Mađarska se (za sada) izvukla! Izbegli su "nuklearnu opciju", zadržaće pravo glasa u Savetu EU

Evropski ministri ponovo raspravljaju o stanju demokratije u Mađarskoj, ali bez konkretnih posledica jer za sankcije po članu 7 nema političke volje ni potrebne većine.

Foto: FERENC ISZA/EUROPEAN COMMISSION

Ministri za evropska pitanja iz zemalja članica EU sastaju se u Briselu kako bi razgovarali o stanju demokratije i vladavine prava u Mađarskoj, ali neće pozvati na uvođenje sankcija prema članu 7 jer za to trenutno ne postoji potrebna većina, izjavio je jedan evropski diplomata uoči sastanka.

Tema sastanka biće upravo stanje demokratije u Mađarskoj u okviru takozvanog postupka po članu 7, koji bi, u teoriji, mogao dovesti do suspenzije prava glasa Mađarske u Savetu EU. Ovaj proces pokrenut je još 2018. godine kada je Evropski parlament zatražio da se Mađarska sankcioniše zbog navodnog kršenja osnovnih vrednosti Unije, naročito u oblasti pravosuđa i slobode medija.

Savet ministara je od tada o toj temi raspravljao već osam puta, ali nikada nije prešao u drugu fazu postupka, koja bi podrazumevala glasanje o konkretnim sankcijama.

"Jasno je da trenutno ne postoji potrebna većina za tako nešto", rekao je neimenovani diplomata, dodajući da ostaje pitanje da li će uopšte postojati politička volja da se ide dalje.

Na ovakvim saslušanjima, Mađarska obično iznosi svoj izveštaj o stanju vladavine prava, dok ostale članice mogu postavljati pitanja i iznositi zabrinutosti. Očekuje se da će se na ovom saslušanju posebno otvoriti pitanje zabrane održavanja Parade ponosa u Budimpešti, kao i nacrta tzv. Zakona o transparentnosti, koji bi mogao ograničiti rad medija finansiranih iz inostranstva.

"Neke članice će sigurno pokrenuti ta pitanja, ali ne mogu da kažem kako će se tačno razvijati diskusija", rekao je diplomata. "Cilj je sada da se Savetu pruži svež pregled situacije u Mađarskoj".

Kako funkcioniše postupak?

Postupak po članu 7 ima dve faze: u prvoj se organizuju saslušanja kako bi se dobila jasna slika o stanju u zemlji, dok druga faza može uključivati sankcije. Najstroža kazna, često nazvana "nuklearna opcija", jeste suspenzija prava glasa te države u Savetu EU. Za takvu odluku potrebna je jednoglasnost svih članica osim one o kojoj je reč.

Alternativno, ukoliko 80 odsto država članica postigne saglasnost, moguće je uputiti zvaničnu opomenu za kontinuirano kršenje osnovnih principa Unije. Međutim, kako ističe diplomata, trenutno ne postoji jasna većina ni za jednu od tih opcija.

Slovačka, predvođena Robertom Ficom, već je najavila da će blokirati svaku inicijativu za kažnjavanje Mađarske. Fico je početkom godine izjavio da, dok god je on na vlasti, neće dozvoliti da se neka država sankcioniše zbog, kako je rekao, odbrane svog suvereniteta.

Mađarska inače smatra da je postupak po članu 7 politički progon njenog suvereniteta i vlade, te se već godinama zalaže za reformu EU režima sankcija.

Sličan proces je ranije bio pokrenut i protiv Poljske, ali je novoproevropska vlada Donalda Tuska povukla sporne reforme pravosuđa, čime je taj postupak obustavljen.

(EUpravo zato)