savet je usvojio široki 16. paket ekonomskih i individualnih restriktivnih mera.

Paket se tiče vitalnih sektora ruske ekonomije, dodatno slabeći sposobnost režima da vodi svoj nezakonit, ničim izazvan i neopravdani agresorski rat protiv Ukrajine.

"Već tri godine Rusija nemilosrdno bombarduje Ukrajinu, pokušavajući da ukrade zemlju koja nije njihova. Nova tura sankcija ne cilja samo na rusku flotu u senci, već i na one koji podržavaju rad nesigurnih naftnih tankera, kontrolore koji se koriste za upravljanje bespilotnim letelicama, banke koje su koristile da zaobiđu naše sankcije i propagandne kuće koje su objavljivale laži. Nema sumnje ko je agresor, ko treba da plati i da odgovara za ovaj rat. Svaki paket sankcija oduzima Kremlju sredstva za vođenje rata. Pošto su u toku razgovori o okončanju agresije Rusije, moramo da stavimo Ukrajinu u najjaču moguću poziciju. Sankcije pružaju polugu", navela je Kaja Kalas, visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost.

(M.A./EUpravo zato/consilium.europa.eu)